Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
Çökmedam
 • 0
 • 333
 • 02 Mayıs 2021 Pazar
 • +
 • -
Sıcak diye mi yalınayak dolaşırdınız yoksa ayakkabınız mı yoktu?
Ayak yalındım çünkü doğru dürüst giyecek ayakkabım yoktu. Giydiğim zaman ayağımı vuracak olurdu ve çoğu kere de çorabım yoktu. Çorabı sonradan öğrendim ben.
“Sonradan öğrendim” derken? Okul zamanı mı?
Okul zamanı. Hatta okulun da ikinci, üçüncü sınıfı galiba. O yüzden ayağımı çok vururdu ayakkabılar.
Eşeği sulaması, tavuklara yem vermesi çoğu kere bana düşerdi ve bizim bir boz eşek vardı ve o boz eşekle o beş-altı kilometre yoldan dükkâna gidip erzak alıp yeniden gelmek durumum da olurdu. Eşek beni hesaba almazdı küçük çocuk olduğumdan dolayı. Kafasının dikine giderdi. Sonradan ağabeylerim bulur gelirlerdi, “Nereye gitti gelmedi” derlermiş, arar bulurlarmış.
Dönemiyorsunuz tabii.
Dönemezdim. Bir yerde beni ağlar bulurlardı. Ama tahmin ediyorum beni son derece güçlendirdi o tip yaşantılar.
Sorumluluk veriliyor çünkü değil mi?
Evet, sorumluluk.
O tavukların her birisinin ismi vardı. Ve tavukları da bölüşmüştük. Mesela bir anım vardır: Tavuklar biz yemek yerken gelip sofradan yiyecek çalmaya çalışırlardı. İstemezdik, kişlerdik onları, tabii yeniden gelirlerdi. Sürekli bir mücadele hali vardı. Bir keresinde ablam nalın attı –nalin derdik– nalın, takunya. Attı ve tavuğun kafasına geldi bu. Tavuk bayıldı. Ablam çok üzüldü, suya soktu tavuğun kafasını ayılsın diye. Ondan sonra tavuğun davranışı değişti. Sürekli, “gıt gıt gıt gıt… Gıt!” diye dolaşıyordu. Adını deli tavuk koyduk. Ablam Lütfiye’ye, “deli tavuk geldi, deli tavuk gitti” diyorduk. Kimse artık ona dokunamaz oldu. Deli tavuk artık evliya gibi bir şey oldu. İstediği yere girer çıkar oldu, Lütfiye ablamın koruması altına girdi. O deli tavuk öyküsü hâlâ aramızda canlılığını korur. O zamanlardan önemli anılarım vardır. Bu Çökmedam’ın olduğu yere bük derdik…
(Damdan Düşen Psikolog / Sayfa: 52-53)
Bir şunu diyen bir yazı '"Ama tahmin ediyorum beni son derece güçlendirdi Ο tip yaşantılar." DOĞAN CÜCELOĞLU' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM