Contemporary İstanbul,

Contemporary İstanbul,

17 gün boyunca sanal ortamda ücretsiz fuar gezintisi

Contemporary İstanbul, bu yıl çevrimiçi olarak yapılacak, ziyaretçiler 17 gün boyunca sanal ortamda ücretsiz olarak fuarı gezebilecek.

17 gün boyunca sanal ortamda ücretsiz fuar gezintisi

Çağdaş sanat sevenlerin her yıl en merakla beklediği fuarlardan olan Contemporary İstanbul (CI) zamanları bu sene gecikmeli de olsa geldi. Uzun kuyruklar sonrası içeri girilen, tıklım tıklım ortamda sanat eserlerini görmek için beklenen, ayaklarımıza kara suların indiği Contemporary İstanbul, bu yıl pandemi şartları gereği çevrimiçi. Fiziki fuarı arayanlar ise ilkbahara kadar bekleyecek.

Ancak üzülmesinler, çünkü 2021’de hem ilkbahar (27 Nisan-2 Mayıs 2021) hem de sonbahar olmak üzere iki kez Contemporary İstanbul heyecanı yaşanacak. Ancak evlerde kalınan, kısıtlamaların olduğu, hafta sonu ve yılbaşında dışarı çıkılamayan bugünlerde 15. Contemporary İstanbul’u sanal ortamda gerçekmiş gibi gezmek için fuar ekibinin aylardır geceyi gündüze kattığı belirtiliyor. Contemporary İstanbul’un dünkü basın toplantısında bu çalışmaları fuar ekibinden Melih İsmail İnan anlattı.

CI, “https://virtual.contemporaryistanbul.com” adresinde 19 Aralık 2020-6 Ocak 2021 tarihleri arasında gezilebilecek. Siteye girdiğiniz andan itibaren klavyenizin tuşlarıyla ilerleyebilecek, eserleri yakınlaştırarak görebileceksiniz. Hatta, fiziki ortamdaki gibi hızlıca ilerlemek isterseniz “shift” tuşuna basmanız yeterli olacak, “boşluk” tuşuna basarak sevincinizi “zıplayarak” gösterebileceksiniz.

Bununla da bitmiyor, gerçekteki sosyal ortamı aratmamak için sanal fuara getirilen özellikler arasında galerilerle direkt olarak bağlantıya geçmek de var. Eserlerin detaylı bilgilerine ulaşılabilecek ve satın alınabilecek. İnternet sitesinden çevrimiçi konuşmalar ve program da görülebilecek.

550 SANATÇI 1500 ESER

“Virtual” Contemporary Istanbul’da 11 ülkeden, 37 galeri, 550 sanatçı ve 1500 eser ve 13 inisiyatif yer alacak; 17 gün boyunca gezilebilecek “virtul.contemporaryistanbul.com” ücretsiz olacak. Basın toplantısına ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve fuarın 15 yıldır ana sponsoru olan Akbank’ın Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, hem sanal hem de fiziki fuarla ilgili bilgiler aktardılar.

Ali Güreli toplantıda yaptığı konuşmada, “Sanal fuarı sanatseverler ücretsiz olarak gezebilecekler. İçinden geçtiğimiz dönem bizi, tüm dünyayı son hızla dijitalleşmeye itti, süreçleri hızlandırmayı mecbur kıldı. CI olarak sanal fuar çalışmalarımız vardı, ancak süreç bu planlarımızı hızlandırmamızı gerektirdi ve şimdi 15. edisyonumuzu sanal fuarımızla başlatıyoruz. Çağdaş sanat alanında yaptığı yenilikler ve gerçekleştirdiği ilklerle Türkiye’den adı İstanbul’la birlikte anılan bir markayı yaratan ve her zaman İstanbul’un dünya kültür sanat metropolleri arasında ilk üçte anılması için çalışan Contemporary Istanbul olarak virtual.contemporaryistanbul.com ile uluslararası sanat çevrelerinde bir ilk olacak bir sanal fuara imza atıyoruz. Sanal fuarımızın fiziksel fuarımızdaki tüm coşkuyu birikimi ve etkinliği yansıtacağını sevinerek göreceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KORONA GÜNLÜKLERİ KARNAVALI’

Akbank Sanat olarak bu önemli etkinlikte, küratörlüğünü sevgili Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı “Korona Günlükleri Karnavalı” karma sergisiyle yer alacağız. Contemporary Istanbul’un teknolojik altyapısı ve yenilikçi tasarımıyla sanatseverlere benzersiz bir deneyim sunacağına inanıyoruz.

2021’DE İKİ FUAR MÜJDESİ

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’yle ayrıca konuşma ve sorularımızı yöneltme şansı elde ettik. Güreli, sanal fuarla ilgili detayları şöyle anlattı: “Biz buna nisan ayında karar verdik. Mayıs ayında sözleşmeleri imzaladık ve başlattık. Gece gündüz çalıştık. Sanal fuar, fiziki fuarın yerini tutmaz, bu doğru. Biz de ‘sanal fuar olmaz’ duygusunu nasıl ‘biraz da oluyormuş’ duygusuna taşıyabileceğimizi düşündük. Sanalda birkaç mekân tasarlandı, bir galeriden başka bir galeriye geçerken bambaşka bir mekâna da geçmiş oluyorsunuz.

Aynı fuardaki gibi bir resepsiyon alanı var. Bu fuara destek olan başta Akbank olmak üzere tüm sponsorların logolarını görüyorsunuz. Mümkün olduğunca gerçeğine yakın tasarlanmaya çalışıldı. Eserler uzaktan satın alınabilecek, hatta uzaktan pazarlık edebilecekler ya da sanatçılarla, galerinin direktörüyle ve yöneticisiyle sohbet edebilecekler. Sanat eserini en ince detayına kadar inceleme şansına sahip olabilecek ziyaretçilerimiz.”

Güreli, 2021’deki fiziki Contemporary İstanbul ile ilgili de müjdeli haberler vererek “Bir tanesi bahar ayında, diğeri sonbaharda iki adet fuarımız olacak. Belki 2022’de de aynısını yaparız. Belki bu bütün pazarın hoşuna gidecek. Belki her sene devam ederiz. Memnun da oluruz. İçeriğini de biraz farklılaştırabiliriz iki fuarın. Belki bahardakileri yalnızca Türk galerilerle, sonbahardakini yabancı galerilerle yapabiliriz. Çok fazla opsiyonumuz var” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM