Eskişehir Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. Yılında Yerli Yazarları Sahneye Taşıyor

Eskişehir Şehir Tiyatroları, Cumhuriyetin 100. Yılında Yerli Yazarları Sahneye Taşıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2023-2024 tiyatro sezonunda repertuvar politikasını oluştururken, Cumhuriyetimizin 100. yılı olması sebebi ile Sermet Çağan, Memet Baydur, Melih Cevdet Anday gibi yerli oyun yazarlarımızın eserlerini sahnelerine taşıyacaklarını duyurdu. 

Eskişehir Şehir Tiyatroları Ekim ayında yeni sezona iki yeni oyununu sahneleyerek başlıyor. Sermet Çağan’ın “Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyununun yönetmeni Murat Karasu olurken, Memet Baydur’un “Düdüklüde Kıymalı Bamya” adlı oyununun yönetmenliğini ise Murat Atak üstleniyor.

Yeni sezonda seyircileri ile farklı ve zengin bir programla buluşmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Şehir Tiyatrolarının, bu sezon gerçekleştirmeyi planladığı projelerle ilgili bilgi veren Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Tolga Tümer; “ Bu sezon repertuvar politikamızı oluştururken Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyor oluşumuzu değerlendirerek yola çıkmaya karar verdik. Bu düşünce ile Cumhuriyet tarihimiz boyunca ülkemizin yetiştirdiği yerli oyun yazarlarımızın bazı eserlerini sahneleyerek, Cumhuriyetimizin kuruluşu ile paralel olarak Türk Tiyatro Tarihimize, seyircilerimiz aracılığı ile bir selam göndermek istedik. Ekim ayında başlayacak olan Sermet Çağan’ın Ayak Bacak Fabrikası ve Memet Baydur’un Düdüklüde Kıymalı Bamya” adlı oyunlarının ardından Melih Cevdet Anday’ın “İçerdekiler” ve Uğur Saatçi’nin “Bu Da Geçer Ya Hu” adlı oyunlarımızla Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarından başlayarak, 60’lı yılların ve 80’li yılların toplumsal yaşayışına mercek tutmaya çalışacağız.

Bunun dışında Senfoni Orkestramız ile birlikte 100. Yıl Özel anlatı konseri ile seyircilerimizi buluşturacağız. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, çocuklar ve gençlerle birlikte yürüyoruz teması ile 15. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları festivalimizi 29 Ekim’de başlatıyoruz. Ayrıca çocuklarımız için yeni oyun çalışmalarına da başlamış bulunuyoruz. Ülkemize sanatsal katma değer kazandırmak ve nitelikli sanatçılar yetiştirilmesine zemin oluşturmak amacıyla başlattığımız Gençlik Sahnesi tiyatro kursumuz başarıyla sürüyor ve 8. Dönemi Kasım ayı içinde başlayacak. Eskişehir’in ilçelerine ve şehir dışına planladığımız turnelerimizin takvimini de oluşturarak verimli ve göz dolduran bir sezon geçireceğimizi umuyorum. Eskişehir seyircisi de, geçtiğimiz hafta satışa çıkan yeni sezon oyunlarının biletlerini kısa sürede tüketerek, bu sezonda her zaman olduğu gibi bizleri yalnız bırakmayacağının sinyalini vermiş oldu.” diyerek yeni sezon ile ilgili bilgi ve düşüncelerini paylaştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Balık burcunun enerjisi yüksek olacak. İç dünyanıza odaklanma ve ruhsal yenilenme için güzel bir gün olabilir. İlişkilerinizde ise daha esnek ve anlayışlı olmanız gerekebilir. Empati kurmak ve karşınızdaki kişinin duygularını anlamak için çaba sarfedin. Ayrıca, kendinizi ifade etmek ve duygularınızı paylaşmak için uygun bir zaman. İş hayatında ise yaratıcılığınızı kullanabilir ve içgüdülerinize güvenebilirsiniz. Ancak, daha dikkatli ve detaylara odaklanarak işlerinizi tamamlamak önemlidir. Sağlık açısından da enerjiniz yüksek olacak, ancak biraz daha dinlenmek için zaman ayırmalısınız. Unutmayın, kendinizi önemsemek ve ruhsal sağlığınıza özen göstermek hayat kalitenizi artırabilir. Umarım günlük burç yorumunuz size ilham verir!

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47