Mardin’in İlk Çocuk Tiyatrosu: “Sihirli Kumpanya”

Mardin’in İlk Çocuk Tiyatrosu: “Sihirli Kumpanya”

Oyuncu ve Yönetmen Mehmet Nezih Şeran tarafından kurulan “Sihirli Kumpanya”, Mardin’in ilk Çocuk Tiyatro Ekibi. Kumpanya daha sonra yetişkin oyunlarıyla da sahnede yer aldı. Sihirli Kumpanya özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukları tiyatro ile tanıştırmak ve onlara yeni ufuklar açmayı hedefliyor.

Oyunlarında hayvan sevgisi, dijital farkındalık, doğayı koruma, kitap okumanın önemi gibi mesajlar vermeyi amaçlayan kumpanyanın en nihai amacı tiyatro aracılığıyla köy çocuklarına ulaşmak ve onlara dışarda bambaşka dünyaların olduğunu göstermektir.

Ekip aynı zamanda sosyal farkındalık uyandırmak amacıyla yetişkin oyunları da yapmaktadır. Ekibin yazarlığını Demet GÜR ve Mehmet Nezih ŞERAN yapmaktadır. Oynanan her eser ekip tarafından yazılmakta ve bütün hakları saklı tutulmaktadır. Her oyun öncesinde askıda bilet açılarak servisler kiralayıp birçok köy çocuğu ve kimsesiz çocuk ücretsiz olarak tiyatro ile tanıştırılmaktadır.

MEHMET NEZİH ŞERAN KİMDİR?

Mehmet  Nezih  ŞERAN,  1991  yılında  Mardin’de dünyaya geldi.

Uzun yıllar İzmir’de yaşadıktan sonra En büyük hayali olan tiyatroyu derinlemesine öğrenebilmek için İstanbul’a giderek Sadri Alışık Kültür Merkezinden tiyatro eğitimi aldı.

Birçok oyun da rol alan ŞERAN, Mardin’e dönerek tiyatro eğitmenliğine başladı. Bunun yanında oyun yazarlığı, oyunculuk ve yönetmenlik de yaptı. Uzun yıllar bu işi sürdürdükten sonra Mardin’in ilk çocuk tiyatrosu olan Sihirli Kumpanya’yı kurdu ve ‘’Tiyatrosuz çocuk kalmasın.’’ diyerek ekibiyle beraber oyunlarını merkez ve köy okullarındaki çocuklar için sahneledi. Bunun yanında birçok ödüle layık görüldü.

OYUN DİYARI

Özet: Zeynep ve Barış çok fazla tabletle ve telefonla oynayan iki kardeştir. Anne ve babaları bu duruma çok üzülmektedir. Bir akşam elektriklerin kesilmesi ile ailecek ‘Oyun Diyarı’ adlı bir kitap okumaya başlarlar ve bu kitap çocukları sihirli bir dünyaya götürür.

Oyun Diyarı’nda seyirci çocuklarla beraber BilCini’nin bilmecelerini cevaplar, Oyun Cini’nin verdiği sek sek, ip atlama, körebe oyunları görevini sahneye çıkarak yerine getirirler.

Daha sonra Zeynep ve Barış evlerine döndüklerinde Oyun Diyarı sayesinde artık tablet ve telefonu daha az kullanıp, arkadaşlarıyla oyun oynamaya, kitap okumaya ve ailelerine daha çok zaman ayırmaya başlarlar.

Amaç: Bu oyunla çocuklarda teknolojiyi bilinçli kullanma farkındalığı uyandırmak ve onlara kitap okumanın, aileleriyle vakit geçirmenin ve arkadaşlarıyla yüz yüze oyunlar oynamanın önemini hatırlatmak amaçlanmıştır.

MASALDAKİ KEDİ

Özet: Eski bir krallıkta yaşayan prenses ve kralın, baba-kız ilişkileri çok zayıftır. İşlerin yoğunluğu nedeniyle ihmal edilen prenses kendisini çok yalnız hissetmekte ve arkadaş edinememektedir. Bir gün saraya ülkelerini ele geçirmeye çalışan cadı ve yardımcısının planlarını onlara söyleyebilmek için Gofret adında konuşan bir kedi girer ve prensesle kralın hayatları kedi ile beraber tümüyle değişir. Kral ve prenses cadının planları nedeniyle zor durumda kalan kedi dostlarını ve ülkelerini kurtarmak için Gizemli Ormana doğru yola çıkar ve bu süreçte birbirleriyle çok daha fazla vakit geçirme ve aralarındaki baba- kız ilişkisini düzeltme imkanı yakalarlar.

Amaç: Bu oyunda çocuklara hayvan sevgisini aşılamanın yanında aile bağlarının kuvvetli olmasının çocuklar üzerindeki pozitif etkilerini, çocukların yalnızca maddi ihtiyaçlarının karşılanmasının onların içindeki duygusal boşlukları doldurmadığını anlatmak ve özellikle toplumumuzda kız çocuklarına atfedilen yanlış toplumsal rolleri göstermek hedeflenmektedir.

KIRMIZI BURUNLAR

Özet: Jelly ve Belly adlı iki palyaço Ponpon Ülkesi’nde bir sirkte çalışmaktadır. En büyük hayalleri insanlara palyaçoluğun zor ama bir o kadar da önemli bir meslek olduğunu göstermek adına bir palyaço okulu kurmaktır. Ancak sirk çok iş yapmaz ve palyaçolarımızın oradaki işleri sona erer. Palyaçoluk okulu açabilmek için iki palyaço her seferinde yeni bir iş dener. Onlar hayallerinin peşinden koşarken hayal kurmayı bilmeyen Perinina’nın gerçekçi tavsiyeleri onlara bazı noktalarda yol gösterir. Birçok iş deneyen palyaçolarımız en sonunda en iyi bildikleri işi yapmaya karar verirler ve bir sirk olmasa da çocukların olduğu her yerde yeniden palyaçoluk yapmaya başlarlar. En sonunda palyaçolarımız Ponpon Ülkesi’nde kurulacak olan ilk palyaço okulu Kırmızı Burunlar’ın sahibi olurlar.

Amaç: Hayallerimize inanmamız gerektiğini ve hayallerimize giden yolda gerçekçi çözümler üretebileceğimizi çocuklara göstermek. Gerçekte olan her şeyin hayal etmekle başladığını anlatmak.

Hacivat ile Karagöz

Hazırlık aşamasında olan oyun Ramazan ayı içerisinde seyirciyle buluşması planlanmaktadır. Ramazan topunun kaybolması ile topu bulma görevini üstlenen Hacivat ile Karagöz bu önemli görevde hafiye olarak çalışmalara başlar. Külhan Beyi ve Arap Bacı’nın sakladıkları sırlar nedeniyle şüphe çeken hareketleri ile işler iyice karmaşık bir hal alır. Çocukları güldürürken düşündüren oyunun sonunda sırlar ortaya çıkar ve ramazan topu bulunur.

Amaç: Geleneksek gölge oyunumuzu merak ve güldürü unsurunu diri tutarak modern bir dokunuşla sahnelemek ve çocuklarımızı eğlendirerek kültürümüzün yaşatılmasını sağlamaktır.

ASKIDA BİLET KAMPANYASI!

En önemli kuruluş amacı dezavantajlı bölgelerdeki çocukları tiyatro ile tanıştırmak olan Sihirli Kumpanya ekibi masrafları karşılayabilmek adına köy çocukları için askıda bilet uygulamasını başlatarak Mardin’in Yaylı, Uzunköy, Alıçlı, Ovaköy ve Sancar adlı köylerindeki çocukları merkeze taşımış ve onların tiyatro ile tanışmalarını sağlamıştır.

Ekip yetimhane ile ve sevgi evleri ile birebir iletişim halinde bulunmakta ve her oyuna kimsesiz çocuklar ücretsiz getirilmektedir. Oyunları özel kılan bir diğer etken ise oyunu izlemeye gelen Yaylı İmam Hatip Ortaokulundaki çocukların aynı zamanda oyunculardan Demet GÜR’ün öğrencileri olmasıdır. Böylece çocuklar öğretmenlerini bir tiyatro oyununda izlemiş ve onunla beraber sahnede oyunlar oynamıştır.

GENÇLER ARASI TİYATRO YARIŞMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ MARDİN!

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençler Arası Tiyatro Yarışması’nda il birincisi olan Sihirli Kumpanya Ekibi; Siirt, Şırnak, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Diyarbakır ve Kilis birincilerinin katılımıyla gerçekleştirilen bölge finalinde birinci olarak Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazandı. 2022 yılı Aralık ayında gerçekleştirilen Türkiye finalinde ise 7 bölgenin birincileri ile yarışarak Türkiye 1.si seçildi!

Sahnelenen oyunla aynı zamanda Mehmet Nezih ŞERAN, En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü.

Mardin’in ilk çocuk tiyatrosu olarak bir yeniliğe imza atan ekibin bölge yarışmalarında ilk kez Güneydoğu Anadolu birinciliğine ve ilk kez Türkiye 1.liğine imza atması şehirde büyük yankı uyandırmıştır.

DİREKLERARASI TİYATRO ÖDÜLÜ: UMUT VEREN YENİ TİYATRO GRUBU ‘SİHİRLİ KUMPANYA’

Direklerarası Seyircileri’nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2022-2023 Tiyatro Sezonunda Adana, Ankara, Antalya, Ayvalık, Batman, Bodrum, Bursa, Diyarbakır, Edremit, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, İzmir, Konya, Manavgat, Mardin, Mersin ve Van’da sahneye koyulan oyunları seyrederek; Performans,Tasarım ve Yapımlar kategorilerinde başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatroların Ödülleri belli olmuştur.

Ekibe birincilik getiren ‘’Sıra Kimde?’’ adlı tiyatro oyunu, Demet GÜR ve Mehmet Nezih ŞERAN tarafından yazıldı. Oyunda, farklı sosyokültürel seviyeden ve ülkenin her bölgesinden kadının yaşadığı fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet ortaya koyulmaktadır. Oyunun en önemli özelliği şiddeti hiç göstermeden anlatmasıdır ve bu bakımdan eleştiri adı altında özendirici bir yana sahip olan benzer konulu birçok yapımdan ve eserden ayrılmaktadır.

Ekip bu oyun ile Alanya 1. Tiyatro festivaline de katılmaya hak kazanmış ve ‘’Sıra Kimde?’’ Alanya’da iki kez sahnelenmiştir. Oyun daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında 8 mart Dünya Kadınlar gününde de sahnelenmiştir.

MARDİN’İN İLK VE TEK DOĞAÇLAMA TİYATRO EKİBİ: ALELACELE DOĞAÇLAMA

Alelacele Doğaçlama Tiyatro Ekibi Mardin’in ilk ve tek doğaçlama tiyatro ekibidir. Ekip iki takıma ayrılarak 5 kısa doğaçlama tiyatro gösterisi yapmakta ve her oyunun sonucunda seyirciler alkışlarla oyunları puanlamaktadır. Oyunlar seyirciyle etkileşimli bir şekilde oynandığından doğaçlama tiyatro yazılı tiyatroya yeni bir soluk getirmektedir.

Alelacele Doğaçlama Ekibi ilk gösterisini 27 Nisan 2023 günü Eczacılar Odası Cureart Sahnesi’nde yoğun katılımla sergilemiş olup, 10 Haziran Mardin Barosu Sahnesinde sergilenmiştir.

MİZAH HATTI

Mizah Hattı üç skeçten oluşan bir komedi programıdır. Seyirciyle iletişimde kurulmasını sağlayan sunum bölümleri ile etkileşimli bir yönü de vardır.  Seyirciden alınan güzel reaksiyonların da neticesinde oyun uzun soluklu bir projeye dönüşmektedir.

Oyun  aynı  zamanda  Mardin  il Sağlık  Müdürlüğünün  katkılarıyla 14 Mart Tıp Bayramı için sahnelendi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM