Kontrbasın Kralı İtalyan besteci Giovanni Bottesini, 200. yaşı kutlanıyor

Kontrbasın Kralı İtalyan besteci Giovanni Bottesini, 200. yaşı kutlanıyor

“Kontrbasın Kralı” olarak da tarihe geçen İtalyan besteci, şef ve kontrbas virtüözü Giovanni Bottesini’nin (1821 – 1889) 200. yaşı bir konserle kutlanıyor.

Kontrbasın Kralı İtalyan besteci Giovanni Bottesini, 200. yaşı kutlanıyor

Bottasini’nin kontrbas için yazdığı üç eserin seslendirileceği konserde orkestra şefi Can Okan yönetimindeki CRR Oda Orkestrası üç soliste eşlik ediyor.

İlk olarak bestecinin kontrbas ve viyolonsel için yazdığı Rossini Fantasia Onur Özkaya ve Çağ Erçağ, kontrbas ve keman için yazılmış olan Grand Duo Concertante Onur Özkaya ve Cihat Aşkın, konserin son eseri Si Minör Konçerto ise Onur Özkaya tarafından seslendirilecek.

3 büyük solist ve Bottasini’nin 200. doğum yıldönümü, bu akşam saat 20.00’de CRR Konser Salonu YouTube hesabından dinlenebilir. Ayrıca konser bir hafta boyunca YouTube üzerinden izlenebilir.

‘EN BÜYÜK KONTRBAS SANATÇISI’

Çağ Erçağ (viyolonsel)

“Kontrbasın Paganinisi olarak tüm dünyanın tanıdığı en büyük kontrbas sanatçısı… Bottesini büyük beğeniler kazandığı konserlerinden sonra kontrbastaki virtüöz becerisi, Paganini’nin kemandaki ustalığına paralel bir çalış tekniği ve müzikalitesine sahip artist olarak yorumlandı. Bottesini aynı zamanda virtüozitesi yüksek solo parçalardan tutun da operaya kadar birçok eser bestelemiştir. Orkestra şefi olarak da Avrupa’da çok tanındı hatta 1871 yılında Kahire Operası’nın açılışını Verdi rahatsızlığından dolayı gelememiş Bottesini’nin yönetmesini öngörmüştür. Biz sizlere Onur Özkaya ile virtüozitesi yüksek solo kontrbas, solo çello ve orkestra için yazmış olduğu Rossini’nin Fantasia teması üzerine varyasyonlarını seslendireceğiz.”

‘BOTTESİNİ VE ARKADAŞLARI’

Onur Özkaya, (kontrbas)

“Zamanının en popüler kontrbas icracısı olan Giovanni Bottesini enstrümanına getirdiği teknik yenilikler ve sınır tanımayan becerisi ile her zaman büyük kemancı Paganini ile özleştirilmiştir. Kontrbascı kimliğinin yanında besteci ve orkestra şefi olan Bottesini, Bel Canto sitilinin önde gelen temsilcilerinden biridir. Kendi enstrümanı için bestelediği eserlerin yanı sıra 20 tane operası ve orkestra eserleri mevcuttur. Konserimizde seslendireceğimiz diğer ikili konçerto ise Rossini`nin temalarından esinlenerek yazılmış olan Rossini Fantasia eseridir. Bottesini, çello ve kontrbas için bestelediği bu eserlerini yine zamanına damga vurmuş olan bir çelist olan A. Piatti ile seslendirmiştir. Aslında konserimizi diğer bir isim ile adlandırmak gerekirse “Bottesini ve Arkadaşları” olması çok isabetli olacaktır. Programda yer alan son eser ise bestecinin ve kontrbas literatürünün en popüler eserlerinin başında gelen Si Minör kontrbas konçertosudur.

200. doğum yılını kutladığımız bu büyük değerin sıklıkla ülkemizde konser programlarında yer almasını diler, sanatseverlere keyifli bir konser dilerim.”

CRR SANATA DEVAM EDİYOR 

Cihat Aşkın (keman)

Bottesini Kontrabasın Paganinisi. Bu sene 200. doğum yıldönümü ile bütün dünyada anılıyor. Kontrabas çalım zorluğu itibarıyla en zor sazlardan biridir. Bu nedenle Kontrabas konserleri bütün dünya ölçeğinde neredeyse parmakla gösterilecek kadar azdır. Bizim ülkemizde de Bottesini’nin 200. yılı, değerli kontrabas sanatçımız Onur Özkaya tarafından yapılan bir projeyle kutlanıyor. Bu projede bestecinin ‘Grand Duo Concertante’ isimli eserini Özkaya ile birlikte seslendireceğim için mutluyum. CRR Konser Salonu pandemi döneminde de etkinliklerini azaltmadan sürdürüyor. Tamamen sıhhi koşullar gözetilerek hazırlanan programlarda CRR Oda Orkestrası ve değerli sanatçı arkadaşlarımız Onur Özkaya, Çağ Erçağ ve Can Okan ile de birlikte olacağımız için mutluyum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak veya zihinsel olarak ikilemler arasında kalabilirsiniz. Yakınlarınızdan destek ve yardım görme arzusunda olabilir, aynı anda sevdiklerinize maddi veya manevi olarak yardım edebilirsiniz. Geleceğe yönelik bir kafa karışıklığınız olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gündeminizdeki konuların derinine inmek, araştırmak ve öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaratıcılığınız artabilir. Kadınlarla ilişkilerinizde daha uyumlu bir hava hakim olabilir. Rutinlerinizin ve alışkanlıklarnızın dışına çıkabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün evinizle, finansal meselelerinizle ilgilenebilirsiniz. Aile üyelerinizle duygusal destekler içinde olmak ruhen size iyi gelebilir. Duygusal dalgalanmalara öğle saatlerinde açık olurken, karamsarlık ve umutsuzluk haline dikkat edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Zihni ve bedeni rahatlatacak aktivitelerle ilgilenmeye çalışın. Araştırma, okuma ve öğrenme ön planda olabilir. İş bağlantılarıyla yolculuklar ortaya çıkabilir. Bir teklif alabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yaşamdan aldıklarınızı, verdiklerinizi sorgulayabilir ve ilişkilerinizde bir sorgulamaya girebilirsiniz. Özgüven ve öz değerinizi insanların size olan maddi-manevi fedakarlıkları üzerinden belirlemeyin. Kendinize daha şefkatli yaklaşın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlerken sevdiğiniz şeyleri yapmaya, sevdiklerinizden beslenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular öne çıkabilir. Gündüz saatlerinde daha ılımlı ve iyicil havalar hakim. Yaratıcı yönünüz öne çıkabilir. Spiritüel konularla ilgilenebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün aile üyeleri, akrabalar, geniş sosyal çevre ön planda olabilir. Bir yolculuk planı yapabilirsiniz. İnançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda hareket etmek, kendi doğrularınızın arkasında durmak sizi daha iyi hissettirebilir. Karma ve ilahi adaletin çalıştığı durumlar olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Yarın ise burcunuzda Dolunay gerçekleşecek. İlişkilerinizde bir toparlanma ve iyileşme içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Duygularınız pozitif veya negatif fark etmeksizin daha yoğun yaşanacaktır. Geçmiş anılar, özlem uyanabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM