Maa Perfom’un “Nifas”

Maa Perfom’un “Nifas”

 Oyunu Seyirciyle Buluşmaya Devam Ediyor

2015 yılında Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında okuma tiyatrosu formuyla seyirciyle buluşan Nifas adlı tiyatro oyunu aradan geçen sekiz yıldan sonra Türkiye Prömiyerini gerçekleştirdi! Yazarı Şirin Öten’in, oyuncu kadrosunda da yer aldığı oyun Maaperform tarafından sahneye taşındı. Yönetmenliğini Erdal Baran Şahin’in üstlendiği oyunun Işık Tasarımını Alev Topal, Müzik tasarımını ise Sevda Deniz Karali üstleniyor. Burcu Gölgedar, Umay Anadolu Kaboğlu, Süreyya Bursa ve Şirin Öten ise oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Nifas; Doğum yapan kadının rahminden gelen kan. Lohusalık hali.

Yeni doğmuş bir bebek, Lohusa bir anne, asperger sendromlu baba, bir kayınvalide ve bir teyze. Bir sabah uyandıklarında bebeği bulamazlarsa ne olur? Nifas, her ailenin yaşayacağı normal bir sabahı sıçramalı kurgusuyla annelik, kadınlık, babalık, rollerinden izlememizi sağlayıp zaman zaman güldüğümüz zaman zaman olayın gerilimine kapıldığımız bir seyir yaratıyor!

Nifas’ın konusuysa şöyle:

Yeni doğum yapan Zeynep annelik rolüne alışma evresinde sorunlar yaşamaktadır. Lohusaların takmak zorunda olduğu kırmızı kurdele Zeynep için boğucu bir boyun bağına dönüşmüştür. Yaşadığı toplumun annelik algısına kafa tutarken bebeği esrarengiz biçimde ortadan kaybolur. Bebekle fazla vakit geçirmekten kaçan Zeynep mi bebekten kurtulmak istemiştir yoksa bebeği kaçırarak birileri Zeynep’e ders vermek mi istemektedir?

Nifas oyunu boyunca kayıp bir bebeğin akıbetiyle ilgili varsayımlar ortaya atılırken gerçekleşen zaman atlamaları, bir ailede yaşanan eğlenceli ve trajik anları bir araya getiriyor. Oyun boyunca seyirciler de, tıpkı oyuncular gibi gülmek, ağlamak, öfkelenmek ve şaşkınlık gibi bir çok duyguyu bir arada deneyimliyor. Maaperform ekibi seyirciyle birlikte  “İyi Anne nasıl olunur?” sorusuna cevap arayan geniş bir çember kuruyor.

Nifas, 8 Şubat Perşembe ve 25 Şubat Pazar günü saat 20.30’da Bahçe Galata’da  sergilenecek. Oyun takvimi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47