MÜKEMMEL EVLAT YETİŞTİRMEK İSTEYENLERE DUYURULUR

MÜKEMMEL EVLAT YETİŞTİRMEK İSTEYENLERE DUYURULUR

İzniyle okurumun gönderdiği mektubu kimlik belirtmeden sizlerle paylaşıyorum.
***
Ben de dışarıdan son derece özgüvenli, güçlü, insan iletişimi çok iyi (neredeyse bilge diyecekler de yaş kurtarmıyor sanırım annemin çevresine) ve hatta başarılı bir insanım. Peki ya içeriden? Özgüven inşa edeceğim diye savaş veriyorum kendimle. Acılarımı oldukları an bilinçaltıma gömmemek ve anında duygusal tepkimi fark edebilmek için 6 ay düzenli psikologla görüştüm ve hala kendi kendime çalışmaya devam ediyorum; normal insan seviyesine gelemedim hala. Bu nedenle, biraz azalsa da hala, saçma yerlerde saçma patlamalar yaşamaya devam ediyorum. İnsan iletişimim cidden kuvvetli, bununla birlikte herkesi anlamaya çalışıp anlaşılmak için çaba harcamaktan yoruldum. Şimdi artık yeni insanlarla tanışırken gerçek anlamda umurumda değiller, onların umurunda olmadığımı kabullendim çünkü. Kısaca evlatlarınız başkaları için mükemmel olabilir, sizin için de mükemmel evlat olabilirler. Ama bilin ki sadece başkalarıyla ilişkilerine önem verilerek terbiye edilen çocuklar kendilerinden habersiz büyüyeceklerdir. Bu arada anne olmayı istememe nedenlerimden biri bu. Ben kendimi tanımıyorum ki çocuğa kendi olmayı öğretebileyim. Mükemmel evlat yetiştirmek isteyenlere duyurulur.
***
Cesaret isteyen dürüst bir paylaşım. Çocuğumuzu yetiştirirken onun kendisiyle ilişkisini önemsemek ne demek? Çocukken kendiyle ilişkisi hiç önemsenmeden başkalarının, el alemin, eğitim sisteminin, bir ideolojinin beğenisi için yetiştirilmiş biri, nasıl olacak da, çocuğunun kendisiyle ilişkisini önemseyecek anne ya da baba olacak? Kolay değil. Bilmiyorum çevrenizde ve yakınlarınızda bunun örneklerini gördünüz mü? Ben bunun farkına vardığım zaman 42 yaşındaydım. Hassas bir dengeden söz ediyoruz: başkalarını önemseyeceksin, ama kendini önemsemiş, kendi değerini bilen biri olarak başkalarını önemseyeceksin. Kendi değerini bildiğin zaman kimi ne kadar, ne zaman, nasıl önemseyeceğini de biliyorsun. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Selamlar, sevgiler.
Doğan Cüceloğlu / 31 Ocak 2021
Bir yazı görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM