Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
FETHİ NACİ!!!
 • 0
 • 145
 • 29 Mart 2021 Pazartesi
 • +
 • -
biliyonuz;
cin ali, ayşegül serisi, kemalettin tuğcu.. küçüklüğümden kalma ne varsa en baştan okuyorum.. epeydir..
bu sayede; ömer seyfettin’in olağanüstü bi mizah yazarı olduğunu elli yaşımda keşfettiğimi yazdım sizlere, burada, okudunuz.. anımsadınız di mi?
****
hatta.. ülkemizdeki en büyük sorunun da bu olduğunu iddaa ettim.. hemen herkesin, çocukken-gençken ilk okuduğuyla kaldığını, kırk yaşından sonra her şeyin yeni baştan okunması gerektiğini..
geri kalmışlığımızın da, yaşayageldiğimiz aydın ihanetinin ana nedeninin bu eksiklik olduğunu da.. yazdım bu sayfada.. okudunuz.. anımsadınız di mi?
****
üstelik..
bi de ”deli okuma” çağı olmadı mı hepimizin.. bi an evvel ”yetişmek” için, tahminen lise bitimi-üniversite son sınıf arası, çılgınlar gibi kitap okumadık mı? (her filme-her konsere-her tiyatroya-her operaya-her sergiye gitmedik mi aynı çağda)
siz de öyle yaptınız muhtemelen..
****
bu anlamda da ne okumuşsak ”eksiktir”..
bense, beş altı yıl evvel aldığım kararı titizlikle uyguluyorum arkadaşlar.. eskiden okuduğum / okuduğumu sandığım her şeyi bi daha okuyorum.. ölmeden, olabildiğince, ömrüm yettiğince yapacağım bunu..
fethi naci üstad bunlardan biri..
-”yahu ben bu kıymetli insanı harbiden okumuş muyum” duygusuyla hatmediyorum günlerdir..
tek kelimeyle şad oldum, biliniz..
****
rahmetli fethi naci giresun doğumludur..
ve yurdumuzun en bilindik eleştirmenidir..
dünya tarihinin gelmiş geçmiş en mantıklı işidir bu.. çünkü her giresunlu anasının karnından büyük bi eleştirmen olarak doğar.. türkiye’nin en iyi eleştirmeninin giresunlu olması kadar doğal bişey mi olurmuş?
****
eski üstadları okurken, yeni yetme bi edebiyatçı olarak beyin jimnastiği yapmak da çok güzeldir, bunu da yazmalıyım..
örneğin bu güzel insanların; ama, ile, de-da eki gibi sözcüklerden sonra virgül kullanmadığını görüp, ”hmmmmmm” diyebiliyonuz.. olur olmaz yerlere kondurdukları noktalı virgüllerden sonra ”vay anasını” diyebiliyonuz.. paragrafları birbirine bağlama stillerini algılayıp ”töbe estafurullah yahu” diyebiliyonuz..
bizi, yazdıklarıyla yetiştiren binlerce ustamız var, çok şükür.. oysa o kuşakların örnek alabileceği, taş çatlasa yüz tane isim anca var.. okurken ızdırap çekiyonuz, koskoca üstad falanca olayı anlatırken zorlanmış oluyo falan, üzülüyonuz.. eksik desem diğil, yanlış desem diğil, ama bişi işte, bi garip sıkıntı oluyo ifadelerinde..
ama o bile tadından yenmez oluyo..
(salt fethi naci için demedim.. aziz nesin ve orhan veli dışında hemen tüm üstadlarımızda benzer sorun vardır.. şöyle anlatayım; tamamında ”acaba okur beni anlamış mıdır” tedirginliğiyle lafı uzatma ve içinden çıkılamaz hale getirme tarzı söz konusudur)
(biz yeni kuşak ise, kuşkusuz ferhan şensoy etkisiyle, sözü küt diye söylemeyi seven herifleriz.. ”okur, senden benden daha akıllı oolum, sen yazmana bak” anlayışındayız)
(eski üstadlar çok daha leziz tabi, çok daha naif tabi, tartışılmaz bile, bizler bi halt diğiliz)
****
lafın sonunu şöyle getireyim..
değerli eşi lale kalpakçıoğlu hanımefendiden aldım izin.. bundan böyle fethi naci üstadımız da İZLER kadrosunda olacak.. tıpkı naim tirali gibi.. iki doyulmaz giresun yazarı, istisnasız her sayıda yer alacaklar..
****
gülüyorum tabi, ”koymaya yazı bulamıyo gürsel, eskilere yer veriyo” sataşmalarına..
hadi len, öyle mi acaba gerçekten??
şöyle muhteşem bi ”rahmetliler kadrosu” acaba başka hangi şehre nasip olmuş; ”naim tirali, fethi naci, can akengin, bedri rahmi, bahtiyar dayımoğlu, ahmet kaçar, ara güler, derya sayın, yarı giresunlu can yücel, enver sipahioğlu”????
daha sırada; ahmet ersöz, kerempeli ersöz, orhan çulfaz bekliyo.. listeyi kasten uzatmıyorum, adını unutup da pot kıracağım daha nice rahmetli büyüklerim var elbette..
daha izin için oğullarına ulaşamadığım aziz nesin bile var, yarı giresunlulardan?
elbette İZLER’de olacak bunlar???
bu isimler dururken hangi götü boklu yazarı alayım kadroya, hangi?
****
böyleyken böyle işte la!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM