EFE

EFE

elime bi kitap geçti, köy enstitüleriyle ilgili, 2000 tarihinde basılmış..
gömüldüm, okuyorum elbette..
***
bizim bulancak Add’nin icraatı..
unutulmaz ağabeyim, rahmetli nuri osman apaydın’ın koordine ettiği belli..
osman abi, şube bşk. ve bölge bşk. gibi görevleri sonrası genel merkez y.k. üyeliği de yapmış biridir.. ben bünyeye katıldığımda sanırım kendini iyice emekli etmişti ama hep aramızda ve başımızda idi..
genel kurullarda, toplantılarda, rakı masalarında ve eşlerimizle vals pistlerinde çok anımız vardır.. ey gidinin efesi abim.. efelerin efesi abim..
en aklımdan çıkmayanı, beni yaramaz bi velet gibi görmesi ve; “giresun’a gelir, kulaklarını çekerim, seni kerata” diyebilmiş yegane insan olmasıdır..
kişisel tarihimde guvvetli bi yer tutar abimiz, Allah’ın nurunda uyusun..
***
şimdi.. 1941ler, olmuş 2024..
ne demek lazım?
köy enstitülerinin demode olduğu gibi görüşleri kabul etmeyeceğim asla.. tıpkı harbiye gibi, sönmez bi güneştir o, gün gelir yeniden doğar..
belki, bi diğer kıymetli ağabeyim hilmi taşkın’ın “artık köy enstitülerinden ziyade, kentlerde varoş enstitülerine gerek var” demesine katılabilirim.. ikisi de lazım, diyebilirim..
gerçi hilmi abi bu sözü edeli 15 yıl oldu, anımsar mı, halâ aynı görüşte midir bilmiyorum, inşallah aşağılara yazıverir.. öğreniriz..
(ipucu; abi, tirebolu’da söylediniz bunu)
***
burada, köy enstitüleriyle ilgili ayrıntıya girecek diğilim, bilgi dağarcığım da ilgi dağarcığım da bu konuyla pek fazla haşır neşir sayılmaz çünkü..
ama..
bi 17 nisan’da daha etkinlik yapar bilgi yurdu’muz, hilmi taşkın önderliğindeki tarih bölümümüz bizleri bikez daha aydınlatır..
sorun diğil.. var oluş nedenimiz zaten budur..
***
söylemem gereken 2 başlık var.. buyrun;
1) “ilköğretim hiçbir devirde bu ölçüde ele alınamamıştır. cumhuriyet’in ilk gününden beri ardından koştuğu ilköğretim ülküsü tam anlamıyla başarılmak üzeredir. binlerce köy okullarının açılacağı bir döneme giriyoruz. yakın uzak tüm köylerin kız erkek tüm çocukları, dersaneleri dolduracaklardır. on yıl zarfında vatanımızdaki ilköğretim sorununun çözülmüş olacağını, kesin olarak görüyoruz”..
sözler hasan ali yücel’e ait..
başarmış insanlar işte böyle konuşmalı.. ben, kılkuyruk insanları sevmem.. yapınca yaptım diyecen, iyiye iyi kötüye kötü diyecen, her fikir muhteremdir demeyecen, her emeğe lüzumsuz saygı göstermeyecen.. yapmacık, kibarcık falan olmayacan.. şeyin ayrı şeyin ayrı oynamayacak.. 3 günlük dünya lan!
doğru tektir.. o da başarmaktır.. helal olsun en büyük maarif müfettişimize..
2) demek o yıllarda Add gerçekten Atamıza aitmiş.. Atamıza layıkmış..
henüz, chp’de bi yere gelmek isteyenlerin mevzilendiği sinsi kuruma dönüşmemiş.. henüz, chp’de bi yere gelmişlere çelme takıldığı sinsi kuruma dönüşmemiş.. henüz, sığ taşra siyasetinden uzak durup yalnızca vatanı için savaşanların önünün kesildiği sinsi kuruma dönüşmemiş..
nasıl yazık oldu nasıl, bilemezsiniz..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM