Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
FETHİ NACİ!!!
 • 0
 • 78
 • 29 Mart 2021 Pazartesi
 • +
 • -
biliyonuz;
cin ali, ayşegül serisi, kemalettin tuğcu.. küçüklüğümden kalma ne varsa en baştan okuyorum.. epeydir..
bu sayede; ömer seyfettin’in olağanüstü bi mizah yazarı olduğunu elli yaşımda keşfettiğimi yazdım sizlere, burada, okudunuz.. anımsadınız di mi?
****
hatta.. ülkemizdeki en büyük sorunun da bu olduğunu iddaa ettim.. hemen herkesin, çocukken-gençken ilk okuduğuyla kaldığını, kırk yaşından sonra her şeyin yeni baştan okunması gerektiğini..
geri kalmışlığımızın da, yaşayageldiğimiz aydın ihanetinin ana nedeninin bu eksiklik olduğunu da.. yazdım bu sayfada.. okudunuz.. anımsadınız di mi?
****
üstelik..
bi de ”deli okuma” çağı olmadı mı hepimizin.. bi an evvel ”yetişmek” için, tahminen lise bitimi-üniversite son sınıf arası, çılgınlar gibi kitap okumadık mı? (her filme-her konsere-her tiyatroya-her operaya-her sergiye gitmedik mi aynı çağda)
siz de öyle yaptınız muhtemelen..
****
bu anlamda da ne okumuşsak ”eksiktir”..
bense, beş altı yıl evvel aldığım kararı titizlikle uyguluyorum arkadaşlar.. eskiden okuduğum / okuduğumu sandığım her şeyi bi daha okuyorum.. ölmeden, olabildiğince, ömrüm yettiğince yapacağım bunu..
fethi naci üstad bunlardan biri..
-”yahu ben bu kıymetli insanı harbiden okumuş muyum” duygusuyla hatmediyorum günlerdir..
tek kelimeyle şad oldum, biliniz..
****
rahmetli fethi naci giresun doğumludur..
ve yurdumuzun en bilindik eleştirmenidir..
dünya tarihinin gelmiş geçmiş en mantıklı işidir bu.. çünkü her giresunlu anasının karnından büyük bi eleştirmen olarak doğar.. türkiye’nin en iyi eleştirmeninin giresunlu olması kadar doğal bişey mi olurmuş?
****
eski üstadları okurken, yeni yetme bi edebiyatçı olarak beyin jimnastiği yapmak da çok güzeldir, bunu da yazmalıyım..
örneğin bu güzel insanların; ama, ile, de-da eki gibi sözcüklerden sonra virgül kullanmadığını görüp, ”hmmmmmm” diyebiliyonuz.. olur olmaz yerlere kondurdukları noktalı virgüllerden sonra ”vay anasını” diyebiliyonuz.. paragrafları birbirine bağlama stillerini algılayıp ”töbe estafurullah yahu” diyebiliyonuz..
bizi, yazdıklarıyla yetiştiren binlerce ustamız var, çok şükür.. oysa o kuşakların örnek alabileceği, taş çatlasa yüz tane isim anca var.. okurken ızdırap çekiyonuz, koskoca üstad falanca olayı anlatırken zorlanmış oluyo falan, üzülüyonuz.. eksik desem diğil, yanlış desem diğil, ama bişi işte, bi garip sıkıntı oluyo ifadelerinde..
ama o bile tadından yenmez oluyo..
(salt fethi naci için demedim.. aziz nesin ve orhan veli dışında hemen tüm üstadlarımızda benzer sorun vardır.. şöyle anlatayım; tamamında ”acaba okur beni anlamış mıdır” tedirginliğiyle lafı uzatma ve içinden çıkılamaz hale getirme tarzı söz konusudur)
(biz yeni kuşak ise, kuşkusuz ferhan şensoy etkisiyle, sözü küt diye söylemeyi seven herifleriz.. ”okur, senden benden daha akıllı oolum, sen yazmana bak” anlayışındayız)
(eski üstadlar çok daha leziz tabi, çok daha naif tabi, tartışılmaz bile, bizler bi halt diğiliz)
****
lafın sonunu şöyle getireyim..
değerli eşi lale kalpakçıoğlu hanımefendiden aldım izin.. bundan böyle fethi naci üstadımız da İZLER kadrosunda olacak.. tıpkı naim tirali gibi.. iki doyulmaz giresun yazarı, istisnasız her sayıda yer alacaklar..
****
gülüyorum tabi, ”koymaya yazı bulamıyo gürsel, eskilere yer veriyo” sataşmalarına..
hadi len, öyle mi acaba gerçekten??
şöyle muhteşem bi ”rahmetliler kadrosu” acaba başka hangi şehre nasip olmuş; ”naim tirali, fethi naci, can akengin, bedri rahmi, bahtiyar dayımoğlu, ahmet kaçar, ara güler, derya sayın, yarı giresunlu can yücel, enver sipahioğlu”????
daha sırada; ahmet ersöz, kerempeli ersöz, orhan çulfaz bekliyo.. listeyi kasten uzatmıyorum, adını unutup da pot kıracağım daha nice rahmetli büyüklerim var elbette..
daha izin için oğullarına ulaşamadığım aziz nesin bile var, yarı giresunlulardan?
elbette İZLER’de olacak bunlar???
bu isimler dururken hangi götü boklu yazarı alayım kadroya, hangi?
****
böyleyken böyle işte la!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM