Hit Like A Girl (HLAG) yarışması,

Hit Like A Girl (HLAG) yarışması,

‘Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz!’

 bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Sadece davul çalan kadınların katılabildiği yarışmanın Türkiye temsilcisi Leyan Senay “Amacımız maskülen bir enstrüman olan davula daha fazla kadını teşvik etmek. Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz! ” diyor.

Leyan Senay

HLAG 2011 yılından beri düzenlenen ve sadece davul çalan kadınların katılımına açık uluslararası bir yarışma. Enstrüman seçiminde cinsiyetin değil yatkınlığın önemini ifade etmeyi ve geleceğin davulcularının müzik sektörüne kazandırılmasına öncülük etmeyi amaçlayan yarışma, bu yıl Leyan Senay’ın organizatörlüğünde Türkiye’de ilk kez düzenleniyor.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında davulcular Volkan Öktem, Alp Doğan Türeci ve Lale Kardeş yer alıyor. Başvurular 18 yaş altı ve 18 yaş üstü olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendiriliyor.

Katılımcıların kendi belirledikleri şarkıya çekecekleri üç dakikalık davul performansı videosunu, 12 Nisan’a kadar hitlikeagirlcontest.com adresindeki formu doldurarak göndermeleri gerekiyor.

‘BU GİDİŞATA DUR DİYECEĞİZ’

Leyan Senay, Belçika doğumlu, bağımsız bir davulcu ve davul eğitmeni. Enstrümanıyla arasındaki bağı “Davul ikinci lisanım gibi, sinirimi, mutluluğumu, heyecanımı bu dille ifade edebiliyorum” sözleriyle anlatıyor ve ekliyor: “En güzeli de ne biliyor musunuz? Bu dil evrensel ve bu sayede dünyanın diğer ucundaki insan dahi hislerime ortak olabiliyor. Asla yalnız hissetmiyorum çünkü benim yanımda olan, benim dostum olan bir enstrüman var.”

Davul çalan kadın sayısının hem dünya hem de Türkiye genelinde oldukça az olduğunu belirten Senay, bunun nedenlerine dair ise şunları söylüyor:

“Bu tamamen yıllardır süregelen kalıplaşmış önyargılar ve toplumların ataerkil sisteminden kaynaklanıyor. Ve bizler artık bu gidişata dur diyeceğiz, hep birlikte önümüzdeki önyargılardan oluşan bu barikatları yıkıp hayallerimize doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

KADIN DAVULCU DEĞİL, DAVULCU

Yarışmanın, kadının toplumdaki yeri ve görevleri için belirlenen klişeleri yıkmayı hedeflediğini belirten Senay, özellikle meslek tanımlarında kadınların cinsiyetinin vurgulanmasını eleştirerek şu ifadeleri kullanıyor:

“Aslında bu ötekileştirmeden başka bir şey değil. Kadınların bu mesleklerde profesyonel ve başarılı olamayacakları düşüncesini resmen topluma alt metin olarak sunan son derece önyargılı ve tehlikeli bir zihniyet. Benim amacım HLAG Türkiye ile ülkemizde artık bizlere kadın davulcu değil, davulcu ya da müzisyen denilmesini sağlamak, kadınların isterse her mesleği layıkıyla yapabileceğini göstermek ve bu bilinci herkese aşılamak. En azından bizlerden sonraki nesiller bu önyargılara maruz kalmasın ve bizlerin yaşadığı zorlukları yaşamasın istiyorum.”

KORKULARI BIRAK HAREKETE GEÇ

Senay, bir insan için hayatını belli bir şeye adamaya karar vermenin çok ciddi bir dönüm noktası olduğunu söylüyor ve davul çalmak isteyen kadınlara “Asla hayallerinin peşinden koşmaktan vazgeçmesinler” sözleriyle sesleniyor. Leyan Senay, davul çalan ya da çalmak isteyen her yaş grubundan tüm kadınları HLAG TR dayanışma topluluğuna davet ediyor: “Bana @hitlikeagirltr isimli Instagram hesabından ulaşabilirler. Birlikte daha güzeliz, daha güçlüyüz!”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM