Müzisyenler için “#sahnesokakta” kampanyası başladı:

Müzisyenler için “#sahnesokakta” kampanyası başladı:

 Gülcan Altan Kadıköy’e indi, şarkı söyledi

Nazım Hikmet Kültür Merkezi, yaklaşık 1.5 senedir işini ve gelirini kaybeden müzisyenler için, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır” diyerek çağrıda bulundu. Bu çağrı karşılıksız kalmadı. Salgın sürecinde işsiz kalan şarkıcı Gülcan Altan, Caddebostan Sahili’ne inerek “Boyun Eğme” şarkısını söyledi.

Batuhan SERİM

Salgın sürecinden en çok etkilenenlerin başında hiç kuşkusuz müzisyenler geliyor. Yaklaşık 1.5 yıldır işlerini ve gelirlerini kaybeden müzisyenler, devletten destek alamamaktan dert yanıyor. Nazım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) İstanbul şubesi ise oldukça zor günler geçiren müzisyenlere destek olmak amacıyla sosyal medyadan “#sahnesokakta” etiketiyle kampanya başlattı.

“DOSTLARIMIZI SOKAKLARI SAHNEYE DÖNÜŞTÜRMEYE DAVET EDİYORUZ”

NHKM, müzisyenleri sokakta müzik yapmaya davet etti. Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır. Sanat emekçileri bir yılı aşkın bir süredir işsiz. Açlık sanat emekçilerinin son derece gerçek bir problemidir artık. Tüm sanat emekçisi dostlarımızı kol kola girmeye ve sokakları sahneye dönüştürmeye davet ediyoruz” denildi.

GÜLCAN ALTAN “BOYUN EĞME” İSİMLİ ŞARKISINI SÖYLEDİ

Bunun üzerine salgın sürecinde işini kaybedenlerden biri olan şarkıcı Gülcan Altan İstanbul’da Caddebostan Sahili’nde “Boyun Eğme” isimli şarkısını söyledi. Çevredeki vatandaşlar da alkışlayarak ve eşlik ederek Altan’a destek oldu.

“SİZ OLMAZSANIZ BİZ; BİZ OLMAZSAK SANAT OLMAZ”

Şarkının ardından çevredekilere kısa bir açıklama yapan Altan, “İşsiz bırakılmış bir müzisyenim. Sahnemizi pandemi nedeniyle, bahanesiyle bizden aldılar. Ben seyircime sahip çıkmak için buraya geldim. Çünkü siz olmazsanız biz olmayız; biz olmazsak sanat olmaz. Bütün sanat emekçilerini, ‘sahne sokakta’ diyerek sokaklara çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

“ASLA SESSİZ KALMAYACAĞIZ, BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

O anların görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan Altan, “Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır demiştik. Sanat emekçileri bir yılı aşkın bir süredir işsiz! Asla sessiz kalmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. Şimdi kol kola girme ve sokakları sahneye dönüştürme zamanı” notunu düştü.

YOĞURTÇU PARKI ESNAFINDAN MÜZİSYENLERE İKRAM

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki esnaf da işini ve gelirini kaybeden müzisyenlere destek olmak amacıyla ücretsiz ikramda bulundu.

“KENTLERİMİZİ KOCAMAN KONSER ALANLARINA ÇEVİRMEK İÇİN”

Öte yandan “#sahnesokakta” kampanyasına sosyal medyadan da destek çığ gibi büyüdü. Altan’ın paylaşımını alıntılayan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, destek mesajında şu sözlere yer verdi:

“Sahne sokağa inmiş… #sahnesokakta Bütün memleketi konservatuara çevirmek için… Şu en zor günlerde hepimize umut olmak için… Kentlerimizi kocaman konser alanlarına çevirmek için… Sanatçılar sokaktaysa biz de orada olalım… Destek olmak için… Ayakta tutmak için…”

“ŞİMDİ KOL KOLA GİRME ZAMANI”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu da bir destek mesajı paylaşarak, “Asla sessiz kalmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. Şimdi kol kola girme zamanıdır” dedi.

“İŞSİZLİKLE, YOKSULLUKLA BOĞUŞAN SAHNE EMEKÇİLERİ…”

Kadıköy İşçi Evi, Altan’ın paylaşımını alıntılayarak, “İşsizlikle, güvencesizlikle, yoksulluk ve yalnızlıkla boğuşan sahne emekçileri sokağı sahneye dönüştürüyor! Yasaklarınızı tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.
“SOKAKLARI SAHNEYE DÖNÜŞTÜRMENİN ZAMANIDIR”

Birlik Sendikası Müzik Emekçileri Örgütlenmesi de “#sahnesokakta” kampanyası için sosyal medyadan destek açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, “Müzik emekçileri bir yılı aşkın bir süredir salgınla ve işsizlikle mücadele ediyor. Salgın, mevcut bütün sorunları belirginleştirmiş ve artık sürdürülmesi olanaksız hale getirmiştir. Sahneye çıkamayan, yok sayılan, güvencesiz ve kayıt dışı çalıştırılan müzik emekçileri olarak, Nazım Hikmet Kültür Merkezi İstanbul’un tüm sanat emekçilerine #sahnesokakta çağrısını desteklediğimizi ilan ediyor ve tüm müzik emekçilerini sokakları sahneye dönüştürerek tepki göstermeye davet ediyoruz. Sokakları sahneye dönüştürmenin zamanıdır” denildi.

DESTEK AMACIYLA ONLİNE KONSER DÜZENLENECEK

Ayrıca, müzik emekçilerine destek olmak amacıyla 19 Haziran Cumratesi günü çevrim içi olarak “‘Dayanışma Yaşatır’ Müzik Emekçileriyle Dayanışma Konseri” düzenleniyor. Konser, saat 19:00’da Anadolu Müzik Kültürleri Derneği YouTube sayfasından canlı olarak yayınlanacak. Konsere çok sayıda müzisyen ve müzik grubu katılacak. Biletix üzerinden satılan biletlerin fiyatları ise 60 TL.

“#sahnesokakta” kampanyasına bir destek de oyuncu Mert Fırat’tan geldi. Şarkıcı Gülcan Altan’ın paylaşımını alıntılayan Fırat, “Gelenekselinden, modernine, köy seyirliğinden, halk oyunlarına, ariasından, türküsüne kadar hepsi meydanlarda, hepsi sokaktan doğdu. Çevremizle ve birbirimizle el ele yeniden destekleşme zamanı” ifadelerini kullandı.

Bir başka müzik grubu da “#sahnesokakta” kampanyası kapsamında Kadıköy Moda Sahili’nde şarkı söyledi. Çevredeki vatandaşlar alkışlarla ve eşlik ederek müzik grubuna destek verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, adım attığınız konularda ilerleme kaydedebilirsiniz. Gün içinde zihniniz dağınık olabilir veya anlık fikirlere daha hızlı kapılabilirsiniz. Mümkün olduğunca net olmaya, işlerinizde adım adım ilerlemeye çalışın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün güne hızlıca başlayabilir, günün erken saatlerinde sorumluluklarınızı yerine getirmeye odaklanabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artıyor, kadınlarla ve arkadaşlarla ilişkiler ön planda olabilir. Evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yatırım ve birikimlerinizle ilgilenebilir, maddi yardımlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi alanınıza çekilmek veya konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve duygularınız anlık durumlarla değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendiniz için adımlar atabilir, kendinizle ve görüntünüzle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Finansal konular ön planda olabilir. Gün içinde bazı şeyleri sorgulayabilir, duygularınızı akıl süzgecinden geçirmek isteyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklenmedik bir haber alabilir, kendinizden beklemediğiniz karar ve düşünceler içerisinde olabilirsiniz. Duygu ve tepkilerinizde aşırılık ve abartılardan uzak durun. Yöneticilik ve yöneticilerle çalışma ve iş birlikleri gündeminizde olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve arkadaşlarınızla bir araya gelebilirsiniz. Gün içinde Ay İkizler burcunda ilerlediği için kararsızlık ve ikilemleriniz artabilir fakat bir seçim yapmak, bir adım atmak size kazandıracaktır. Pasif kalmayın, harekete geçin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün bazı ilişkilerinizde mesafeleşmeler, zorunlu veya gönüllü kısa ayrılıklar gündeme gelebilir. İlişkilerinizdeki tavrınız değişiyor ve her zamankinin tersine düşünüp davranmaya başlıyorsunuz. Bankacılık işlemlerinde karışıklıklara karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün kadınlarla ilişkiler ön planda olacaktır. İş birliği ve ortaklık içinde olduğunuz kişilerle daha yoğun bir görüşme trafiğine girebilirsiniz. Çalışma ortamında hareketli bir gün olabilir. İş aracılığıyla tanışmalar yaşayabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün ev içerisinde hareketli gündemler oluşabilir. Evinizde sevdiklerinizi, yakınlarınızı ağırlayabilirsiniz. Bir süredir var olan rutininiz bugün biraz daha sıkabilir ve değişiklik ihtiyacında olabilirsiniz. Farklı bir maceraya atılmak isteyebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM