Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Vitrindeki Albümler

Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Vitrindeki Albümler

Selim a.k.a. Da Frogg, bir diğer lakabı Müdür; yeraltı müzik camiasının en kült simalarından biri. Aynı zamanda âlemin sayılı reggae, dub, jungle, hip-hop DJ’lerinden. Kimileri onu bir zamanlar Atlas Pasajı’ndaki Decoded adlı müzik dükkânından da bilir. İyi müziğe ömrünü adamış insanlar neslinin son örneklerinden.

O da salgın günlerinde uzun zamandır üretip bir türlü yayımlamadığı kayıtları derleyenlerden; ama derleyip internete koymayanlardan. Da Frogg 1998’den bu yana solo ya da topluluklarla ürettiği bu kayıtları (emek sömürü olarak gördüğü) dijital platformlarda yayımlamak yerine, “Rest of DFRGG” adı altında güzelce paketleyerek bir flash bellekte paylaşmayı münasip görmüş. Paketin amatör ruhu yansıtan görünümünün nedeni, her bir paketi tek tek elle yapmış, görselini tasarlamış olması.

Set (wav ve mp3 formatında) 200 küsur kayıttan oluşuyor. Daha ziyade reggae/dub odaklı ama içinde farklı birkaç iş var. İçlerinden “Steppin” dışındaki tüm kayıtlar sadece bu USB’nin içinde mevcut. Bu iş Da Frogg için sadece bir başlangıç. Bu serinin devamı aynı formatta olacak, meraklısı için elden (ya da sınırlı sayıda küçük dükkânda) elden ele dağıtılacak.

Da Frogg ise hep kült idi, sonsuza kadar kült kalacak.

ZEN-G ‘ZENGBEJ’ (SONY MUSİC TÜRKİYE)

Pek çok insan Zen-G’yi kankası Slang (Asil) ile Tahribad-ı İsyan üyesi iken tanımıştı. Rap camiasının Zeytinburnu’ndan gelen bu yetenekli üyesi, ensesine taktığı güneş gözlüğü ile özdeşleşmiş, birkaç şarkısıyla, bilhassa ilk albümüne de aldığı “Delale” ile dijital platformları fethetmişti.

Bu albümün gelişini müjdeleyen beş single vardı. Yenilerin eklenmesiyle Zen-G’nin 11 şarkıdan oluşan ilk albümünün adı, Doğu Anadolu ozanları dengbej’den uyarlamış: “Zengbej.” Bu uyarlama (benzer biçimde kendi adı) Zen-G’nin sözcüklerin fonetik yapılarıyla ustaca oynayabilme yeteneğinin göstergesi. Her şarkıda kendini gösteren bu özellik, Zen-G’nin zekice kotarılmış flow’larına ve melodik yapının güçlenmesine katkıda bulunuyor. Yanı sıra albüm isminin işaret ettiği bir başka özellik Zen-G’nin doğup büyüdüğü toprakların kültürüne duyguyu saygı.

Zen-G’nin muhiti geniş; Ati242, Khontkar, Asil, İsmail Tunçbilek ve Bayhan’ı konuk eden albümde altı çizilecek çok şarkı var ama siyasetten sanat dünyasına kadar geniş bir kalabalığa ayar veren “Suç İşleri Bakanı” biraz daha kalın olsun.

Yol haritası iyi çizilmiş, ince düşünülmüş, belli bir çıtanın üzerinde kaydedilmiş bir çalışma “Zengbej”. İlk albüm için iyiden biraz daha iyi…

muratbeser@muratbeser.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde karar vermekte ikilem yaşayabilir ve fikir değişikliklerine gidebilirsiniz. Yönünüzü belirlemekle ve geleceğinizi düşünmekle ilgileneceksiniz. Akşam saatlerinde dostluklar ve sosyal ortamlar ön planda olacak.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde yarım kalan işlerinizi tamamlamaya ve etrafınızdaki veya programınızdaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Yeni işleri başlatmayı bugün ertelemek ve yarına bırakmak daha iyi olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde enerjiniz biraz daha düşük olabilir. Cilt, diş, kemiklerle ilgili ufak veya belli belirsiz rahatsızlıklar gündemde olabilir. Akşam saatlerinde ise aşk hayatınızdan yana güzel bir başlangıç ortaya çıkabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde zihnen dağınıklık yaşayabilir ve programlarınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ulaşımda ve ilerlemekte yavaşlık ve ertelemeler gündeme gelebilir. Karamsar düşüncelere saplanmayın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde finansal konularda doğru hesaplamalar yapmalı ve plan dışı harcamalara gerekmedikçe gitmemelisiniz. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara katılabilir ve buradan yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde sosyal ortamlardan, arkadaşlardan veya sorumluluklardan biraz daha uzak kalmak isteyebilir veya biraz daha mesafeli olabilirsiniz. Akşam saatlerinde geleceğinize, gelecekte var etmek istediklerinize odaklanabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM