Esra Dicle’nin Yayıma Hazırladığı “Osmanlı Sahnesi”

Esra Dicle’nin Yayıma Hazırladığı “Osmanlı Sahnesi”

Adlı Kitap Çıktı!

Dr. Esra Dicle tarafından yayıma hazırlanan “Osmanlı Sahnesi” adlı kitap Dergâh Yayınları tarafından yayımlandı.
Kitap Hakkında:

19. yüzyıl Osmanlı tiyatrosunda farklı cemaatlerin modernleşme deneyimlerini yansıtan ve daha önce yayımlanmamış üç komedya metni Dergâh Yayınları tarafından yayımlandı. Üç oyun; Osmanlı modernleşme sürecinin derinlikli olarak anlaşılması, dönemin kültürel, edebî, teatral etkileşimlerinin kavranması, döneme ve sürece dair bütüncül ve zengin bir bakış açısı geliştirilmesi için yeni bir kapı açıyor. 

Esra Dicle’nin yayıma hazırladığı derlemede yer alan ilk oyun, Dobri Voynikov’un Yanlış Anlaşılan Medeniyeti (Krivorazbranata Tsivilizatsiya) Hüseyin Mevsim Bulgarcadan çevirdi. 1871 tarihinde basılan ve sahnelenen, Bulgar komedyasının en önemli, kurucu metni sayılan beş perdelik Yanlış Anlaşılan Medeniyet oyunu, modernleşme sürecinin çelişkilerini, çatışmalarını ve çarpıklıklarını sergiliyor. Dönemin pek çok eserinde görüldüğü gibi aile ve eş seçimi konusu üzerinden modernleşmenin aksayan ve gülünç yanlarını konu ediyor.

Misak Koçunyan’ın Ermeni harfleriyle Türkçe kaleme aldığı tek oyunu olan 1880 tarihli Mezarda Bir İzdivaçı Arif Tapan, Ermeni harflerinden Latin harflerine aktardı. Mezarda Bir İzdivaç, modernleşmenin getirdiği farklı yaşam tarzlarının çatışmasını, modern bireyin yeni taleplerini yine evlilik konusu üzerinden tartışıyor. 

Osman Hamdi Bey’in 1872 tarihinde İstanbul’da “Ben” imzasıyla basılan ve aynı yıl Osmanlı Sahnesi’nde sahnelenen İki Karpuz Bir Koltuğa Sığmaz adlı oyununu Betül Sürücü, Arap harflerinden Latin harflerine aktardı. Ermeni cemaati içinde geçen; Ermenice ifade, söyleyiş ve kullanımlara sıkça yer verilen oyun, modernleşme sorunlarını merkeze almasa da yine aldatma, aşk ve evlilik konuları etrafında kurulmuş bir dolantı komedyasıdır. 

Kitabın Künyesi:
Osmanlı Sahnesi
 • Seri:Türk Edebiyatı
 • Ebat:13,5 x 21 cm
 • Sayfa Sayısı:224
 • ISBN:978-625-8437-43-0
 • Basım Yılı:Kasım 2022
 • Hazırlayan:Esra Dicle
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve hırslı bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için gerekli olan motivasyona sahip olacak ve hedefleriniz için harekete geçeceksiniz. İçinde bulunduğunuz durumu daha iyi hale getirmek için adımlar atabilir ve yeni projeler başlatabilirsiniz. Ancak, aceleci ve sabırsız bir tavır sergilemekten kaçınmalısınız. Özellikle iş hayatında takım çalışmalarına önem vererek başarı elde etme şansınızı artırabilirsiniz. Kişisel ilişkilerde ise daha anlayışlı ve duyarlı olmanız gereken bir dönemdesiniz. Sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmek ve onların duygusal ihtiyaçlarını anlamak için çaba göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak da bugün size iyi gelecektir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün, finansal durumunuzla ilgili konular ön plana çıkabilir. Maddi konulara odaklanırken, harcamalarınızı kontrol altında tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıklarına daha fazla önem vermeniz gereken bir gündesiniz. Özellikle stresle başa çıkmak için egzersiz yapmaya veya meditasyon yapmaya zaman ayırmak size iyi gelecek. İlişkilerinizde ise iletişime ve anlayışa önem verirseniz, olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. Kendinizi başkalarının duygularına fazlasıyla kaptırabilir ve onları düşünmek için enerji harcayabilirsiniz. İletişimde bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz, ancak sabırlı ve anlayışlı bir tutum sergilediğinizde sorunları aşmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca, kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin ve kişisel gereksinimlerinizi karşılamak için kendinize izin verin.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Aslan burcu için hedeflerinize odaklanma ve kendinizi ifade etme fırsatı verecek bir gün olabilir. Yaratıcılığınız ve liderlik yetenekleriniz ön plana çıkabilir. İçsel güveninizi yükselterek, başkalarını etkileme ve isteklerinizi dile getirme konusunda başarılı olabilirsiniz. Ancak, aceleci ve sabırsız olmamaya özen göstermelisiniz. Önemli kararlar almadan önce iyi düşünmek ve detayları gözden geçirmek önemli olabilir. Ayrıca, sosyal çevrenizle ilgili bazı zorluklara karşı hazırlıklı olunabilir. Kendinizi ifade etme tarzınızı yumuşatmak ve başkalarının düşüncelerine açık olmak ilişkilerinizi daha iyi hale getirebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün, pratik zekanız ve titizliğinizle göz doldurabilirsiniz. Karar verme sürecinde ayrıntılara olan dikkatiniz, size avantaj sağlayabilir. İş hayatında başarılı olmak için mantıklı ve planlı adımlar atmanız gerekebilir. Kişisel ilişkilerde ise detaylara çok takılmadan daha esnek ve anlayışlı olmaya çalışmalısınız. İşbirliği yapmak ve paylaşmak size daha büyük kazanımlar sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak stresten uzaklaşmalı ve vücudunuzun ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz.Umarım faydalı olmuştur. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler ve iletişim ön planda olacak. İçinde bulunduğunuz ilişkilerde dengeyi sağlamak için iletişim becerilerinizi kullanabilirsiniz. Başkalarının görüşlerine açık olmak ve onları anlamak sağlıklı ilişkilerin temelidir. Duygusal dengeye dikkat etmekle birlikte, karşınıza çıkan fırsatlara da cesurca yaklaşabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmemek önemli olacaktır. İyi bir dinleyici olmak, tartışmaları önlemek için yardımcı olabilir. Güçlü iletişim becerileriyle, bugün başarılar elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İçsel dünyanızda büyük bir dönüşüm sürecine girmiş olabilirsiniz ve bu durum size karışık duygular yaşatabilir. Kendinize zaman ayırıp, ruhsal olarak dengelenmeye çalışın. İç sesinizi dinleyerek, duygularınızı anlamlandırabilir ve gerekli adımları atabilirsiniz. Ayrıca ilişkilerinizde de daha dürüst ve derin bağlar kurmaya odaklanmalısınız. Bu süreçte kendinizi daha iyi tanıma fırsatı bulabilir ve daha sağlam temeller üzerine ilişkilerinizi inşa edebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM