Feminist Sanat Tarihine Bir Bakış:

Feminist Sanat Tarihine Bir Bakış:

Kadınların sanattaki yeri tartışılacak

Yapı Kredi Kültür Sanat, geçen aylarda yayımladığı Linda Nochlin’in feminist sanat tarihinin doğuşuna ve gelişimine tanıklık eden toplam yedi makalesinden oluşan “Kadınlar, Sanat ve İktidar” adlı kitabı çerçevesinde “Feminist Sanat Tarihine Bir Bakış: ‘Kadınlar, Sanat ve İktidar'” başlıklı bir söyleşiye ev sahipliği yapacak.

 

10 Şubat akşamı Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalında takip edilebilecek söyleşide sanatçı Zeyno Pekünlü, akademisyen ve sanatçı Necla Rüzgar ve çevirmen, şair ve akademisyen Gonca Özmen, yaklaşık 20 yıllık bir araştırma ve yorumlama sürecinin birikimini yansıtan kitaptan yola çıkarak feminist bakış açısıyla kadınların sanattaki yerini tartışmaya açacak.

YKY’den yayımlanan “Kadınlar, Sanat ve İktidar” başlıklı kitap, Nochlin’in feminist sanat tarihinin doğuşuna ve gelişimine tanıklık eden toplam yedi makalesini bir araya getiriyor.

2017’de hayatını kaybeden Linda Nochlin’in kitabı, okurları sanatla ilişkilenmelerini cesaretle düşünmeye davet ediyor.

Kitabın en çok bilinen makalesi “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Çıkmadı?”, daha önce “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?” başlığı ile, Ahu Antmen çevirisiyle 2008’de yayımlanan Sanat/Cinsiyet: Sanat Tarihi ve Feminist Eleştiri kitabında yer almıştı, makale bu defa Süreyyya Evren’in çevirisiyle okurlarıyla buluştu.

10 Şubat Çarşamba günü, saat 18.00’de herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılım sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM