İntikam meleği Cassandra

İntikam meleği Cassandra

Oyuncu, yönetmen, senarist yapımcı Emerald Fennell’in ilk uzun metrajı Promising Young Woman (Gelecek Vaadeden Genç Kadın /2020) 5 Oscar adaylığıyla sürpriz yaptı. İlk filmiyle Oscar’a aday gösterilen ilk İngiliz kadın yönetmen Fennell, gerilim- kara komedi içeren çalışmasında kadına şiddet temasını özgün bir anlatımla sorguluyor.

İntikam meleği Cassandra

The Crown, Call the Midwife gibi başarılı İngiliz dizilerinde, The Danish Girl, Anna Karenina filmlerinde oynayan, Killing Eve dizisinin yapımcılığını üstlenen Emerald Fennell, western, yol filmi ve intikam türü filmlerin hayranı. “Filmim geleneksel bir intikam filmi değil. Çok sayıda kadın öfkesini, tecavüze uğradığını gizliyor diye düşünüyorum. Öfkeli bir kadının gözünden gerçekçi bir intikam filmi yapmak istedim” diyor Edward Fennell. Promising Young Woman, Cassandra ‘Cassie’ Thomas’ın (Carey Mulligan) kişisel, psikolojik, varoluş yolculuğu, bu yolculuk sonunda Cassie suçluları cezalandırıyor, bazılarını bağışlıyor, kefaretini ödüyor.

Otuz yaşındaki Cassie Thomas, şeker dükkanını andıran renkli bir kahve dükkanında çalışmaktadır. Sevgili annesi (Jennifer Coolidge) ve babasıyla (Clancy Brown) nostaljik mobilyalarla döşeli müstakil bir evde oturmaktadır. Her konuda çok titiz bir genç kadındır Cassie. Giysilerini özenle seçer, sözcüklerini dikkatle seçer, özel anlar dışında kontrolünü hiç kaybetmez. Onun gündelik yaşamını izlerken, odasında tek başınayken sıradan bir yaşam sürmediğini bize hissettirir. Her hafta tek başına bir gece kulübüne giden Cassie zil zurna sarhoş gibi davranır. Ayakta zor durur, zar zor konuşur. Onu bu şekilde gören çapkın erkekler Cassie’ye yardım etme önerisiyle yaklaşırlar. Cassie’yi evine bırakmayıp kendi evlerine götürürler. Tek amaçları sarhoş bir kadından faydalanarak yatmaktır. Cassie konforlu bölgesinden ne denli uzaklaşırsa o kadar eğlenir. Erkekler bir süre sonra Cassie’nin av değil avcı olduğunu anlayıp düş kırıklığına uğrarlar, korkarlar, bir an önce ondan kurtulmaya çalışırlar.

Cassie vicdanıyla, suçluluk duygusuyla boğuşmaktadır. Dört yaşından beri arkadaş olduğu Nina’nın ölümü onu çok etkilemiştir. Birlikte tıp fakültesine başlamışlar, tecavüz ve intihar olayından sonra Cassie’nin tüm dünyası yıkılmıştır. Cassie, Nina’nın yanında olamadığı onu koruyamadığı için kendini asla affetmemiştir. Erkekleri korkutmak, onlara göz dağı vermek onu azda olsa teselli eder. Karşısına Nina’nın katiline onu ulaştıracak kişi çıkar.

Senaryoyu da yazan Emerald Fennell, erkek ve kadınların, tüm insanların gerektiği gibi davranmadığını, sürü psikolojisine göre karar verdiklerini, empati duygularının yetersiz olduğunu , olayların ciddiyetine varıp destek olmadıklarını gösteriyor bize. Cassie affetmek, bağışlamak istiyor, Nina olayına karışanların gerçeği görmelerini, gerçeği kabul etmelerini istiyor.

Ayrıksı, düşündürücü, etkileyici Promising Young Woman’ı 23 günde, düşük bir bütçeyle gerçekleştiren Emerald Fennell, MeToo hareketini filmiyle destekliyor. Cassie’yi yorumlayan Carey Mulligan, aynı zamanda yapımcı da. Olağanüstü bir performans sunuyor Mulligan.

Emerald Fennell’in yönettiği, senaryosunu yazdığı, yapımcılığını üstlendiği, Carey Mulligan, Adam Brody, Bo Burnham, Alison Brie, Clancy Brown, Molly Shannon, Alfred Molina, Christopher Mintz Plasse, Lawrence Cox, Connie Britton’ın oynadığı Promising Yong Woman izlenmesi gereken bir çalışma. İntikam, öfke, sevgi, yas, arkadaşlık, bağışlama, suçluluk, vicdan, umut, umutsuzluk  temalarını romantik komedi türünde sorgulayan Emerald Fennell’in Promising Young Woman’ı film, yönetmen, özgün senaryo, kadın oyuncu, kurgu  kategorisinde Oscar adaylığı hiç şaşırtıcı değil bence.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde kazalara ve dikkatsizliklere açık olabilirsiniz. Yanlış anlamalar işlerinizde aksamaya neden olabilir. Dikkat dağınıklıkları ve güne dair planlarınızı değiştiren durumlar söz konusu olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde duygusal değişimler yaşayabilir ve akıl ve duygu arasında kalabilirsiniz. Hastane ziyaretleri, tedaviler, aşılar ve ilaçlar gündemde. Eğitim hayatınıza dair bir planlama ve rota belirleyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde şans ve şanssızlıklarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerle ilgilenebilir ve zihninizi meşgul eden durumları çözmek adına harekete geçebilirsiniz. Sözlerinizin enerjisi güçlenebilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Hareketli ve yoğun bir gün sizleri bekliyor. Hafta boyunca iş temposu, özel hayat ve aile ilişkileri arasında denge kurmaya çalışabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili hassasiyetler, yetersiz veya sağlıksız beslenmelerden kaynaklı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sağlıkla ilgili destekler almanız gerekebilir, iş hayatında ve çalışma ortamında yardımlaşmalar içerisinde olabilirsiniz. Maddi-manevi yardımlar yapmak ilahi bir korunma sağlayabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde iş ve özel hayatınızda bir iletişim trafiği içerisinde olabilirsiniz. Eski dostlarınızdan yardım ve destek görebilirsiniz. Ev içinde sularla ilgili sorunlara dikkat. Duygu durumunuz daha sık değişebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yaratıcı yönünüz öne çıkarken, sanatsal çalışmalarda başarı sağlayabilirsiniz. Geleceğe yönelik yeni planlamalar, eğitim hayatıyla ilgili yenilikler gündeme gelebilir. Zaman zaman sıkılganlıklarınız olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM