Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
GEDİKLİ ANNE!
 • 0
 • 164
 • 25 Mart 2021 Perşembe
 • +
 • -
Bir Pazar sabahı tek başıma çıktım bahçeye. Bazılarının tomurcukları sürmüş bazılarıysa çiçek açmıştı. Küçük bir erik ağacından bir dal kopardım. Bu bembeyaz çiçekli dalı anneme vermek istiyordum.
Tam bizim evin arka bahçe kapısına yaklaşırken Gedikli Anne’yle karşılaştım. Saçlarımı okşayarak,
-Annene çiçek mi kopardın? diye sordu.
-Evet Gedikli Anne! dedim.
-Say bakayım üstünde kaç çiçek var?
Buna bir anlam veremedim ama saydım. Sanıyorum yirmi beş otuz tane kadar vardı.
-Otuz tane Gedikli Anne! dedim.
-Desene bu yıl otuz erik az yiyeceğiz! dedi.
Başka hiçbir şey söylemedi.
Ben öyle kalakaldım. Bu çiçeklerin bir zaman sonra meyve olacağını nasıl bilebilirdim.
Hem üzüldüm hem utandım. Gerçi o tabiat bilgisi dersinde çiçekleri, taç yaprakları, tozlaşmayı, dişi ve erkek organları okumuştuk ama teorik olarak bilmek başka, pratik olarak onu yaşamak başka. O bilgilerle bu ilişkiyi kuramamış olmamın aptallığını yaşadım bir süre. Gedikli Anne’nin o hiç azarlamayan, uzun uzun ders vermeyen, o sevecen sesiyle söylediklerini unutamıyordum.
– Desene bu yıl otuz erik az yiyeceğiz!
Uzun bir süre kendimi çok aptal hissettim. Ve eğer Gedikli Anne beni azarlasaydı, bu utancı hiçbir zaman yaşayamazdım.
Yukarıdaki satırlar beni etkiledi. Okuduğum kitapta daha önce Gedikli Anne’nin kim olduğu anlatılmıştı. Kastamonu’nun Gölbaşı köyünde yaşlı bir nine; kocası askerlikte gedikli çavuş olduğu için, kocasının ölümünde sonra ona Gedikli Anne demişler. Meral Çelen’in anılarını yazdığı kitap: Çocukluk ve ilkgençlik yıllarım, (Nesin yayınevi) ilgiyle okuduğum, elimden bırakamadığım bir kitap oldu.
Gedikli Anne’nin ne kadar aydın, olgun ve kendi öz değerlerini yaşayan biri olduğunu görüyorum. Çocuk terbiyesinde eğitici sohbetin örneğini vermiş. Önce, çocuğun saçlarını okşuyor, böylece sen benim için değerlisin, seni seviyorum mesajını veriyor. İkinci adımda, o an çocuğun yaptığı şeyin çocuğun gözüyle anlatılmasına fırsat yaratıyor, annene çiçek mi kopardın? Çocuğun yaptığı şeyin iyice farkına varmasını sağlamak için çiçekleri saymasını istiyor. Böylece çocuk sayarak işin içine iyice giriyor. Ve çocuğun davranışının sonuçlarıyla ilgili bir gözlem yapıyor: Desene bu yıl otuz erik az yiyeceğiz! Sadece bir gözlem yapıyor, gerisini çocuğa bırakıyor. Çocuğun bu sohbette yer alan bilgiyi, değerleri anlayabileceğine güveniyor. Bu etkileşimde gizli bir ‘senin anlayacağına güveniyorum’ mesajı var. Sadece bu mesaj mı? Bana göre daha birkaç gömülü mesajlar var:
– Ağaçlar ‘biz’in bir parçası, onların farkında olmamız önemli, onlar bizim yaşam kaynağımız;
– Tek bir şeye odaklanıp, o hedefe yönelik bir şey yaparken (annen için çiçek koparmak gibi) farkında olmadığın bir geleceği de etkilediğini bilmelisin; davranışınla oluşturduğun farkında olmak ve ondan sorumluluk almak (yiyeceğimiz erikler azalıyor) önemli.
– Farkına vardıktan sonra senin buna göre seçimler yapacağına güveniyorum.
– Senin öğrenmen, gelişmen benim için önemli.
İnsanın yanlış yaptığını kendisinin farkına varması, kişilik gelişiminde önemli bir aşamadır. Bilmen gereken şeyleri bilmediğini, değer vermen gereken şeyleri değersizleştirdiğini fark edince doğal olarak utanırsın. Bu iç disiplin ve karakter oluşturmanın bir aşamasıdır. Bu bir başkasının utandırmasından farklıdır.
Kitap iki cilt. Şu an birinci cildini okuyorum; ikinci cildini aldım, mutlaka okuyacağım. Bu zengin ve derin kitabı yazdığı için Meral Çelen’e teşekkür ediyorum ve sizlere de içtenlikle öneriyorum.
Doğan Cüceloğlu (11.07.2014)
Bir şunu diyen bir yazı '"GEDİKLİ ANNE"' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM