Komedi özgür ortamda olur

Komedi özgür ortamda olur

Gürgen Öz, şu ortamda komedi filmlerinin çekilmesinin mümkün olmadığını söyledi ve ekledi: Komedi özgür bir ortama ihtiyaç duyar. Neşeye, hayata, açıklığa ihtiyaç duyar. İşte röportajı…

Hande ZEYREK
Güncellenme: 07:28, 09/05/2021

Komedi özgür ortamda olur

Ünlü oyuncu Gürgen Öz’ün sosyal medya hesabından yaptığı her paylaşım çok konuşuluyor, tartışılıyor. Toplumsal olaylara sessiz kalmıyor, tepkisini kendine has mizah diliyle ortaya koyuyor. Canlı yayında doğaçlama yapan ilk oyuncu olarak hafızalara yer eden Gürgen Öz’ün en büyük tutkularından biri yazmak… “Oyunculuğu çok seviyorum ama sadece yazarlık yaparak yaşayabilirim. Kitaplar ve yazmak çocukluktan beri en büyük dostum” diyen Öz, Destek Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Kötü Bir Gün ile “Herkesin derinlerinde yüzleşemediği bir sır vardır” diyor…

 Nevrotik ve Karanlık Köy’ün ardından yeni kitabınız Kötü Bir Gün’de psikolog Erdem’in hikayesini kurgulamaya nasıl başladınız? 

Psikolog Erdem’in sıkışıp kalmışlığını geçen yıl pandemi döneminin ilk uzun karantinasında yazmaya başladım. Kimsenin daha önce deneyimlemediği olağan üstü bir durum yaşanıyordu. Evde sıkışıp  kalmıştık. Adeta sürreal bir durumdu. Bu süreçten yaratarak çıkmak istedim. Kitabı yazmaya başladım. ‘İki adam bir evde sıkışıp kalırsa ve ikisini de ilgilendiren korkunç bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalırlarsa ne olur?’ diye bir soruyla başladı metin. Kitapta kişilik bölünmesi rahatsızlığı da var. Bu da kitaba ayrı bir heyecan ve gerilim katıyor. Yani kitap aslında iki değil üç kişi arasında geçiyor. Okuyucu bir solukta okuyor. Şu an 6. baskısını yaptı kitap. Benim için çok mutluluk verici bu…

– Şu sıralar psikiyatri vakalarından esinlenerek yapılan diziler tartışılıyor. Eleştiren de var, destekleyen de. Kitaplarınızdan biri dizi ya da filme uyarlanabilir mi?

Ben son 5  yıldır TV izlemiyorum. Hatta televizyonu hediye ettik bir dostumuza. Sadece dijital platformlara bakıyoruz. Bu dizileri duydum ama bir yorum yapamam. İçlerinde başarılı oyuncular var, tek söyleyebileceğim bu. Kitabın ise film olma ihtimali var evet.

– Eskisi gibi komedi dizisi çekilmiyor. Oysa gülmeye çok ihtiyacımız yok mu?

Evet çekilmiyor. Şu ortamda da çekilebileceğini sanmıyorum. Komedi özgür bir ortama ihtiyaç duyar. Neşeye, hayata, açıklığa ihtiyaç duyar.

– Komedi size çok yakıştırılıyor. Ama yıllar önce “Ben şovmen değil, oyuncuyum demiştiniz” Komedyen olmak istemediniz mi?

Yok öyle değil. Ben komedi yapan biriyim. Kendi bakış açım var. Hiciv ve Taşlama sanatının aşığıyım. Komedyen ve oyuncu birbirine kardeş kavramlardır. Komedyen dramayı da oynayabilendir hatta. Fakat showman showmandir. Ben bir sanatçıyım. Aktörüm. Yazarım…

Kadının gücünü kabul etmeyen toplum zayıftır

– “Dünyanın güçlü, güzel yürekli kadınlara ihtiyacı var. Bu anlamda, bir kız evlat sahibi olduğum için gurur duyuyorum” demiştiniz. Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz?

Hayal ettiğim Türkiye bence bu konuda hayal ettiğim şekliyle var olmayacak. Hele ki bu ataerkil zihniyet bu haliyle ve eğitilmeden toplumda yer ettiği ve desteklendiği sürece. Oysa ki gerçek tarihimizde anaya, kadına müthiş bir saygı vardır. Hepsi değişti. Üzücü… Türkiye’nin müthiş güçlü kadınları var. Ama kadından korkuluyor adeta. Kadının gücünü, toplumdaki yerini kabul etmeyen bir toplum zayıftır ve geri kalmaya mahkumdur. Medeniyet kadınla başlar.

Okuyucu kitapta gerilse de rahatlayacak

– Kitaplarınız psikolojik gerilim türünde ve okurken psikoloji eğitimi almışsınız hissi veriyor…

Oyunculuktan gelen bir ilgi alanı diyelim. Bir karakteri oynamak için onu çözümlemeniz gerekir. Bunun için de onun psikolojisini algılayabilmeniz, o karakterle empati kurabilmeniz gerekir. Ben gözlem yapmayı ve insanları analiz etmeyi çok seviyorum. Elbette bu hem oyunculukta hem de yazarlıkta çok işime yarıyor. Keza konservatuvardaki temel eğitiminiz de karakter ve metin analizi üzerinedir. Bunların hepsi zamanla birleşiyor. Tezim için üç yıl araştırma sürem vardı. Davranış psikolojisi üzerine çok yoğun çalıştım. Hemen hemen her önemli kuramcıyı okumuşumdur herhalde. Tüm ünlü psikologları. İçine dalınca çıkmak istemiyorsunuz.

– Kitabın ismi “Kötü Bir Gün” sizin hayatınızın en kötü günü hangisiydi?

Böyle bir gün henüz yok… Şükür ki yok. Vardır ama kitaptaki kadar yok.

 Kitabı okuyanlar kendinden çok şey bulacak belki de kendiyle yüzleşecek…

Hepimize ait ortak sorunlar var bu kitapta. Toplumun dogmalarından, baskılarından kaynaklanan ciddi sorunlar. Bunlarla yüzleşmek bir nevi rahatlama hissettirecek okuyucuya. “Sadece ben değilmişim” dedirtecek. Ve bence okuyucu kitapta gerilse de bir rahatlama da yaşayacak.

– Gürgen Öz’ün yazarken bir ilham kaynağı var mı?

Hayat, hayatın getirdikleri ve gözlemlerim.

– Herkesin derinlerinde yüzleşemediği bir sır vardır diyorsunuz. Sizinki nedir?

Sanırım ben kendi gerçeklerimle yüzleşmiş bir adamım. Yüzleşiyorum da. Çaba harcıyorum hep.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM