Kömür Kültür Sanat Merkezi,

Kömür Kültür Sanat Merkezi,

Ortaklaşa Hibe Programı Desteğiyle Açıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirdiği Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı’nın verdiği hibe kapsamında Adıyaman’ın Kömür beldesinde yeni bir kültür-sanat merkezi inşa edildi. 24 Mayıs Cuma günü düzenlenen törenle kapılarını açan Kömür Kültür Sanat Merkezi, depremden etkilenen bölgede çocukların ve gençlerin nitelikli kültür-sanat etkinliklerine erişimini ve bu alandaki yeteneklerini keşfetmelerini sağlamayı amaçlıyor. 

Kömür Kültür Sanat Merkezi, Türkiye’de kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve belediyeler arasındaki diyaloğu, işbirliklerini geliştirmeyi amaçlayan Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı’nın birinci açık çağrı döneminde desteklenen dört proje arasında yer aldı. 

Diyarbakır’dan Önce Çocuklar Derneği’nin yürütücülüğünde, Adıyaman’ın Kömür Belediyesi’nin ortaklığında gerçekleştirilen projede, Diyarbakır’da ve Kömür’de deprem sonrası normalleşme sürecine katkıda bulunması hedefiyle kültür-sanat etkinlikleri tasarlanacak. 

Proje kapsamında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın da desteğiyle bir kültür-sanat merkezi hayata geçirildi. Kömür Kültür Sanat Merkezi’nde, Diyarbakır’da uzun yıllardır faaliyet gösteren proje iştirakçileri Ma Music Center ile Amed Şehir Tiyatrosu’nun destekleriyle çocuklara ve gençlere yönelik müzik, tiyatro ve yaratıcı sanat atölyeleri düzenlenecek. Atölyelerde ortaya çıkan gösteriler, sonbaharda Kömür’de ilk kez düzenlenecek Kömür 1. Çocuk ve Gençlik Festivali’ne taşınacak.

Kömür Kültür Sanat Merkezi Açılış Töreni

Kömür Kültür Sanat Merkezi’nin açılışı, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke’nin yanı sıra İKSV Genel Müdürü Görgün TanerAdıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman TutdereKömür Belediye Başkanı Hasari TalaşDiyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KayaÖnce Çocuklar DerneğiMa MusicAmed Şehir Tiyatrosu ve Marmara Belediyeler Birliği’nden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti. 

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke açılışta yaptığı konuşmasında: Kültür, ifade özgürlüğünü ve fikir alışverişini destekler. Küresel sorunların çözümüne ve işbirliğine katkı sağlar. Kültürel katılım, demokrasiyi güçlendirir ve krizlerin aşılmasına yardımcı olur. Bugün açılışını yaptığımız merkez sivil toplum örgütleri ve Kömür Belediyesi ile birlikte inşa edildi. Bu merkez, çocuklar ve gençler için kültür ve sanat odaklı eğitimler ve yaratıcı atölyeler sunacak. Bu yıl ilki yapılacak bu anlamlı festivalin sizlerin de desteğiyle uzun soluklu olmasını ve gelecek nesillere ilham vermesini umuyoruz.” dedi.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner konuşmasında, “Ortaklaşa, Türkiye’de kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve belediyeler arasındaki diyaloğu ve işbirliklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Kömür Kültür Sanat Merkezi, kültür-sanat yoluyla bir araya gelen toplulukların, kentler arasında bir dayanışma kurarak yaşadığımız coğrafyayı yeniden ayağa kaldırma mücadelesinin somut bir örneği. Diyarbakır’dan Önce Çocuklar Derneği’nin Kömür Belediyesi’nin ortaklığıyla inşa ettiği, Adıyaman’ın Kömür beldesine kazandırılan bu kültür mekânının önce çocuklar ve gençler sonra da komşu kentlerde yaşayan herkes için umudu yeşertmesini diliyoruz,” dedi.

Açılışta bir konuşma yapan Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Bugün bizim için, Adıyaman için, Kömür için heyecanlı bir gün. Bu heyecanı, burada bulunan tüm kurumların, bundan sonra şehrimize yapacakları çalışmalara verecekleri desteğin bir işareti olarak da kabul ediyoruz. Bundan sonra birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini, bu topraklarda hep beraber hayata geçireceğiz ve şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Özellikle çocuklar ve kadınlara yönelik yapılan her türlü çalışma, gelecek nesillere miras bıraktığınız eserler olacak.” dedi.

Kömür Belediye Başkanı Hasari Talaş da açılıştaki konuşmasında şunları ifade etti. “Kömür Kültür Sanat Merkezi’nin yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarının katılımcı, şeffaf ve ortaklaşa çalışmasına çok güzel bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum. Yaklaşık yedi aylık fedakâr bir çalışmanın sonucunda açılan bu merkezin, Kömürlü çocukların, gençlerin ve kadınların kültür sanat yoluyla daha sağlıklı, mutlu ve umutlu bir yaşam sürmelerine vesile olacağına inanıyor ve yürüttüğümüz bu projenin bölgemizde öncü olmasını diliyorum.”

Önce Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok da konuşmasında “Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Kömür Belediyesi tarafından tahsis edilen bu alanda çocukların, gençlerin ve kadınların yararlanabileceği bir kültür sanat merkezi kurmayı hedefledik.“Bu yapı, derneğimizin bir hayal olarak başlattığı yolculukta belediyelerimizin, meslek örgütlerimizin ve işletmelerimizin desteği ile tamamlandı; bugün açılışını gerçekleştirmekten çok mutluyuz. Bu çalışmayı, kent merkezine göre daha fazla sorun ve kısıtla karşılaşan çocukları önceleyerek hayata geçirmek bizim için önemliydi. Bu açıdan da projeyi yazarken tasarladığımız hedeflere ulaşmak oldukça heyecan verici.” dedi.  

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya da yaptığı konuşmada işbirliği ve yerel dinamiklerin ortaklaşmasının önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Deprem sonrası Adıyaman’a kültür-sanat alanında yapılan desteğin önemi büyük. Bu yeni kültür-sanat merkezinin hayata geçmesinde desteği bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim.”  

I. Kömür Çocuk ve Gençlik Festivali’nin İlk Adımı Atılıyor

Kömür Kültür Sanat Merkezi’nde, Önce Çocuklar Derneği, çocuklara yönelik eğitici atölyeler ve eğitimler sunacak. Diyarbakır’da uzun yıllardır faaliyet gösteren Ma Music Center, müzik, enstrüman ve ritim dersleriyle, Amed Şehir Tiyatrosu da tiyatro ve oyunculuk eğitimleri ile projeye katkı sağlayacak. Bu sayede, beldede yaşayan 5-20 yaş arası çocuk ve gençlere, nitelikli kültür-sanat etkinliklerine erişim ve bu alanda yeteneklerini keşfetme imkanı yaratılması hedefleniyor.

Atölyelerde ortaya çıkan materyaller ve gösteriler, sonbahar aylarında Kömür 1. Çocuk ve Gençlik Festivali adı altında bir festivalle beldede ve komşu bölgelerde yaşayan herkesle buluşacak.

Yerel yönetimin de yer aldığı çok sayıda paydaşla birlikte tasarlanan festivalin, bölgenin kültür-sanat ekosistemine katkı sağlayacak şekilde gelişerek devam etmesi hedefleniyor.

Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı Hakkında

Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Avrupa Birliği desteğiyle, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) iştiraki ve EUNIC (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) Ankara ve İstanbul işbirliğiyle hayata geçiriliyor.

Program, Türkiye genelinde kültür-sanat alanını, STK’lar ve belediyeler arasındaki işbirliklerini ortak projeler aracılığıyla güçlendirmeyi, kültür profesyonellerinin kültür politikaları ve yönetimi alanındaki gelişimlerini desteklemeyi, katılımcı yerel kültür politikalarının oluşmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Üç yıl sürecek proje kapsamında kültür-sanat odaklı STK’larla yerel yönetimlerin birlikte üretecekleri projelere 1,3 milyon avro hibe desteği sağlanacak. Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı; Öğrenme, Diyalog ve Hibe olmak üzere üç alt programdan oluşuyor.

Ortaklaşa Hibe Programı  I. Açık Çağrı Dönemi Hakkında

Ortaklaşa Hibe Programı, kültür-sanat alanında faaliyet gösteren STK’lar ile belediyeler arasındaki işbirliğini teşvik eden bir ortam yaratmayı; kültür-sanat sektöründeki STK’ların ve belediyelerin yerel düzeyde ortak projeler aracılığıyla yeni işbirlikçi uygulamaları keşfetmelerine destek olmayı amaçlıyor. Ortaklaşa Hibe Programı’nın 24 Nisan-12 Temmuz 2023 arasındaki birinci açık çağrı dönemine, Türkiye’nin 7 bölgesindeki 33 şehirden toplam 121 proje başvurdu. Bu projelerde 10 büyükşehir, 6 il ve 71 ilçe belediyesi ortak olarak yer aldı. Değerlendirme Komitesi tarafından hibe başvuru rehberindeki kriterler doğrultusunda yapılan değerlendirmeler sonucunda 4 projeye 11 milyon TL destek verildi.

 Ortaklaşa Hibe Programı II. Açık Çağrı Dönemi Devam Ediyor

Toplam bütçesi 1,3 milyon avro olan Ortaklaşa Hibe Programı’nın 4 Nisan 2024’te açılan ikinci açık çağrıya kültür-sanat odaklı sivil toplum kuruluşları en az bir belediye ortaklığıyla başvurabiliyor. İkinci açık çağrının başvuruları 4 Haziran 2024 saat 17.00’ye kadar açık kalacak.

Ayrıntılı bilgi için: ortaklasa.iksv.org

Ortaklaşa projesine dair güncel bilgileri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

Instagram: www.instagram.com/ortaklasa_iksv/
Twitter: twitter.com/ortaklasa_iksv
Facebook: www.facebook.com/ortaklasa.iksv
Linkedin: www.linkedin.com/company/ortaklasa

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM