Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
ÇOCUĞA SÖZ VERMENİN ÖNEMİ
 • 0
 • 371
 • 17 Eylül 2021 Cuma
 • +
 • -
Değerli okurlarım, aşağıdaki mektup beni derinden etkiledi. Bir annenin gönderdiği mektubu, izniyle sizlerle paylaşıyorum.
***
Bugün öğle saatlerinde oğlumla birlikte parka indik. Parka her gün gelen 4-5 yaşlarında bir kız çocuğu var hep yalnız geliyor. Soğuk günlerde bile ayağında çorabı olmuyor, terlikle ya da ceketi olmadan tişörtle kendi başına gelip parka aileleri ile gelen giden çocuklarla saatlerce oynuyor. Öğrendiğime göre babası engelli ve çalışamıyor, annesi temizliğe gidiyor evde olmuyor, bir tane de ilkokula giden 8-9 yaşlarında ablası var.
Genelde onunla ablası ilgileniyormuş. Karşılaştığımız zamanlarda konuşup, şarkı söyleyip, eğleniyoruz. Bugün biz otururken toprakla oynamaya başladı, biraz da su dökmüş, bir şeyler yapıyor, merak ettim.
Ne güzel şekiller yapmışsın. Ne yapıyorsun, diye sordum. Dondurma, dedi. Çok mu seviyorsun dondurmayı, dedim. Evet, çok seviyorum, dedi.
Ben de, tamam o zaman seninle, dondurma alalım, dedim. Tamam ben babamdan izin alıp geleyim hemen, dedi, oyunu bırakıp fırladı ellerini yıkamaya. Ben de aceleyle inmiştim yanımda para yoktu. Dedim ki, sen bekle beni parkta, ben para alıp geleyim, dedim. “Tamam” dedi.
Evim parkın hemen karşısında. Ben oğlumla birlikte yukarı çıktım, parka ineli bir saat olmuştu, acıkmış, emzireyim öyle ineyim dedim. Ne olur emerken uyuma, diye geçirdim içimden, ama oğlum uyudu.
Bir taraftan tek başına bırakıp gidemezdim, hemen uyanıp ağlayabilirdi, diğer taraftan aşağıdaki çocuğa geleceğim demiştim. Pencerenden parka baktım göremedim, herhalde oyuna daldı ya da eve gitti diye düşündüm. Yine de içim rahat etmedi. Kapıyı açık bıraktım koşarak aşağıya indim. Apartmanın kapısını açtım bir de baktım ki çocuk kapının önünde heyecanla bizi bekliyor.
“Ben de sizi bekliyordum” dedi gülerek. İçimde tarifsiz duygular… Bir çocuğa söz vermenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Aşağıya indiğim için şükrettim. Çocuğa, oğlumun uyuduğunu, uyandıktan sonra dondurmayı alacağımızı, o sırada onun da eve gidip yemek yemesini, daha sonra parkta buluşacağımızı söyledim. O kadar mutluydu ki koşarak eve gitti.
İyi ki pencereden bakıp nasılsa yok dememişim, iyi ki bencillik edip kendi çocuğum uyanınca ağlamasın diye aşağıya inmemezlik yapmamışım.
Oğlum uyandı, aşağıya indik. Küçük kız yemeğini yemiş parkta bizi bekliyordu. Heyecanla dondurma almaya gittik, parktaki diğer çocukların görüp canı istemesin diye arkasına saklayarak yemek için neşeyle koşarak eve götürdü. Mutluğun tarifi gözlerinin içinde saklıydı.
***
Sevginin saygıyla birlikte yaşama girmesinin öyküsü var bu mektupta. Beni çok, ama çok derinlerde yakaladı, etkiledi. Bu anneye huzurunuzda teşekkür ediyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Evet, sadece sevgimi değil, en içten saygılarımı sunuyorum. Benim annem de böyle yapardı, diye düşünüyorum. Böyle annelerin bulunduğu bir toplumum olduğu için mutluyum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Selamlar.
Doğan Cüceloğlu (30 Mart 2019)
Bir çiçek ve şunu diyen bir yazı 'Çocuğa Söz Vermenin Önemi...' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM