Dünya Sanat Günü nedir?

Dünya Sanat Günü nedir?

 Ulaşabileceğiniz çevrim içi etkinlikler

Her yıl Nisan ayının 15’i Dünya Sanat Günü olarak kutlanıyor. Peki Dünya Sanat Günü ve önemi nedir? İşte Dünya Sanat Günü’ne özel çevrim içi ulaşabileceğiniz ücretsiz sanat etkinlikleri…

Dünya Sanat Günü nedir? Ulaşabileceğiniz çevrim içi etkinlikler

Dünya Sanat Günü, her yıl 15 Nisan günü kutlanan, sanat etkinlikleri düzenlenip cadde ve sokakların sanat eserleri ile süslenildiği bir gün olarak kabul edilir.

Pandemiyle değişen alışkanlıklar sanata ve sanatçıya ulaşımı da değiştirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok müze, tiyatro, gösteri sahnesi eserlerini çevrim içi ulaşıma aştı.

DÜNYA SANAT GÜNÜ NEDIR?

2012 yılı itibarıyla kutlanmaya başlanan Dünya Sanat Günü için Rönesans’ın yıldızı Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan tarihi seçilmiştir. Bu tarihin seçilmesi Türk Ressam Bedri Baykam’In önerisi ile gerçekleşmiştir.

Sanatçı Bedri Baykam,Uluslararası Sanat Derneği’nin 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü( World Art Day, WAD) olarak kutlanması önerisi oy çoğunluğuyla kabul edilmiştir.

Koronavirüs salgını nedeniyle toplu etkinlikler ve buluşmalarla kutlanamayan bu günü kültür-sanat aktivitelerinden mahrum kalmadan evde birçok çevrim içi platforma ulaşarak doyasıya yaşayabilirsiniz.

ÜCRETSİZ ÇEVRİM İÇİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ

Türkiye’den ve Dünyadan Ünlü Müzeler:

British Museum

Van Gogh Museum

Solomon R. Guggenheim Museum

National Gallery of Art

National Museum of Modern and Contemporary Art, Korea

Göreme Açık Hava Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Zeugma

Ayasofya

Yerebatan Sarnıcıtiyatro, film ve belgeseller:

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Dijital Sahne

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları

Ortaoyuncular

Kumbaracı150

TRT Arşiv Radyo Tiyatrosu

Çağdaş Gösteri Sanatları Filmleri Arşivi

Open Culture Movie

IDFA Belgesel Arşivi

Sergiler ve opera:

Arkas Sanat Merkezi

Radical Geometries – Boston

Virtual Migration Museum

National Museum of Canada

Rememberin Lincoln

Art Basel

Metropolitan Opera

Görseller: Reuters

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde karar vermekte ikilem yaşayabilir ve fikir değişikliklerine gidebilirsiniz. Yönünüzü belirlemekle ve geleceğinizi düşünmekle ilgileneceksiniz. Akşam saatlerinde dostluklar ve sosyal ortamlar ön planda olacak.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde yarım kalan işlerinizi tamamlamaya ve etrafınızdaki veya programınızdaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Yeni işleri başlatmayı bugün ertelemek ve yarına bırakmak daha iyi olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde enerjiniz biraz daha düşük olabilir. Cilt, diş, kemiklerle ilgili ufak veya belli belirsiz rahatsızlıklar gündemde olabilir. Akşam saatlerinde ise aşk hayatınızdan yana güzel bir başlangıç ortaya çıkabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde zihnen dağınıklık yaşayabilir ve programlarınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ulaşımda ve ilerlemekte yavaşlık ve ertelemeler gündeme gelebilir. Karamsar düşüncelere saplanmayın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde finansal konularda doğru hesaplamalar yapmalı ve plan dışı harcamalara gerekmedikçe gitmemelisiniz. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara katılabilir ve buradan yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde sosyal ortamlardan, arkadaşlardan veya sorumluluklardan biraz daha uzak kalmak isteyebilir veya biraz daha mesafeli olabilirsiniz. Akşam saatlerinde geleceğinize, gelecekte var etmek istediklerinize odaklanabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM