Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
kültür Yörük kültürü
 • 0
 • 25
 • 15 Mayıs 2021 Cumartesi
 • +
 • -
Peki sizin evinizde nasıldı? O yaklaşım kasabadaki evde de hâkim miydi?
Benim annemin getirdiği kültür Yörük kültürü olmaktan artık çıkmıştı. Benim annemin getirdiği kültür, Fenerci Ebe derdik annemin annesine, Fenerciler derlerdi, onun kültürüydü. Fenerci Ebe daha baskıcı kişiliği olan, korku kültürü etkisinde kalmış ve çocuklarını öyle yetiştirmiş birisiydi anladığım kadarıyla. Ondan dolayı annemin babası tarafından gelen Yörük kültürünün çocuklarının hayatında devam edemediği izlenimi içerisindeyim. O nedenle belki dayılarımın evlerinde daha rahat kendisini gösterebilirdi ama annemin evinde, hayır… Zaten kadın tek başına gelmiş beş erkek çocuğun arasına. Oooo.
Benim annemle ilgili bütün anılarım; gözü yaşlı bir kadın. Hüzünlü, ezik, yorgun, yüzü gözü kırışık içerisinde, kaderine küsmüş, sürekli “Bahtım böyleymiş, ne yapayım” şeklinde şikâyet eden birisiydi. Hep ağlarken gördüm onu. Ara sıra kucağına oturur, “Anne n’olur ağlama” diye ben de ağlardım beraber. “Oğlum sen niye ağlan?” derdi. Onunla beraber ağladığımı hatırlıyorum. Yani annemin güldüğünü ve mutlu olduğunu hemen hemen hiç hatırlamıyorum. Ve bunun, o çocuk kafamla bütün suçunu babama yüklerdim.
Bu yüzden mi kızgındınız babanıza? Ona ithaf ettiğiniz sekizinci kitabın önsözünden yola çıkarak sordum bu soruyu.
Evet, o yüzden kızgındım. Yedi kitap yazdım, başkalarına adadım, ancak sekizinci kitabımı babama adama durumuna gelebildim. Ancak.
Okudum. Babanız hakkındaki düşünceleriniz, dolayısıyla duygularınız da değişmiş.
Değişti. Yani, kendi bilinci içerisinde, kendi varoluşu içerisinde, kötü niyeti olmayan, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, çabalayan bir adam… Kötü niyet yok.
Gözlerinizi, o annesinin kucağında onunla beraber ağlayan çocuk resminden kaldırıp da babanızı da fark etmenize yol açan ne oldu? Çünkü hayli uzun bir zaman sadece o resme bakmışsınız. Tam 64 yıl…
Sanırım baba olarak kendime bakma olanağı bulduğumda babamın durumunu gerçekçi olarak anlayabildim. Kendimi iyi bir baba olarak göremedim ve ben psikoloji biliminde eğitilmiş biriyim, babamın böyle bir eğitimi de yoktu. Sanırım bir nedeni de bende gittikçe bir hakkaniyet duygusu gelişmeye başladı; babamı suçlamanın haksızlık olduğunu hissetmeye başladım. Bir de yaşlandıkça, gerçeğin kendi başına saygı duyulacak tek şey olduğunu, gerçeğin en muhteşem varoluş olduğunu anlamaya başlamam etkili oldu. Hepsi biraraya gelince, babamın hakkını babama vermek zorunda buldum kendimi.
(Damdan Düşen Psikolog – Sayfa 68, 69, 70)
Bir şunu diyen bir yazı '"Babamı suçlamanın haksızlık olduğunu hissetmeye başladım."' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne etkileyici rüyalarla başlayabilir ve çoğunlukla bilinçaltı rüyaları görebilirsiniz. Ev içinde tadilatlar, düzen ve tertip ön planda olabilir. Ailenizle evinizde bir araya gelebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün yaşamın ve koşullarınızın getirdiği zorunluluklar ve sorumluluklar zaman zaman sizi kısıtlanmış hissettirebilir. Dış görüntünüzle ilgilenebilir ve değişiklik yapma arzusu duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha esnek olmalı ve kritik kararlardan, önemli konuşmalardan kaçınmalısınız. Gece saatlerinde duygularınızda netleşebilirsiniz. Dağınık bir gün olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Gün içinde yapılacak işler ve sorumluluklar vaktinizi alabilir. Sorun çözme, şartları iyileştirme odaklı olabilir ve daha çok hayal kurabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilişkilerinizde zıtlaşma ve gerilimi yaratmamak adına şartları zorlamaktan kaçınmalı ve daha esnek davranmalısınız. Sosyal medyada araştırmacı ve meraklı olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün aile içi ilişkilerde zıtlaşma ve fikir ayrılıklarını büyütmemeye özen gösterin. Anlık durumlar, basit meselelerin sorun haline gelmesine neden olabilir. Ev içindeki düzen ve temizlikle ilgilenerek gün içindeki negatif olasılıkları eleyebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün dağınıklık ve düzensizlik hakim olabilir. Bazı yolculuklar aksayabilir. Manipülatif konuşmalar artabilir, yanıltma veya yanılma durumuna dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi düşüren alışkanlıklardan ve zaaflardan uzak durmaya çalışmalı, iradenizi çalıştırmalı ve zayıf yönlenirinizi güçlendirmeye çalışmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün keyfi hareket etme isteği, dinlenme ihtiyacı ön planda olabilir. Sağlıkla ilgili kısa süreli hassasiyetler olabilir fakat akşam saatleriyle toparlanıyorsunuz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM