İBB Şehir Tiyatroları, Sezona Shakespeare’in Ölümsüz Eseri “Hamlet”in Prömiyeriyle Başladı

İBB Şehir Tiyatroları, Sezona Shakespeare’in Ölümsüz Eseri “Hamlet”in Prömiyeriyle Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” temasıyla repertuvarını oluşturduğu 2022-2023 tiyatro sezonunu, kurucusu Muhsin Ertuğrul’un başlatmış olduğu ‘sezonu bir Shakespeare oyunuyla açma geleneğini sürdürerek’, William Shakespeare’in ölümsüz eseri Hamlet’in prömiyeriyle açtı.

Usta Yönetmen Engin AlkanWilliam Shakespeare’in yazdığı Hamlet’i farklı bir yorumla seyirciyle buluşturdu. Tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yapılan prömiyerinde seyircinin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Oyunun prömiyerine; İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Kültürel Etkinlikler Müdürü Gül Ayşe Eken, Sosyal Hizmetler Müdürü Nazlı Enif Dipşar, İBB Meclis Üyesi Murat Cirav, Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcısı Oytun Askeroğlu, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı Can Başak, Edebi Kurul Üyeleri Özen Yula ve Oğuz Atıcı’nın da aralarında olduğu Şehir Tiyatroları sanatçıları katıldı.

Oyunun sonunda söz alan Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever:

“Bizim için her sezon, her prova, her oyun yeni bir yolculuk demektir; aramıza katılacak bir sürü yeni insan, yeni arkadaş demektir. Bu yolculuk en sonunda sizlerle taçlanıyor. Bizi yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim. Biz bu sene İstanbul Şehir Tiyatrosu olarak İstanbullu seyircilerimizi klasiklerle buluşturmak istedik. Özellikle gençleri klasiklerle buluşturmak istedik. Geçmişten geleceğe bir köprü olmak istedik. Umarım bu yolculukta çok mutlu olmuşsunuzdur. Bütün oyunlarımıza bekliyoruz. Sizlere iyi bir sezon diliyorum” dedi.

Mumlar, kaybettiğimiz sanatçılar için yandı

İBB Şehir Tiyatroları sahnelerinde geleneksel olarak her sezon açılışında, kuliste geçmişte kaybettiğimiz bütün sanatçılarımız anısına mumlar yakılıyor. Sahnelerimizde sanatçı ve teknik personelimiz bu geleneği tekrar yaşattılar. 

Sabahattin Eyüboğlu’nun çevirdiği, dramaturgisini Sinem Özlek’in, dekor-ışık tasarımını Cem Yılmazer’in, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, efekt tasarımını Metin Küçükyılmaz’ın, hareket düzenini Senem Oluz’un, dövüş koreografisini Murat Turhan’ın yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Alp Tuğhan Taş, Cihat Faruk Sevindik, Deran Özgen, Destan Batmaz, Direnç Dedeoğlu, Doğan Altınel, Doğan Şirin, Elçin Atamgüç, Emrah Derviş Soylu, Hüseyin Emre Şen, Mehmet Emre Ertunç, Oğuzhan Oğuz, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Tevfik Şahin, Zafer Kırşan, Zeliha Bahar Çebi rol alıyor.

Oyun, 6-8 Ekim, 12-15 Ekim 2022 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

Hamlet 

Usta yönetmen Engin Alkan, Shakespeare’in dünya klasikleri arasında haklı bir yere sahip bu oyununu, farklı bir yorumla seyirciyle buluşturuyor. Yaşam ve ölüm arasında, iktidar ve intikam arasında, düşüncesi ile eylemi arasında insanın tüm zamanlara özgü çelişkilerini sahneye taşıyan, tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, Engin Alkan’ın rejisinde çağdaş bir okumayla şimdiki zamandan bakılan çarpıcı bir hatırlamaya dönüşüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM