Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Vitrindeki Albümler

Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Vitrindeki Albümler

Selim a.k.a. Da Frogg, bir diğer lakabı Müdür; yeraltı müzik camiasının en kült simalarından biri. Aynı zamanda âlemin sayılı reggae, dub, jungle, hip-hop DJ’lerinden. Kimileri onu bir zamanlar Atlas Pasajı’ndaki Decoded adlı müzik dükkânından da bilir. İyi müziğe ömrünü adamış insanlar neslinin son örneklerinden.

O da salgın günlerinde uzun zamandır üretip bir türlü yayımlamadığı kayıtları derleyenlerden; ama derleyip internete koymayanlardan. Da Frogg 1998’den bu yana solo ya da topluluklarla ürettiği bu kayıtları (emek sömürü olarak gördüğü) dijital platformlarda yayımlamak yerine, “Rest of DFRGG” adı altında güzelce paketleyerek bir flash bellekte paylaşmayı münasip görmüş. Paketin amatör ruhu yansıtan görünümünün nedeni, her bir paketi tek tek elle yapmış, görselini tasarlamış olması.

Set (wav ve mp3 formatında) 200 küsur kayıttan oluşuyor. Daha ziyade reggae/dub odaklı ama içinde farklı birkaç iş var. İçlerinden “Steppin” dışındaki tüm kayıtlar sadece bu USB’nin içinde mevcut. Bu iş Da Frogg için sadece bir başlangıç. Bu serinin devamı aynı formatta olacak, meraklısı için elden (ya da sınırlı sayıda küçük dükkânda) elden ele dağıtılacak.

Da Frogg ise hep kült idi, sonsuza kadar kült kalacak.

ZEN-G ‘ZENGBEJ’ (SONY MUSİC TÜRKİYE)

Pek çok insan Zen-G’yi kankası Slang (Asil) ile Tahribad-ı İsyan üyesi iken tanımıştı. Rap camiasının Zeytinburnu’ndan gelen bu yetenekli üyesi, ensesine taktığı güneş gözlüğü ile özdeşleşmiş, birkaç şarkısıyla, bilhassa ilk albümüne de aldığı “Delale” ile dijital platformları fethetmişti.

Bu albümün gelişini müjdeleyen beş single vardı. Yenilerin eklenmesiyle Zen-G’nin 11 şarkıdan oluşan ilk albümünün adı, Doğu Anadolu ozanları dengbej’den uyarlamış: “Zengbej.” Bu uyarlama (benzer biçimde kendi adı) Zen-G’nin sözcüklerin fonetik yapılarıyla ustaca oynayabilme yeteneğinin göstergesi. Her şarkıda kendini gösteren bu özellik, Zen-G’nin zekice kotarılmış flow’larına ve melodik yapının güçlenmesine katkıda bulunuyor. Yanı sıra albüm isminin işaret ettiği bir başka özellik Zen-G’nin doğup büyüdüğü toprakların kültürüne duyguyu saygı.

Zen-G’nin muhiti geniş; Ati242, Khontkar, Asil, İsmail Tunçbilek ve Bayhan’ı konuk eden albümde altı çizilecek çok şarkı var ama siyasetten sanat dünyasına kadar geniş bir kalabalığa ayar veren “Suç İşleri Bakanı” biraz daha kalın olsun.

Yol haritası iyi çizilmiş, ince düşünülmüş, belli bir çıtanın üzerinde kaydedilmiş bir çalışma “Zengbej”. İlk albüm için iyiden biraz daha iyi…

muratbeser@muratbeser.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sürekli oraya buraya koşmak, sanki çok iş yapıyormuşsunuz gibi hissettirebilir ama değil mi? Bugünün dolunayı sizi, belki de çok fazla şey yapıp yapmadığınızı sormaya başladığınız bir noktaya getirecek. Evet öylesin!

BOĞA BURCU YORUMU

Grafiğinizin para alanındaki kozmik aktivite sizi endişelendiriyor olabilir, ancak finans konusundaki endişeleriniz gerçek mi yoksa hayal mi? Büyük olasılıkla ikincisidir, bu yüzden sahip olmadığınız şeyler için endişelenmeyi bırakın ve daha fazlasını elde etmenin yollarını arayın.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Mutlu olmadığınız bir şey var ve bir süredir aynı şekilde hissediyorsunuz. İnisiyatif almadığınız sürece hiçbir şey değişmeyecek. Bunu, bu konuda olumlu bir şey yaptığın gün yap.

ASLAN BURCU YORUMU

Olayları kontrol etmeye çalışmanın bir anlamı olmadığını henüz anlamadıysanız, günün sonunda anlayacaksınız. Bazen bir Aslan bile arkasına yaslanmalı ve hayatın elinden gelenin en iyisini yapmasına izin vermelidir. En kötüsü, korktuğun kadar kötü olmayacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün hem evde hem de işte son zamanlarda biraz daha az düşüncesiz olmayı dilemenizi sağlayacak bir şey olacak. Başak temkinli bir işarettir, bu yüzden gelecekte harekete geçmeden önce düşünmek için zaman ayıracağınıza dair kendinize söz verin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bir konuda kararını vermiş olabilirsin ama bugünün dolunayı tekrar düşünmen gerekeceğini gösteriyor. Ayrıntılara bir kez daha bakın ve bu sefer önyargılı sonuçlarınızla uyuşmayan gerçeklere ve rakamlara daha açık olun.

AKREP BURCU YORUMU

Bu, yeni bir şeye başlamak için iyi bir zaman değil, özellikle de bu şey büyük miktarda para gerektiriyorsa. Bu paranın bir kısmı başkalarına aitse, elde edilecek karlar olduğu konusundaki iyimserliğinizi paylaşmadıklarını görebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bir kez daha çok fazla insan için çok fazla şey yapıyorsunuz ve aklı başında kalmak istiyorsanız faaliyetlerinizi azaltmanız gerekiyor. Sizden çok şey bekleyenler, bundan sonra tek başlarına gitmeleri gerektiğini bilsinler ve bunu kastetsinler!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Haftalarca, belki aylarca ertelediğiniz bir karardan artık kaçınılamaz. Ailenizle ve ev hayatınızla ilgili bir sorun, ancak yeni, herkesi memnun etmeye çalışmayan bir yaklaşım benimserseniz çözülecektir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM