Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

Usta besteci Melih Kibar 16 yıl önce, 7 Nisan 2005’te hayata veda etti. Ardında yüzlerce beste, dillerden düşmeyen şarkılar bıraktı. Onunla uzun yıllar çalışan ve birçok ödül alan sanatçı Erol Evgin, Melih Kibar’ı TRT Haber’e anlattı.

Yazdığı notalarla kalplere seslendi, besteleri yıllar geçse de zihinlere kazındı, yaptığı film müzikleriyle de kimi zaman ağlantı, kimi zaman güldürdü.

Anadolu’nun rengarenk ezgilerini besteleriyle harmanlayan ünlü sanatçı Melih Kibar, 16 yıl önce hayatını kaybetti. Ama şarkıları halen dillerde…

“Çoban Yıldızı” ile gelen başarı

Türkiye, onun besteleriyle tanıştığında Melih Kibar daha üniversite öğrencisiydi.

1974 yılı sonunda Timur Selçuk’un verdiği ev ödevi sonucunda “Çoban Yıldızı”  parçasını besteledi. Timur Selçuk “Eurovision sinyal müziği hazır” diyerek parçayı onayladı. Daha sonra bestesi, Eurovision Türkiye’nin jenerik müziği oldu.

Erol Evgin yakın dostunu anlattı

Yolları söz yazarı Çiğdem Talu’yla kesişti. Bu iki isme daha sonra Erol Evgin de katıldı.

“Çiğdem bir gün telefon etti, senin için bir şarkı düşündük dedi. Melih de melodiyi arkadan çalıyor. Ben durun dedim, atlayıp uçağa geldim. Şarkıyı çaldık söyledik akşama kadar.”

Artık üç isim 8 yıl boyunca hiç ayrılmayacaktı. Yaptıkları hemen her 45’lik zirveye çıktı.

 

Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

 

“Dinleyici Melih Kibar’ın müziğinde tanıdık bir tını buldu”

Erol Evgin, birlikte 50’ye yakın şarkı yaptıklarını, onlarcasının çok sevildiğini ve hit olduğunu söyledi.

Erol Evgin, Melih Kibar’ın bestelerinin neden bu kadar sevildiğini şu sözlerle anlatıyor:

“Melih Kibar Türk müziği makamlarını kullanırdı, bize özgü ritimler ve makamlar. Bunlar tabi bir sıcaklık yakalıyor halkta, hemen izleyici, dinleyici tanıdık bir tınıyla karşılaşıyor.”

Unutulmaz film müzikleri

Melih Kibar, sadece şarkılarla değil, Hababam Sınıfı, Aile Şerefi gibi filmler için bestelediği müziklerle de yüreklere hitap etti.

Melih Kibar, Zerrin Özer, Nükhet Duru, Füsun Önal gibi birçok sanatçıyla unutulmaz eserlere imza attı. 7 Nisan 2005’te ise hayatını kaybetti. Ama hem şarkıları hem de film müzikleri vefatının ardından doğan nesillerin bile gönlünü kazandı.

Haber: Yasemin Küçükkaya

Kamera: Mustafa Oğuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde kazalara ve dikkatsizliklere açık olabilirsiniz. Yanlış anlamalar işlerinizde aksamaya neden olabilir. Dikkat dağınıklıkları ve güne dair planlarınızı değiştiren durumlar söz konusu olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde duygusal değişimler yaşayabilir ve akıl ve duygu arasında kalabilirsiniz. Hastane ziyaretleri, tedaviler, aşılar ve ilaçlar gündemde. Eğitim hayatınıza dair bir planlama ve rota belirleyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde şans ve şanssızlıklarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerle ilgilenebilir ve zihninizi meşgul eden durumları çözmek adına harekete geçebilirsiniz. Sözlerinizin enerjisi güçlenebilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Hareketli ve yoğun bir gün sizleri bekliyor. Hafta boyunca iş temposu, özel hayat ve aile ilişkileri arasında denge kurmaya çalışabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili hassasiyetler, yetersiz veya sağlıksız beslenmelerden kaynaklı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sağlıkla ilgili destekler almanız gerekebilir, iş hayatında ve çalışma ortamında yardımlaşmalar içerisinde olabilirsiniz. Maddi-manevi yardımlar yapmak ilahi bir korunma sağlayabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde iş ve özel hayatınızda bir iletişim trafiği içerisinde olabilirsiniz. Eski dostlarınızdan yardım ve destek görebilirsiniz. Ev içinde sularla ilgili sorunlara dikkat. Duygu durumunuz daha sık değişebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yaratıcı yönünüz öne çıkarken, sanatsal çalışmalarda başarı sağlayabilirsiniz. Geleceğe yönelik yeni planlamalar, eğitim hayatıyla ilgili yenilikler gündeme gelebilir. Zaman zaman sıkılganlıklarınız olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM