CEM KARACA ‘BİNDİK BİR ALAMETE’ (MAJÖR MÜZİK YAPIM) 

CEM KARACA ‘BİNDİK BİR ALAMETE’ (MAJÖR MÜZİK YAPIM) 

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

CEM KARACA ‘BİNDİK BİR ALAMETE’ (MAJÖR MÜZİK YAPIM)

1999 Nisanı’nda kaset ve CD formatında çıkmıştı “Bindik Bir Alamete”. Cem Karaca’nın son albümü ve en iyilerinden biriydi. Efsane isimler vardı yanında; müzik direktörü ve klavyeci Uğur Dikmen, gitarcı Cahit Berkay, davulcu Engin Yörükoğlu ve basçı Ahmet Güvenç.

Usta müziğe bir süre ara vermiş; küskün ve mutsuzdu ama umut dolu şarkılar yazmaktan vazgeçmemişti. Sivri dili de yerli yerindeydi. Mükemmel bir şive ile söylediği albüme adını veren parçadaki köy kahvesi muhabbeti albümün en ilginç pasajıydı ve ondan kimsenin altından kalkamayacağı kadar mahir bir dil cambazlığına sahipti. Pek bir şey değişmemiş; sanki bugünü anlatıyormuşçasına güncel olan satırlar, insanlığın hayrına iç açıcı olmasa da büyük ustaların tüm birikimlerini yansıttığı albümü ölümsüzleştirmişti.

Albümün özelliğinden biri oğlu Emrah ile ilk kez bir albümde buluşması, diğeri “Hudey Hudey”de Selda ile düet yapmasıydı. Parçalarda Madımak’tan Irak Savaşı’na kadar güncel olaylara gönderme vardı. Tasavvuf düşünceli iki parça ise hakkındaki eleştirilerin alevlenmesine neden olmuştu.

İlk bin adet tükenen ve ikinci baskıya giren farklı kapaklı baskısında tartışmalı şeyler olsa da bu albümü 22 sene sonra ilk kez plaktan dinlemek ne güzel.

PİNHANİ ‘KÜÇÜK BİR EVDE’ (BEĞENİ)

Pinhani sekizinci albümü “Küçük Bir Evde” ile ilk albümleri “İnandığın Masallar”ın o insanı ilk notada yakalayan nahif ruhuna, çocuksu gülümsemesiyle insanın içini ısıtan elektriğine; kısaca fabrika ayarlarına dönüyor.

16 şarkıdan oluşan albüm, 2020 yılında çoğunluğu evde kaydedilen ve yayımlanan dokuz şarkısına, altı yeni parçanın eklenmesiyle oluşuyor. Bir de “Dünyadan Uzak” adlı parçanın canlı akustik bir kaydı. Gitarcı Eray Polat ile solist Sinan Kaynakcı’nın aynı evde bir haftada yaptığı kayıtlara önce gitarcı Akın Eldes ile basçı Selim Aydın dahil olmuş; sonra evlerinde yaptıkları kayıtlarla davulda Ediz Hafızoğlu, klarnette Toygun Sözen ve trompette Atakan Gözetlik konuk olmuş.

Bu albümün mevsimi sonbahar. Sade sözler, duru düşünce kendisi gibi saf bir müzikle buluşuyor. Şarkıların içeriği hissiyatını katkısız yansıtıyor. Siyah ile beyaz misali duygular birbirlerini tamamlıyor; hüznü ve coşkuyu, umudu ve burukluğu aynı anda iç içe yaşatıyor. Geçmişe duyulan özlem ile geleceğe dair umutlar dönemin ruhunu yansıtıyor.

Tek şarkıların değil, albümlerin topluluğu; bu da bir Pinhani klasiği… “Küçük Bir Evde”, artık Pinhani diskografisinin tahtına kurulmuş bir eşbaşkan; “İnandığın Masallar” albümü ile.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM