Nadir Sönmez’in Son İki Oyunu, 25 Eylül’de Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda

Nadir Sönmez’in Son İki Oyunu, 25 Eylül’de Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda

Nadir Sönmez’in son iki oyununun gösterimleri 25 Eylül’de Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda gerçekleştirilecek. “Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm” saat 18:30’da, “Peki” saat 21:00’de seyirciyle buluşacak.

Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm

Künye:

Metin, video ve performans: Nadir Sönmez

Video müzikleri: Mert Kocadayı  

Konu:

Diyarbakır’daki LGBTIQ+ aktivistlerinin mücadelesinden ilham alan bu solo, otobiyografik performans, belgesel tiyatro ve video sanatını kullanarak cinsellik, kimlik ve kültür ilişkisini tartışıyor. 

Fransız gay sanatçılarla işbirliklerinden yola çıkarak queer dayanışmayı yorumlayan Nadir Sönmez; ilk Kürt LGBTİQ+ dergisi Hevjîn’i, homo-erotik üretimleri olan Kürt edebiyatçılarını ve Diyarbakır’da yaşayan gizli gay erkeklerle flörtleşmelerini, araştırma süreçlerini de sahneye taşıyan yenilikçi bir formatta ele alıyor.

Oyun şimdiye dek Diyarbakır, Mardin, İstanbul, Ankara ve Berlin’de seyirciyle buluştu. 

“Sokakta el ele yürüyen bir kadın ve bir erkeğin, eşcinseller bunu aynı rahatlıkla yapamıyor diye içlerinde bir suçluluk hissi taşımaları gerekip gerekmediğinden emin değilim. 

Ancak bir araya gelişi düğünlerle kutlanan kadın-erkek çiftinin zihinlerde hala hüküm süren ideali, homoseksüel arzunun asimilasyonuna sebep olmamalı.”

Not: Bu proje bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilmiştir.”

Peki

“İnsan arkadaşlarının arkasından konuşmaz mı?”

Yazan ve yöneten: Nadir Sönmez

Oyuncular: İnci Sefa Cingöz, Selin Hasar, Nadir Sönmez

Bir Dedikodu Oyunu

Galeri sahibi Beril ve çağdaş sanatçı Tilbe kahve içmek için sözleşirler. Buluştuklarında İstanbul sanat camiasından tanıdıklarının arkasından konuşur, projelerinden bahseder ve özel hayatlarını masaya yatırırlar.

Siparişlerini sormaya gelen kafe çalışanı Kürşat, daha önce karşılaştıkları bir mekânı anımsatır. Dolapdere’deki underground bir parti, onları daha önce de bir araya getirmiştir.

“Peki” 2017’de Pera Müzesi’nde, 2021’de ise Sabancı Müzesi’nde okuma tiyatrosu olarak sahnelendi.

Bir kafedeyken yan masada konuşulanlara gizlice kulak kabartma isteğinden ilham alan oyun, muhabbet etme hâlini doğallığıyla sahneye taşıyor.

“Peki” muzip, müstehcen ve entelektüel bir sohbet. 

Metinden Alıntılar

“Beril: Nil’in arkadaşı olmak diye bir şey yoktur ayrıca. ‘Yönettiği sosyal ilişkiler ağının parçası olmak’ diye bir şey vardır. 

Tilbe: Kadrolu arkadaş gibi mi yani?”

“Kürşat: Dolapderede Turan Caddesine girince ilk sağda bir tiyatro sahnesi var. İşleten çocuklar artık nasıl yaptılar hangi tanıdığı devreye soktularsa içki ruhsatı almayı başarmışlar. Alkol satışıyla bir şekilde yürütüyorlarmış mekanı. Bir süredir de dekor deposu olarak kullandıkları alt katta özel geceler düzenlemeye başlamışlar iki haftada bir. Adı da Sofistike. Kapıda soruyorlar zaten ne için gelmiştiniz diye, gecenin ismini biliyor olman lazım. Genelde kendi arkadaş çevrelerinin geldiği bir parti olarak başlamışlar, sonra gayler arasında popülerleşince onların eğlence anlayışına yönelik bir konsept yaratmışlar. Soquette diye bir dj var. Ahmet Kaya’nın, Yıldız Tilbe’nin falan en damar şarkılarına minimal house esintili remixler yapıyor, o çalıyormuş işte bu gecelerde.”

Nadir Sönmez

Nadir Sönmez – Biyografi

Oyunculuk ve yönetmenlik çalışmalarına Galatasaray Lisesi Tiyatro Topluluğu’nda başladı. Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu. Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaptı. 

“Peki” (2017 – Pera Müzesi, 2021 – Sabancı Müzesi) ve “Ama” (2019 İstanbul Fringe Festivali, 2021 Dresden Avrupa Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali) oyunlarını yazdı, yönetti ve oynadı. 

2021 yılında Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen uluslarası Trame sanatçı rezidansına kabul edildi ve Paris’te Fransızca yazdığı tiyatro oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını sahneledi. 

“İşletmek” isimli oyunu, 2022’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nın “Şehir Yazarlarını Arıyor” programı sonucunda seçilip okuma tiyatrosu yapılan on oyundan biri oldu. Aynı yıl, Sabancı Müzesi Müzede Sahne etkinliği davetiyle yazdığı oyunu “Libido” Ayşe Lebriz Berkem rejisiyle sahnelendi. 2023’te Berlin’de Theatertreffen kapsamındaki International Forum’a davet edildi.

Yazdığı, yönettiği ve oynadığı ilk filmi “Ama” Mubi platformunda yer alıyor. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Balık burcunun enerjisi yüksek olacak. İç dünyanıza odaklanma ve ruhsal yenilenme için güzel bir gün olabilir. İlişkilerinizde ise daha esnek ve anlayışlı olmanız gerekebilir. Empati kurmak ve karşınızdaki kişinin duygularını anlamak için çaba sarfedin. Ayrıca, kendinizi ifade etmek ve duygularınızı paylaşmak için uygun bir zaman. İş hayatında ise yaratıcılığınızı kullanabilir ve içgüdülerinize güvenebilirsiniz. Ancak, daha dikkatli ve detaylara odaklanarak işlerinizi tamamlamak önemlidir. Sağlık açısından da enerjiniz yüksek olacak, ancak biraz daha dinlenmek için zaman ayırmalısınız. Unutmayın, kendinizi önemsemek ve ruhsal sağlığınıza özen göstermek hayat kalitenizi artırabilir. Umarım günlük burç yorumunuz size ilham verir!

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47