EVLADIM SEN ŞU SORUYU BİLİRSİN

EVLADIM SEN ŞU SORUYU BİLİRSİN

Aşağıdaki mektup insan psikolojisinin, özellikle duyguların düşünce ve davranışlarımızı ne kadar etkilediğini gösteriyor. Başarıyla başarısızlık arasındaki fark bazen birinin güven veren tek bir cümlesine bakıyor.
***
Yıl 1972, 14 yaşındayım, Ankara’da yatılı bir meslek lisesinin sınavına katılacaktım. Ağabeyimle Sivas’ın bir ilçesinden kalkıp Ankara’ya gittik. Köy ilkokulu ve ilçemizin Ortaokulundan mezun olmuştum. Sınavına gireceğim lisenin 90 kişilik kontenjanı vardı. Ankara’ya geldiğimiz günün ertesinde sınavına gireceğimiz liseyi görmek istedik ve okula geldiğimizde ne görelim, okulun duvarında sınava gireceklerin isim listesi asılmıştı. Sayfalarca liste; ilk baktığım yer son ismin başındaki sıra numarası 7618 kişi sınava girmeye aday. Daha o anda bütünüyle ümidimi yitirmiştim. Ağabeyime, ben bu sınava girmek istemiyorum, gelmişken Ankara’yı gezelim, sonra da memlekete dönelim, dedim. Bana çok kızdı. Ben bu defa, 450 milletvekili, 150 tane de senatör var, her birinin bir tane kontenjanı olsa 600 kişi eder, oysa Liseye 90 kişi alınacak, dedim. Yine kızdı ve bu düşünceleri kafamdan silmemi istedi.
Sınava Ankara İktisadi ve İdari ilimler Akademi binasında girecektim. Ertesi sabah sınavın yapılacağı binaya gittik. Sınav salonunu ve oturacağım sırayı buldum. Sınav başladı, ilk on soruyu okuduğumda hiçbirini çözememiş, doğru cevaplayacağım bir tane bile soru bulamamıştım. Bir ara sınav gözetmeni benim cevap kağıdını boş görünce, yavaşça “evladım sen şu soruyu bilirsin…” dedi ve gitti. Ben gerçekten o sorunun cevabını biliyordum.
Sonra bir defa daha geldi ve “evladım bu sorular sizin cevaplayabileceğiniz sorular…” dedi. Ben o dakikadan sonra sınav salon gözetmeni öğretmenden utanmaya başladım. Sınav kitapçığını sonuna kadar cevapladıktan sonra, cevaplayamadığım ilk on soruya döndüğümde bu soruların çok daha kolay olduğunu gördüm.
Sınavın ilk dakikalarında adeta kitlenmiştim. Sınav gözetmeni öğretmenin beni iki defa uyarmasıyla kilit açılmıştı. Belki de bir gün önceki 7618 aday sayısının etkisinde kalmıştım. Ben o sınavı altmışıncı olarak kazanarak Liseye girdim. Meslek lisesi olan okulumuzdan mezun olur olmaz da Devlet memuru olarak göreve başlamış oldum. 45 yıl devlet hizmetinden sonra emekli oldum. Öğretmenimi ömrüm boyunca minnetle anıyorum.
***
Bu mektubu değerlendirirken birçok gizli kahraman hissediyorum. Bunlardan ilki 1972 yılında “Sivas’ın bir ilçesi” diye belirtilen ilçenin köyünde çocuklarını okula gönderen bir anne ve baba. Cumhuriyet ruhu diyebileceğim bir tavır içinde çocuklarının eğitimine önem veriyorlar. İkinci kahraman Ankara’ya kardeşiyle gelen ve sınava girmesinde ısrar eden ağabey. Üçüncüsü, mektupta da belirtildiği gibi, “sen yapabilirsin” mesajını verip güven aşılayan sınav gözetmeni. Evet, yaşam muhteşem karmaşık bir bütün ve sürekli etkileşim ve ilişkiler içinde oluşur ve gelişir. Bu mektubun bilimsel olarak önemini BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE kitabımı okuyanlar daha iyi kavrayacaklardır. Bana yazdığı için okuruma, okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Selamlar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Çoğu zaman kendi iyiliğiniz için çok temkinli değilsiniz, ancak Neptün'ün haritanızın en hassas bölgesindeki etkisi bugün sizi biraz geride tutabilir. Korkacak tek şeyin korkunun kendisi olduğunu kesinlikle biliyorsun, bu yüzden ne olursa olsun ilerlemeye devam et.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bir tür para veya iş sorununu çözme şansınız varsa, bu harika, ancak uğraştığınız bazı kişilerin yaklaşımlarının biraz kaygan olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. Çok kolay güvenmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Burcunuzdaki Güneş size enerji ve coşku veriyor. Ancak diğer etkiler sizi uyarıyor, eğer bugün gereksiz riskler alırsanız, bunun gerçekten acıttığı yerde, cüzdanınızda ödeyebilirsiniz! Neden insanları etkileme ihtiyacı hissediyorsun? Seni etkilemelerine izin ver.

BAŞAK BURCU YORUMU

Zihninizin arkasını uzun süredir rahatsız eden bir şüphe kemiriyor ve önümüzdeki 24 saat içinde olanlar endişelenmekte haklı olduğunuzu teyit edecek. Sonuç olarak, uzun vadeli bir ortaklığı sonlandırmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugünün yıldızlarının mesajı, işverenleri ve diğer otorite figürlerini etkilemeye çalışmayı unutmanız ve yalnızca kişisel olarak size doğru gelen şeyi yapmanız gerektiğidir. Bir bireysellik dokunuşu gösterirseniz, sizi daha çok düşüneceklerdir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün başka insanlarla çalışma havasında olmayabilirsiniz ama çaba göstermelisiniz, en azından onların yaptıkları kesinlikle size bir şekilde yansıyacaktır. Sorumluluğu üstlenin ve birlikte yaptığınız şeyin adınıza layık olduğundan emin olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Gezegenler, küçük ayrıntılara takılma ve büyük resmi gözden kaçırma tehlikesi olduğu konusunda uyarıyor. Günlük bir bakış açısıyla, şu anda her şey çok iyi görünmeyebilir, ancak daha yüksek bir bakış açısından her şey mükemmeldir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM