MUCİZE

MUCİZE

Gazi caddemiz yapılana değin, şehrin merkezi Hacı Hüseyin Mahallesi imiş. Can Akengin’in nesirlerinden çözebildiğimiz kadarıyla; çarşı, pazar, kasap, manav, berber, kahvehane, manifaturacı vb yerler bizim Hacı İsiin’deymiş hep.
Doğu Giresun yani…
Giresun’un batı yakasını oluşturan Kumyalı mahallesi ahalisine, şaka yollu “öte yüzlü” denilirmiş örneğin.
Asıl ve öte…
Doğu ve batı…
Ne tatlı rekabet di mi?
***
Ata toprağımdır. Ben, Hacı Hüseyin çocuğuyum, övünçlüyüm bununla, hiçbişi diğilse mahallem dünya mizah merkezidir. Yeter!
Ama Kumyalı deyip de geçemedim ki ömrümce! Gerçekten kum… Uçsuz bucaksız, km.lerce uzanan altın sarısı kumsal… Ve hemen deniz… Adı üzerinde, yalı işte.
Sanmıyorum yeryüzünde başka örneği olsun; evden çık, yokuş aşşaa yürü, belediye binasını geç, ayakkaplarını çıkar, kumsala bas ve denize gir?
***
Şimdi yok bunların hiçbiri.
Vatana ihanetten yargılanma gerektirir. Katletmişiz.
***
a) Teyyaredüzü. Şehrimizin öte yüzünde. 150 sene evvel, ufak tefek uçakların inebildiği… Doğal düzlük. Havaalanı yapmayı akıl edememişiz ama?
Delirmek işten diğil, yurdun ilk havaalanı, bizim ilimizde zaten varmış yahu?
b) Gemilerçekeği. Bizim Hacı Hüseyin tarafında. Allah nasip etmiş! Her yer doğal kayalık! Ama tutup limanı da öte yüze inşa etmişiz.
Çıldırmak işten diğil, kainatın en korunaklı limanı zaten mevcutmuş bizde yahu?
***
Öte yüz-beri yüz derken sahil boyu yürümeyi çok seven bi kardeşinizim ben. Yoo, öyle sanıldığı gibi edebiyatçı yürümesi diğil benimkisi, hayatta hiç densizlik yapmadım, beni zibidilerle karıştırmayın, çok rica ediyorum.
Sağlıklı yaşam yürümesi deseniz, o hiç diğil. Anılarımla ve rahmetlilerimle yürüyorum sadece.
Bakmayın, uzaktan bi başımayım gibi durur. Biz 500 kişiyiz aslında.
***
Bu yürümelerim esnasında, epeydir plajlar mevkiine geçmemiş, ihtimal yorulmuş ve yarı yoldan dönmüşüm demek. Geçen gece kısmet oldu, can dostlarımla gittik oralara nihayet.
Büyülendim.
En son geçtiğimde, 5 tane belediye işçisinin çalışır gibi yaptığı ve bi icraattan ziyade doğa katliamı izlenimi veren ucube görünüm, çağdaş bi batı tatil kasabasına dönüşmüştü.
24 saat canlı… Binlerce insan… Kafeler, restoranlar, spor alanları, müzikli yerler, yerel nüanslar, ışıklar, çiçekler, kum, deniz…
Hayran kalmamak, takdir etmemek, gururlanmamak elimde diğildi. Anında aradım, gece vakti demedim, dönemin belediye başkanını;
-Başkanım buralar muhteşem olmuş, kutluyorum sizi. Ne kadar geç fark etmişim, beni bağışlayın.
-Sağol Gürsel Bey, ödül almış gibi oldum.
***
Çevre illerden her geçişte nasıl derinden üzülüyoruz, biliyonuz. Vay efendim ne kadar geliştiler, ne güzel bi şehir oldular, biz geri kaldık…
Dilim döndüğünce anlattım, yazdım oysa… Onların makyaj olduğunu… Kaldırınca makyajı, içinin nasıl da boşluğunu…
Giresun zaten ezelden batı sahil kasabasıdır. Tatil beldesidir. Büyümek diye bi derdi olmaması gerekir. Giresun’a herşey yaraşır, güzellik toprağımızın genlerinde zaten vardır.
Şehrimizde nerelere asla tekbi çivi dahi çakılmayacağını, nerelerde küçük dokunuşlarla mucizeler yaratılacağını bilen yöneticiler seçmemiz yeterlidir.
***
Tamamı yakın dostlarımdan, çok sevdiğim kardeşlerimden oluşan yeni belediye yönetimine düşen; plajlar mevkiinde yapılan güzel işleri örnek alıp, tüm Giresun’u daha da ileri taşımak olmalıdır.
Eski ve yeni belediyelerin partileri arasında yaşanan tartışmalar, bırakıldığı söylenen borçlar, maaş ödenmez hale düşülsün diye hükumetçe yapılan insafsızlıklar bu yazının konusu diğildir.
Sadece özlemini duyduğum o tatil beldesini yazdım ben.
(Kimse fesatlık yapmasın lütfen. Yeni başkanımızı da türlü çeşitli konularda sık sık arıyorum tabi ki. Şehrimin nöbetçisiyim çünkü. O’nun da çok güzel işler başaracağına eminim, destekçisiyim)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM