Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

Usta besteci Melih Kibar 16 yıl önce, 7 Nisan 2005’te hayata veda etti. Ardında yüzlerce beste, dillerden düşmeyen şarkılar bıraktı. Onunla uzun yıllar çalışan ve birçok ödül alan sanatçı Erol Evgin, Melih Kibar’ı TRT Haber’e anlattı.

Yazdığı notalarla kalplere seslendi, besteleri yıllar geçse de zihinlere kazındı, yaptığı film müzikleriyle de kimi zaman ağlantı, kimi zaman güldürdü.

Anadolu’nun rengarenk ezgilerini besteleriyle harmanlayan ünlü sanatçı Melih Kibar, 16 yıl önce hayatını kaybetti. Ama şarkıları halen dillerde…

“Çoban Yıldızı” ile gelen başarı

Türkiye, onun besteleriyle tanıştığında Melih Kibar daha üniversite öğrencisiydi.

1974 yılı sonunda Timur Selçuk’un verdiği ev ödevi sonucunda “Çoban Yıldızı”  parçasını besteledi. Timur Selçuk “Eurovision sinyal müziği hazır” diyerek parçayı onayladı. Daha sonra bestesi, Eurovision Türkiye’nin jenerik müziği oldu.

Erol Evgin yakın dostunu anlattı

Yolları söz yazarı Çiğdem Talu’yla kesişti. Bu iki isme daha sonra Erol Evgin de katıldı.

“Çiğdem bir gün telefon etti, senin için bir şarkı düşündük dedi. Melih de melodiyi arkadan çalıyor. Ben durun dedim, atlayıp uçağa geldim. Şarkıyı çaldık söyledik akşama kadar.”

Artık üç isim 8 yıl boyunca hiç ayrılmayacaktı. Yaptıkları hemen her 45’lik zirveye çıktı.

 

Melih Kibar’ın vefatının üzerinden 16 yıl geçti

 

“Dinleyici Melih Kibar’ın müziğinde tanıdık bir tını buldu”

Erol Evgin, birlikte 50’ye yakın şarkı yaptıklarını, onlarcasının çok sevildiğini ve hit olduğunu söyledi.

Erol Evgin, Melih Kibar’ın bestelerinin neden bu kadar sevildiğini şu sözlerle anlatıyor:

“Melih Kibar Türk müziği makamlarını kullanırdı, bize özgü ritimler ve makamlar. Bunlar tabi bir sıcaklık yakalıyor halkta, hemen izleyici, dinleyici tanıdık bir tınıyla karşılaşıyor.”

Unutulmaz film müzikleri

Melih Kibar, sadece şarkılarla değil, Hababam Sınıfı, Aile Şerefi gibi filmler için bestelediği müziklerle de yüreklere hitap etti.

Melih Kibar, Zerrin Özer, Nükhet Duru, Füsun Önal gibi birçok sanatçıyla unutulmaz eserlere imza attı. 7 Nisan 2005’te ise hayatını kaybetti. Ama hem şarkıları hem de film müzikleri vefatının ardından doğan nesillerin bile gönlünü kazandı.

Haber: Yasemin Küçükkaya

Kamera: Mustafa Oğuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün cesur olmanız gereken bir gün olabilir. Bugün masaya yatırılması gereken bir konu ortaya çıkabilir, bunu yapmaktan çekinmeyin. Sırf ilişkinizin dengesini korumak için kendinizi geri tutmayın. Tekne sallanmasın diye kendi huzurunuzu feda etmeyin. Kendinize, duygularınıza ve etrafınızdaki insanlara karşı tamamen dürüst olun.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün zihninizin en uzak noktalarına kadar uzanmaya deneyin. Yaratıcı bir alanda büyük adımlar atabileceğiniz inanılmaz bir fırsat önünüzde açılıyor. Müziği takip edin. Bir enstrüman alın, bir online müzik mağazasına göz atın veya en sevdiğiniz çalma listesini dinleyin. İçerideki sanatçının uyanmasına izin verin. Bir hedef belirleyin ve ona ulaşana kadar durmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün aklınız oldukça karışık olabilir ama bunun sizi engellemesine izin vermeyin. Hayatınıza daha fazla sihir katmaya çalışın. Tuhaf duygularınızı ve fikirlerinizi ne kadar çok kabul ederseniz, o kadar çok şeyin yerine oturacağını keşfedeceksiniz. Hayattaki her şey tamamen mantıklı olmak zorunda değil.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM