Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Vitrindeki Albümler

Da Frogg ‘Rest of DFRGG’

Vitrindeki Albümler

Selim a.k.a. Da Frogg, bir diğer lakabı Müdür; yeraltı müzik camiasının en kült simalarından biri. Aynı zamanda âlemin sayılı reggae, dub, jungle, hip-hop DJ’lerinden. Kimileri onu bir zamanlar Atlas Pasajı’ndaki Decoded adlı müzik dükkânından da bilir. İyi müziğe ömrünü adamış insanlar neslinin son örneklerinden.

O da salgın günlerinde uzun zamandır üretip bir türlü yayımlamadığı kayıtları derleyenlerden; ama derleyip internete koymayanlardan. Da Frogg 1998’den bu yana solo ya da topluluklarla ürettiği bu kayıtları (emek sömürü olarak gördüğü) dijital platformlarda yayımlamak yerine, “Rest of DFRGG” adı altında güzelce paketleyerek bir flash bellekte paylaşmayı münasip görmüş. Paketin amatör ruhu yansıtan görünümünün nedeni, her bir paketi tek tek elle yapmış, görselini tasarlamış olması.

Set (wav ve mp3 formatında) 200 küsur kayıttan oluşuyor. Daha ziyade reggae/dub odaklı ama içinde farklı birkaç iş var. İçlerinden “Steppin” dışındaki tüm kayıtlar sadece bu USB’nin içinde mevcut. Bu iş Da Frogg için sadece bir başlangıç. Bu serinin devamı aynı formatta olacak, meraklısı için elden (ya da sınırlı sayıda küçük dükkânda) elden ele dağıtılacak.

Da Frogg ise hep kült idi, sonsuza kadar kült kalacak.

ZEN-G ‘ZENGBEJ’ (SONY MUSİC TÜRKİYE)

Pek çok insan Zen-G’yi kankası Slang (Asil) ile Tahribad-ı İsyan üyesi iken tanımıştı. Rap camiasının Zeytinburnu’ndan gelen bu yetenekli üyesi, ensesine taktığı güneş gözlüğü ile özdeşleşmiş, birkaç şarkısıyla, bilhassa ilk albümüne de aldığı “Delale” ile dijital platformları fethetmişti.

Bu albümün gelişini müjdeleyen beş single vardı. Yenilerin eklenmesiyle Zen-G’nin 11 şarkıdan oluşan ilk albümünün adı, Doğu Anadolu ozanları dengbej’den uyarlamış: “Zengbej.” Bu uyarlama (benzer biçimde kendi adı) Zen-G’nin sözcüklerin fonetik yapılarıyla ustaca oynayabilme yeteneğinin göstergesi. Her şarkıda kendini gösteren bu özellik, Zen-G’nin zekice kotarılmış flow’larına ve melodik yapının güçlenmesine katkıda bulunuyor. Yanı sıra albüm isminin işaret ettiği bir başka özellik Zen-G’nin doğup büyüdüğü toprakların kültürüne duyguyu saygı.

Zen-G’nin muhiti geniş; Ati242, Khontkar, Asil, İsmail Tunçbilek ve Bayhan’ı konuk eden albümde altı çizilecek çok şarkı var ama siyasetten sanat dünyasına kadar geniş bir kalabalığa ayar veren “Suç İşleri Bakanı” biraz daha kalın olsun.

Yol haritası iyi çizilmiş, ince düşünülmüş, belli bir çıtanın üzerinde kaydedilmiş bir çalışma “Zengbej”. İlk albüm için iyiden biraz daha iyi…

muratbeser@muratbeser.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bu sizin için eğlenceli bir hafta sonu olacak. Ancak küçük anlaşmazlıklardan kaçınmanız gerekiyor, yoksa olabileceği kadar eğlenceli olmayacak. Bazı olaylar ve bazı insanlar, zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamaya değmez. Sadece seni gülümseten şeyi yap.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 48 saat içinde ne olursa olsun kişisel algılamamalı ve sinirlenmemelisiniz. Biri senin duygusal düğmelerini zorlamaya çalışıyor. Bu numaralara düşmemelisin. Kendini kötü hissetmene neden olacak şeyler duyabilirsin. Sen o kadar kolay kandırılmazsın.

ASLAN BURCU YORUMU

Birinin sizi farklı şekillerde düşünmeye ikna etmek için tüm çabalarına rağmen, doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalmalı ve hayata başka bir açıdan bakmayı reddetmelisiniz. Aslan, Zodyak'ın sabit işaretlerinden biridir, bu nedenle nadiren, hatta hiç değişiklik yapmazsınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Elbette bu hafta sonu ihtiyacı olan birine yardım edin, ancak zamanınızın çoğunu kendi sorunlarıyla uğraşacak zamanınız kalmayacak kadar onların sorunlarına harcamayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan yerde ve zamanda yardım sağlayın, ancak kendinize de dikkat edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Hayatta zekanızı sergilemekten daha çok zevk aldığınız çok az şey var ve önümüzdeki birkaç gün içinde her şeyi bildiğini sananlara, seninle karşılaştırıldığında yarısını bile bilmediklerini gösterme şansına sahip olacaksın.

YAY BURCU YORUMU

Bu hafta sonu sıra dışı bir şey yapacaksın, seni iyi tanıyanların bile oturup fark etmesini sağlayacak bir şey. O ruh hallerinden birindesin, sadece tekneyi sallamak değil, o kadar sert sallamak istiyorsun ki batsın!

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Mantık elbette önemlidir, ancak çok daha önemli olan, iç sesinizin size ne söylediğidir ve bu hafta sonu, söyledikleri biraz abartılı gelse bile onu dinlemelisiniz. Zihninizi susturun ve bırakın evrenin sizinle ve aracılığıyla konuşmasına izin verin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM