İntikam meleği Cassandra

İntikam meleği Cassandra

Oyuncu, yönetmen, senarist yapımcı Emerald Fennell’in ilk uzun metrajı Promising Young Woman (Gelecek Vaadeden Genç Kadın /2020) 5 Oscar adaylığıyla sürpriz yaptı. İlk filmiyle Oscar’a aday gösterilen ilk İngiliz kadın yönetmen Fennell, gerilim- kara komedi içeren çalışmasında kadına şiddet temasını özgün bir anlatımla sorguluyor.

İntikam meleği Cassandra

The Crown, Call the Midwife gibi başarılı İngiliz dizilerinde, The Danish Girl, Anna Karenina filmlerinde oynayan, Killing Eve dizisinin yapımcılığını üstlenen Emerald Fennell, western, yol filmi ve intikam türü filmlerin hayranı. “Filmim geleneksel bir intikam filmi değil. Çok sayıda kadın öfkesini, tecavüze uğradığını gizliyor diye düşünüyorum. Öfkeli bir kadının gözünden gerçekçi bir intikam filmi yapmak istedim” diyor Edward Fennell. Promising Young Woman, Cassandra ‘Cassie’ Thomas’ın (Carey Mulligan) kişisel, psikolojik, varoluş yolculuğu, bu yolculuk sonunda Cassie suçluları cezalandırıyor, bazılarını bağışlıyor, kefaretini ödüyor.

Otuz yaşındaki Cassie Thomas, şeker dükkanını andıran renkli bir kahve dükkanında çalışmaktadır. Sevgili annesi (Jennifer Coolidge) ve babasıyla (Clancy Brown) nostaljik mobilyalarla döşeli müstakil bir evde oturmaktadır. Her konuda çok titiz bir genç kadındır Cassie. Giysilerini özenle seçer, sözcüklerini dikkatle seçer, özel anlar dışında kontrolünü hiç kaybetmez. Onun gündelik yaşamını izlerken, odasında tek başınayken sıradan bir yaşam sürmediğini bize hissettirir. Her hafta tek başına bir gece kulübüne giden Cassie zil zurna sarhoş gibi davranır. Ayakta zor durur, zar zor konuşur. Onu bu şekilde gören çapkın erkekler Cassie’ye yardım etme önerisiyle yaklaşırlar. Cassie’yi evine bırakmayıp kendi evlerine götürürler. Tek amaçları sarhoş bir kadından faydalanarak yatmaktır. Cassie konforlu bölgesinden ne denli uzaklaşırsa o kadar eğlenir. Erkekler bir süre sonra Cassie’nin av değil avcı olduğunu anlayıp düş kırıklığına uğrarlar, korkarlar, bir an önce ondan kurtulmaya çalışırlar.

Cassie vicdanıyla, suçluluk duygusuyla boğuşmaktadır. Dört yaşından beri arkadaş olduğu Nina’nın ölümü onu çok etkilemiştir. Birlikte tıp fakültesine başlamışlar, tecavüz ve intihar olayından sonra Cassie’nin tüm dünyası yıkılmıştır. Cassie, Nina’nın yanında olamadığı onu koruyamadığı için kendini asla affetmemiştir. Erkekleri korkutmak, onlara göz dağı vermek onu azda olsa teselli eder. Karşısına Nina’nın katiline onu ulaştıracak kişi çıkar.

Senaryoyu da yazan Emerald Fennell, erkek ve kadınların, tüm insanların gerektiği gibi davranmadığını, sürü psikolojisine göre karar verdiklerini, empati duygularının yetersiz olduğunu , olayların ciddiyetine varıp destek olmadıklarını gösteriyor bize. Cassie affetmek, bağışlamak istiyor, Nina olayına karışanların gerçeği görmelerini, gerçeği kabul etmelerini istiyor.

Ayrıksı, düşündürücü, etkileyici Promising Young Woman’ı 23 günde, düşük bir bütçeyle gerçekleştiren Emerald Fennell, MeToo hareketini filmiyle destekliyor. Cassie’yi yorumlayan Carey Mulligan, aynı zamanda yapımcı da. Olağanüstü bir performans sunuyor Mulligan.

Emerald Fennell’in yönettiği, senaryosunu yazdığı, yapımcılığını üstlendiği, Carey Mulligan, Adam Brody, Bo Burnham, Alison Brie, Clancy Brown, Molly Shannon, Alfred Molina, Christopher Mintz Plasse, Lawrence Cox, Connie Britton’ın oynadığı Promising Yong Woman izlenmesi gereken bir çalışma. İntikam, öfke, sevgi, yas, arkadaşlık, bağışlama, suçluluk, vicdan, umut, umutsuzluk  temalarını romantik komedi türünde sorgulayan Emerald Fennell’in Promising Young Woman’ı film, yönetmen, özgün senaryo, kadın oyuncu, kurgu  kategorisinde Oscar adaylığı hiç şaşırtıcı değil bence.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM