ÇARE

ÇARE

Veteriner dostumu aradım;
-“Alo gardeşim naber”?
-“İyilik abi, hayırdır kedi mi hastalandı, köpek mi”?
-“Yok la kendim için aradım”.
Gülüşmeler…
***
-“Bişey soracam, atlar gaç sene yaşıyo”?
-“25-30 falan abi”.
-“Tamam o zaman”.
-“At mı alacaksın Gürsel Abi”?
-“Sus ve kapat telefonu derhal”…
***
Aslen avukat da olsa, gıda toptancılığı işi yapan rahmetli babamın işyeri önünde sıra sıra at arabaları olurdu bi zamanlar.
60 yıl önceden söz ediyorum. Kamyonet falan hakgetire… Bakkalın çakkalın ürün sevkiyatının atlarla yapıldığı yıllar…
Bu atların çoğuyla beraber büyüdüm ben. Ünlü bi jokey olmayıp, evimi Gazi Koşusu kupalarıyla doldurmadımsa onlara olan sevgimden ötürüdür..
***
5-6 yıl evvel bugün, şehrimizdeki son at ölüvermiş.
Bense ardı sıra şu yazıyı yazmışım gazete köşeme;
“Şehir içi taşımacılıkta kullanılıyordu at arabaları.
Nakliyecilik, hurda işleri, getir-götür falan.
Doğdum doğalı vardılar. Pek yazık ki, git gide azaldılar.
Bugün, son arabanın atı öldü. Bi gelenek daha bitti. Yanlış bilmiyosam beyaz idi rahmetli at. Beraber büyüdük sayılır. Çok üzüldüm duyunca.
Gözümde, onbinlerce adam müsvettesinden daha değerlidir,
Nurlar içinde yatsın”.
***
Az önceki telefonu bu nedenle açtım işte. Yılları birbirine fiyonklayıp, bi ipucu elde etmeye çalıştım.
Yaş itibarıyla ömrümüz çakışmış mıdır harbiden, benim tıfıllık çağı atlarımdan biri midir acep, boşuna mı üzülmüş’müşüm yoksa, sorularıydı yanıt aradığım?
Tam da emin olamadım. Şuncağız basit hesabı, kafamı toparlayıp yapamadım.
Kendi diğilse de çocuklarından-torunlarından biridir yahu dedi, en son vicdanım.
Napim ki başka, elmayla armudu toplayamadım.
***
Yok yok, geçmişteki olur olmaz herbi şeyi yaşatmak gibi bi derdim yok.
Neden olsun?
Ama benim şehrimin bi at arabası kültürü vardır ezelden kardeşim. Yok mu sayalım?
100 sene öncesine ait, Giresun Kalesi’ne çıkan fayton fotoları biliyorum kardeşim. Olmamış mı sayalım?
Babamın işyeri önündeki at arabalarını deseniz, hiç unutamıyorum kardeşim. Düş mü sayalım?
Atlardaki endam, soyluluk… Atlara takılan dışkı torbası… At arabalarının demirden yapma el freni… Atların insan gibi öksürmesi… Bazen hırlaşmaları, bazen cilveleşmeleri… Biraz sirk gibidir, biraz lunapark… Biraz oyuncak gibidir, biraz aşk…
Hiçbi çocuk bunları belleğinden silemez ki. Büyümek çare diğildir.
***
Faytonlar geri gelsin asıl yahu!
Ne teleferiği? Ne çevre yolu? Ne tramvayı? Ne raylı sistemi? Nasıl bu denli uzak olunabilir, şehrinin gerçeklerinden?
Dünyadaki her kent büyümek isteyebilir, haklarıdır, bilemem, benim işim diğil! Ama Giresun’un acilen eski 30binlik nüfusuna doğru küçülmeye ihtiyacı var.
İyice mezra olmadan.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM