Kendi Değerini Var Eden Bir Oyuncuydu “Alev Gürzap”

Kendi Değerini Var Eden Bir Oyuncuydu “Alev Gürzap”

“Alev’in sıcacık tatlı sesine, kelimeleri inci tanesi gibi sıraladığı nefis diksiyonuna…”

Nedret Güvenç

Sahne üzerindeyken sadece onu izlerdiniz. Charlotte, Mısır’dan gelen elmaslı dul Atifet ve diğerleri… Her rolde sanki o karakter kendisi için yazılmışcasına başarılıydı, yaşar kıldığı kişiydi adeta.

Hayal aurası yaratmadaki ustalığıyla, geçen zamana dayanıklı nice yoruma imza attı her defasında. Kendi değerini var eden bir oyuncuydu Alev Gürzap.

“Darülbedayi’nin en havalı, en fiyakalı kadınlarından biriydi. Sahneye çok yakışırdı. Güzellikten öte bir şeydi ondaki, tuhaf bir ışık saçardı” diyor Hülya Karakaş ve şöyle devam ediyor :

“Ne zaman karşılaşsam fuayede, kuliste, çay ocağında, uzaktan O’nu seyrederdim. O kadınların yanına gidip, seyrine göre hasbıhal etmek öyle kolay iş değildi, izin vermezlerdi. Hep mesafeleri vardı. Şahane bir sahne kadınıydı Alev Gürzap.”

Nedret Güvenç, “Kendini Arayan Yıldız” (2017) adlı kitabında, hamileliğinin dokuzuncu ayının son on günü içindeyken, Nur Sabuncu’nun oyuna gelmemesi üzerine, Muhsin Ertuğrul‘un “Derhal Alev’i çağırın ve perdeyi zamanında açın” talimatıyla, Alev Gürzap‘ın apar topar tiyatroya getirildiğinden, hamileliğini gizlemek için bol bir pardesü giydirildiğinden bahseder.

“Büyük bir alkış aldık, çok rahatlamıştık. Sevgili Alev’i defalarca öptük, ona teşekkür ettik, yaptığı iş hiç de kolay değildi, hamileliğinin o son günlerinde hakkı olduğu halde hiç itiraz etmemiş, bu çok zor durumda tiyatrosunun imdadına yetişmişti ve gerçek bir profesyonel olarak, Tiyatrosu’na olan sorumluluğunu ve görevini yerine getirmişti.” (1)

Rolüne hayat suyu veren gerçek aktris… İzleyen herkesin belleğine, yüreğine işlemiş Atifet karakteri. Ve tabii, Handan, Lady Macduff, Fatma, Toinette, Nev’eser, Mehpare, Mirandolina.

“Yıl 1946, ilkokuldayken tüm öğrenciler, ‘Ben Çalmadım’ adlı çocuk oyununa götürüldük. Bu oyun beni yepyeni bir dünya ile karşı karşıya getirdi. Bu dünyada yeni bir sevgiyi de tanıdım. Tiyatro sevgisi. O yılın yaz mevsiminde Açık Hava Tiyatrosu’nda oynanan ‘Kral Oidious’ oyunu ile kendimi sahnede buldum.(…) Kandilli Kız Lisesi’ni takip eden en önemli konservatuar eğitimimi, harika hocalarım Behzat Budak, Raşit Rıza, Talat Artamel, Hüseyin Kemal, İbrahim Delideniz, İ.Galip Arcan, Ferih Egemen, Şaziye Moral Hanımefendi gibi güzel ve saygıdeğer insanlardan aldım.” (2)

“Fırtına”, “Krallar da Ölür”, “Macbeth”,” Neden Olmasın”, ” Çatıdaki Çatlak”, “Kezban”, “Hepsi Oğlumdu, “12.Gece”, “Deli Bal, “Hastalık Hastası”, “Gizli mi Gizli”, “Gençliğin Tatlı Sesi, “Bozuk Düzen, “Otelci Kadın”, “Zenciler’, “Dolap Beygiri”, “Koca Sinan, “Allah’ın Dediği Olur, “Bir Sabah Gülerek Uyan”, “Kadınlar da Savaşı Yitirdi”, “Deli İbrahim”,  “Anahtar Sahipleri”, “Huzur Çıkmazı”, “Altı Derece Uzak”, “Lüküs Hayat”, “İhtiras”, “Oyun Karıştı”…

Pek çok tiyatro eserinde, radyo tiyatrosu, arkası yarınlarda, seslendirme stüdyolarında görev yaptı Alev Gürzap. Birkaç sinema filminde de rol aldı.

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan emekli olduktan sonra Dormen Tiyatrosu, Tiyatro İstanbul’da “Oyun Karıştı” ve “İhtiras” adlı oyunlarla izleyicisinin karşısına çıktı.

Belki yorulmuştu, belki vefasızlıktı onu üzen. Uzaklaştı…sahnelerden, oyunlardan, izleyicisinden uzaklaştı. Oysa Alev Gürzap‘ı izlemek başlıbaşına bir tiyatro şöleniydi.

Ve 8 Kasım 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Ne tuhaf değil mi, hayatlarımızda ki hemen her şey şimdilik! Geçmişe karşı sadakatimiz yok denecek kadar az…

PINAR ÇEKİRGE

 

Kaynakça:

(1) Güvenç N.:” Kendini Arayan Yıldız ” Ayizi Kşt., İst.,2017

(2)” Sahnede Yarım Asır”.Tiyatro Oyuncuları Derneği, 1996

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM