Müzik Vitrini: Taylor Swift ve yeni bir folk büyüsü

Müzik Vitrini: Taylor Swift ve yeni bir folk büyüsü

Son dönem folk şarkılarında özellikle dinlemeye doyamadığım Grammy ödüllü albümü “Evermore” hitleri “Champagne Problems” ve “Willow” gibi parçalarında aranjeleriyle, duygu tonuyla ve sözleriyle gittikçe daha kaliteli işlere imza atarak nihayet “pop star” bocalamasından kurtulan Taylor Swift, yeni çıkan şarkılar arasında minimalist ve duygu dolu bir film şarkısı ile sürpriz yapıyor: “Carolina”.

03 Temmuz 2022 Pazar, 04:00

Müzik Vitrini: Taylor Swift ve yeni bir folk büyüsü

Country, pop yıldızı Swift, Amerikalı yazar Delia Owens’ın 2019 senesinde en çok satanlarda zirveye yerleşen “Where The Crawdads Sing” adlı ilk romanının (Bizdeki adıyla Kya’nın Şarkı Söylediği Yer) 15 Temmuz’da vizyona girecek olan sinema uyarlaması için kaydettiği yeni şarkısı “Carolina” ile bir kez daha büyüleyici bir melankoli yakalıyor. Ne var ki şarkıdaki siren büyüsü ve söyleyiş biçimi adeta Lana Del Rey’in kendine has düş gibi şarkı söyleme biçiminin bir kopyası, hakkını yemeyelim. Buna rağmen Swift’in son dönem şarkılarındaki sade folk havası ona ergen pop şarkısı havalarından daha çok yakışıyor.

ELİF SANCHEZ İLE DÜNYA MÜZİĞİ KALİTESİ

Yeniler arasında Türkiye’den dünya müziği kalitesinde işler çıkarmak üzere kolları sıvayan Pasion Turca ekibinin bana en çok umut veren keşfi, yangın gibi şarkı söyleyen Elif Sanchez. Latin Grammy ödüllü besteci, gitarist, prodüktör Javier Limon ile “Mi Voz” adını verdikleri İspanyolca bir albüm kaydeden Sanchez de bu prodüksiyondan çok heyecan duymuş olmalı ki, albümde adeta ürkerek şarkı söylüyor. Oysaki türküler kaydettiği albümde sesiyle çağlıyordu… Buna rağmen “Kurşun Adres Sormaz ki” şarkısına flamenko uyarlaması “Vuelve” bu albüm için harika bir fikir olmuş, Kenan Doğulu ile düet olarak seslendirdiği şarkının yeni yorumu sesine de çok yakışmış. Dahası Elif bu şarkıda kendi oluyor ve nefis söylüyor.

 

 

“BİR GECE YARISI”

Sony Music Turkey etiketiyle 1 Temmuz’da tüm dijital platformlarda yayımlanan Gökşin Derin şarkısı “Bir Gece Yarısı” fazla ağlak rap arabesklerden farklı olarak asil ve sade bir melankoli taşıyor. Şarkının düzenlemesine Okan Coşkun imza atmış. İmkânsız aşkı anlatan şarkının düzenlemesinde 80’ler synth pop havası ve rock kalitesine göz kırpan bir gitar tınısı da var.

 

 

İYİ Kİ DOĞDUN NARDİS

2002 yılında açıldığından beri Sevgili Zuhal Focan ve Önder Focan’ın gözbebeği olan Nardis Caz Kulübü, genç ve yetenekli müzisyenlere sahne fırsatları yaratmaya devam ederken, her şeye rağmen İstanbullulara da umut vermeyi sürdürüyor.

Ferit Odman Group, Cem Tuncer Quartet, Dilek Sert Erdoğan Group, İpek Dinç Band, Aydın Kahya Band, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Önder Focan Group, Meltem Ege Group, Sibel Köse Group ve festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ile onurlandırdığı Hayati Kafe de bu özel gecede bize uluslararası caz sahnesinin unutulmaz bestecilerinin parçalarını sunmakla kalmadılar, kimi zaman hepsi dünya müziği kalitesinde kendi eserleriyle de sürprizler yaptılar.

Kutlama, yağmur olacak endişesiyle Volksawagen Arena’ya taşındı. Ne yalan söyleyeyim, müzisyenlerin ve şarkıların sıcaklığı olmasa o buz gibi klimadan ben dahil kaçan çok olurdu.

 

Sahnede usta müzisyenler bir yana Önder ve Zuhal Focan’ın heyecanı da öyle içtendi ki, birçoğumuzun anıları olan Nardis meğer hepimize bir mekân değil, hayat olmuş, hissettik. Nardis Caz Kulübü, iyi ki varsın, çok yaşa…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Çoğu zaman kendi iyiliğiniz için çok temkinli değilsiniz, ancak Neptün'ün haritanızın en hassas bölgesindeki etkisi bugün sizi biraz geride tutabilir. Korkacak tek şeyin korkunun kendisi olduğunu kesinlikle biliyorsun, bu yüzden ne olursa olsun ilerlemeye devam et.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bir tür para veya iş sorununu çözme şansınız varsa, bu harika, ancak uğraştığınız bazı kişilerin yaklaşımlarının biraz kaygan olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. Çok kolay güvenmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Burcunuzdaki Güneş size enerji ve coşku veriyor. Ancak diğer etkiler sizi uyarıyor, eğer bugün gereksiz riskler alırsanız, bunun gerçekten acıttığı yerde, cüzdanınızda ödeyebilirsiniz! Neden insanları etkileme ihtiyacı hissediyorsun? Seni etkilemelerine izin ver.

BAŞAK BURCU YORUMU

Zihninizin arkasını uzun süredir rahatsız eden bir şüphe kemiriyor ve önümüzdeki 24 saat içinde olanlar endişelenmekte haklı olduğunuzu teyit edecek. Sonuç olarak, uzun vadeli bir ortaklığı sonlandırmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugünün yıldızlarının mesajı, işverenleri ve diğer otorite figürlerini etkilemeye çalışmayı unutmanız ve yalnızca kişisel olarak size doğru gelen şeyi yapmanız gerektiğidir. Bir bireysellik dokunuşu gösterirseniz, sizi daha çok düşüneceklerdir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün başka insanlarla çalışma havasında olmayabilirsiniz ama çaba göstermelisiniz, en azından onların yaptıkları kesinlikle size bir şekilde yansıyacaktır. Sorumluluğu üstlenin ve birlikte yaptığınız şeyin adınıza layık olduğundan emin olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Gezegenler, küçük ayrıntılara takılma ve büyük resmi gözden kaçırma tehlikesi olduğu konusunda uyarıyor. Günlük bir bakış açısıyla, şu anda her şey çok iyi görünmeyebilir, ancak daha yüksek bir bakış açısından her şey mükemmeldir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM