Mehtap Ar’ın çocuk ve tiyatro sevgisi yolunu belirledi, çocuk tiyatrosu yaptı

Mehtap Ar’ın çocuk ve tiyatro sevgisi yolunu belirledi, çocuk tiyatrosu yaptı

İnternete haberi “Müjde Ar’ın kardeşi Mehtap Ar (64), hayatını kaybetti, annesine kavuştu” diye düştü. Mehtap Ar, bundan çok fazlasıydı. Onun tiyatro ve çocuk sevgisine Anadolu’da çıktığı bir turneye katılıp yakından tanık olduğum için altını çizmek istedim.

Mehtap Ar'ın çocuk ve tiyatro sevgisi yolunu belirledi, çocuk tiyatrosu yaptı

Mehtap Ar, 2000 yılında kurmuştu tiyatrosunu. “Çocuklara olan aşırı sevgim, onlarla daha çok beraber olma isteğim ve sanatın önemli dallarından biri olan tiyatronun çocuğun kişilik ve bilincinin oluşmasında en etkin mesaj unsuru olduğunu düşünerek ve onlara tiyatro sevgisini aşılamak üzere yola çıktım” diye açıklayacaktı bunu. İlk yıllarından itibaren amacı, Anadolu’ya gitmek, hiç tiyatro seyretmemiş çocukları sanatla buluşturmaktı. Bunu da 2006’da Sabancı Vakfı’yla yaptığı işbirliğiyle gerçekleştirdi. 81 il, 870 ilçe ve 1 milyon çocuğa böyle ulaştı. 8 yılda 75 bin km yol yaptı. “Sevgi Emek ister”, “Arkadaş”, “Bir Şans Ver”, “Güneş Herkes İçin Var” ve “Okumak, Okumak, Okumak” oyunlarını sergilediler, ücretsiz olarak. “Hazır metinler kullanmaktansa günümüz koşullarına uygun ve çocukların içinde bulundukları bilgi çağını yakalayabilecekleri özgün metinler tercih ederek, diğer çocuk oyunlarının aksine ayılar, kuşlar ve fantastik karakterler kullanmadan oyunlarımızı yazdırdık. Öğüt vermek yerine çocukların her gün karşılaşabilecekleri olayları sergileyip son kararı  onlara bıraktık” diyordu.

Tabii ki anneleri Aysel Gürel, tiyatrocu olduğu için Müjde ve Mehtap Ar da kulislerde büyümüş ve sanat yolculuklarını da bu etkilenmeyle çizmişti. Müjde Ar, kariyerini sinemada sürdürürken Mehtap Ar tiyatroyu seçmiş, anneleri Aysel Gürel ise sıra dışı kişiliğini ve sanatını şarkı sözü yazarı olarak sürdürmüştü. Mehtap Ar’ın “Okumak, Okumak, Okumak” adlı oyununda da şarkı sözleri Aysel Gürel ve Ayla Çelik’e aitti. Oyunda büyüyünce ne olacakları sorusuna yanıt arayan öğrencilerin öyküsü anlatılıyor, danslar ve şarkılarla çocuklara okumanın önemi anlatılıyordu. Mehtap Ar ve arkadaşlarının oyununu izlemeye hangi yıl gittiğimi unuttum! Ama çocukların ilk kez canlı tiyatro izlerken duydukları heyecanın yanında kendilerine özel içeriğe nasıl ilgi gösterdiklerini ve kuliste oyuncuların mutluluğunu unutamadım. İki oyun arasında dinlenirken yorgun bile değillerdi. Zaten Mehtap Ar da “Çocuklara tiyatro sevgisini aşıladığımıza, hayatlarında yepyeni pencereler açtığımıza ve kültürel gelişmelerine katkıda bulunduğumuza inanıyorum” diyordu. İnandığını gerçekleştirerek yaşadıktan sonra kısa da olsa yaşadığına değmişti.

TİYATRO SEVGİSİ…

Mehtap Ar’ın cenazesi Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Pandemi kuralları gereği cenazeye katılım sınırlı tutuldu.

1974’te “Ayrı Dünyalar” adlı sinema filmiyle oyunculuğa başlayan Ar, kariyeri boyunca 27 sinema filmi ve 12 TV dizisinde rol aldı.

2000 yılında “Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu” adı ile çocuk tiyatrosu kurdu, turnelere çıkarak Anadolu’yu dolaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM