Dünyada ilk dinozorlar vardı…

Dünyada ilk dinozorlar vardı…

Jurassic World: Dominion (Jurassic World: Hakimiyet/2022) dinozorların insandan önce dünyada var olduklarını, insanoğlunun doğaya saygı duymasını, doğayı değiştirmemesini aksi halde insan dahil tüm türlerin yok olacağı iletisini veriyor. Epik bilimkurgu-aksiyon-serüven bugün gösterime girdi.

Dünyada ilk dinozorlar vardı...

Jurassic World’un üçüncü bölümü Jurassic World :Dominion’da (Jurrasic World: Hakimiyet) dinozorlar bu kez Nublar adası ve eğlence parklarında dolaşmıyorlar, insanlarla içiçe dünyanın her yerinde yaşıyorlar. Jurrasic World: Fallen Kingdom’dan (Jurrasic World: Yıkılmış Krallık/2015) dört yıl sonra insanlarla dünyayı paylaşan dinozorlar en büyük tehdit olmaktan çıkarlar. En büyük tehdit ise her zamanki gibi insan elinden çıkma, laboratuarda üretilen dev çekirgelerdir. Bu çekirgeleri üreten Biosyn şirketi dinozorları denek olarak kullanıp genetiği değiştirilmiş dev çekirgeler yaratmıştır. Tüm tahılları yiyip bitiren çekirgeler ekolojik bir felakete neden olurlar.

 

 

Bu arada insanla beraber yaşamaya mecbur kalan dinozorlar sömürülmeye başlarlar. Yasa dışı üretim tesisleri ortaya çıkar, dinozor ticareti ve avlar başlar, kaçak avcılar etrafta cirit atarlar. Dinozorlar köpekler, horozlar gibi dövüştürülüp bahisler oynanır. Aklıma hemen Franklin J. Schaffner’ın Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi/1968) adlı kült filmi geldi. Dünya maymunların eline geçmiştir, insanlar onların köleleri olmuşlardır.

 

 

Biosyn şirketinin gerçek yüzünü ortaya çıkartacak olanlarsa Jurassic Park üçlemesinin ikonları Alan Grant (Sam Neill), Ellie Sattler (Laura Dern), Ian Malcolm (Jeff Goldblum) ve Jurassic World’un dinozor yetiştiricisi Owen Grady (Chris Pratt), Bilim insanı Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) olacaklardır. Hakimiyet bölümünde ilk ve ikinci kuşak biraraya gelir. Genleri değiştirilen Maisie’yi de sayarsak (Isabelle Sermon) üç kuşak birlikte büyük bir serüvene atılırlar.

Tasarım grubu 27 adet dinozor yarattı, bunlardan 10 tanesi hiçbir Jurassic filminde görülmedi. Dinozorlar olabildiğince gerçeğe yakın tasarlandı. Gerçek dinozorlar enerjik, zeki, oldukları için bu özellikleri öne çıkarıldı. Gerçeğe en yakın çalışıldı. Kablolar, kumanda sistemiyle yönetilen animatronik dinozorlar kullanıldı. Dijital efektler ile animatronik efektler karıştırılınca daha gerçekçi ve İnandırıcı görüntüler elde edildi. Bu iki teknik ilk kez Steven Spielberg’in yönettiği Jurassic Park’ta ‘ta (1993) uygulanmıştı.

Jurrasic World’un da (2015) yönetmeni de olan Colin Trevorrow “Hakimiyet’te yepyeni bir dinamik, apayrı bir dünya var. Dinozorlara hem saygı duymalıyız hem de onlardan korkmalıyız” diyerek, paleontolojinin bilim olduğunu, biliminde gerçeklerle ilgilendiğinin altını çiziyor.

Jurassic Park (1993), Jurrasic Park: Kayıp Dünya (1997), Jurrasic Park 3 (2001), Jurrasic World (2015), Jurrasic World: Yıkılmış Krallık (2018) filmlerine saygıda bulunan ve selamlayan yönetmen insan türü doğanın üstünde hakimiyet kuramaz, doğanın gücüne insanoğlu saygı duymalıdır iletisini aktarıyor. Genetik güç yanlış, öngörülemeyen sonuçlar doğurur. Dünyada insan türünden önce dinozorlar vardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM