Meksikalı’nın hayatı filmlere,

Meksikalı’nın hayatı filmlere,

 kitaplara ve sergilere konu olacak kadar çarpıcı

Büyük acılar çeken, genç yaşında veda ettiği hayatında her koşulda üreten kara kaşlı bu sanatçı, kadınlara özgürlük ve yaratıcılık konusunda örnek olmaya devam ediyor.

Meksikalı’nın hayatı filmlere, kitaplara ve sergilere konu olacak kadar çarpıcı

Frida deyince aklınıza ne geliyor? Sanat, resim tabii ama direnen bir kadın değil mi? Meksikalı ressam Frida, gerek geçirdiği kaza, gerek yaşadığı aşkın getirdiği olumsuzluklarla mücadele ederken her koşulda sanattan kopmayan güçlü ve özgür bir sanatçı. Eserlerinde de çokça kendini yansıtması bu direnişi göstermek için. Dolayısıyla kadın ve özgürlük, sanat deyince Frida adı sanatçı kadınlar için de ayrı bir anlam taşıyor. Frida Medya Ajansı ve İyilik İçin Sanat Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleşen projenin taraflarının da hepsi kadın! “Ajansımı kurarken Frida’nın adı ve hayatı ilham kaynağım oldu” diyen Sinem Ergün, serginin adını da “Free’da Sergisi” olarak belirlemiş. Daha önce de duyurduğumuz gibi güzel sanatlar okumuş genç sanatçılara yapılan çağrı sonucu gelen eserlerden 30 sanatçının 33 eserin de teması Frida. Kürotörü de doğal olarak bir kadın Dr. Feride Çelik, üç ayrı bölümde sergilenen eserleri üç ayrı tema altında yerleştirmiş: ilk bölümde Frida portreleri yer alıyor. İkinci bölüm dijital çalışmalara ayrılmış, üçüncü bölüm ise yaşadıklarının soyutlanmış hali, yaşasaydı ne yapardı? Frida’nın yatağa hapsolmuş hali. Sergilenen eserler genç, tanınmamış sanatçılara ait ama profesyonellikleri tartışılmaz! Çoğu çok çarpıcı.

GELİRİ PROJEYE

Projenin ortaklarından birinin de İyilik İçin Sanat Derneği olduğunu söylemiştik, bu aslında bir sosyal yardım projesi. Dernek başkanı Selin Bozkurt, “Sergiyi ne kadar çok gezen olursa o kadar memnun olacağız” diyor. Biletix’ten bilet alarak gezilen serginin bilet ücretleri genç sanatçılara destek olmak için kullanılacak. Eserlerin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı da yine İyilik için Sanat Derneği’nin Anadolu’nun yedi ilinden seçilen sanatçıların yer aldığı “Sanat Elçileri” projesine gidecek. Böylece sanatçılar birbirine destek olacak. Free’da Sergisi, Yapıkredi Bomontiada B Blok Akademi’de 14 Ağustos’a kadar gezilebiliyor. Hatta son gün bir de dans performansı olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM