Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması adalet temasıyla devam ediyor

Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması adalet temasıyla devam ediyor

2016 yılında toplumsal ve küresel sorunlara dikkat çekmek amacıyla başlatılan Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması, bu yıl 8. yaşına giriyor. Her yıl belirli bir tema çerçevesinde gerçekleştirilen yarışma, bu yıl da “Adalet” temasıyla üniversite öğrencilerini toplumsal bilinç yaratmaya davet ediyor.

Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması adalet temasıyla devam ediyor

2016 yılında toplumsal ve küresel sorunlara dikkat çekmek amacıyla başlatılan Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması, bu yıl 8. yaşına giriyor. Her yıl belirli bir tema çerçevesinde gerçekleştirilen yarışma, bu yıl da “Adalet” temasıyla üniversite öğrencilerini toplumsal bilinç yaratmaya davet ediyor. İlk iki yıl boyunca madde bağımlılığıyla mücadele konusunda üniversite öğrencileri arasında bilinç yaratan yarışma, üçüncü yılında kadına ve çocuğa yönelik şiddeti ele aldı. Sonraki yıllarda doğa ve hayvana yönelik şiddet ve iklim değişikliği gibi önemli konular tema olarak belirlendi. 2023 yılı yarışması yine adalet temasıyla başladı, ancak 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan büyük deprem felaketi nedeniyle yarışma 2024 yılına ertelendi.

 

Bu yıl 8. kez düzenlenen Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Barolar Birliği, Hacettepe Tıp Medisep Öğrenci Topluluğu ve Radyo Bilkent gibi önemli paydaşların desteğiyle gerçekleştiriliyor. Üniversite öğrencileri, adalet temasını işleyen kısa filmleriyle toplumsal bilinç yaratmaya devam ediyor.

 

Geçtiğimiz yıllarda yarışmaya 150 civarında film katıldı ve bu filmler, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden, iletişim fakültelerinin yanı sıra, orman, edebiyat, hukuk, tıp, ve diş hekimliği fakültelerinden de öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinden de öğrenci katılımı sağlandı. 2021 yılında animasyon, 2022 yılında ise belgesel kategorileri yarışmaya eklendi.

 

Bu yılın gala gecesi ve ödül töreni, 28 Mayıs Salı günü saat 19.30’da Çankaya Sahne’de TRT Haber Merkezi Spikeri Sayın Oya Eren Özkan’ın sunumuyla gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılan üniversite öğrencilerimizin adalet konusundaki değerli çalışmaları, bu özel gecede ödüllendirilecek.

Esaretten Cesarete Kısa Film Yarışması’na olan ilginiz ve desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM