Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
Çökmedam
 • 0
 • 56
 • 02 Mayıs 2021 Pazar
 • +
 • -
Sıcak diye mi yalınayak dolaşırdınız yoksa ayakkabınız mı yoktu?
Ayak yalındım çünkü doğru dürüst giyecek ayakkabım yoktu. Giydiğim zaman ayağımı vuracak olurdu ve çoğu kere de çorabım yoktu. Çorabı sonradan öğrendim ben.
“Sonradan öğrendim” derken? Okul zamanı mı?
Okul zamanı. Hatta okulun da ikinci, üçüncü sınıfı galiba. O yüzden ayağımı çok vururdu ayakkabılar.
Eşeği sulaması, tavuklara yem vermesi çoğu kere bana düşerdi ve bizim bir boz eşek vardı ve o boz eşekle o beş-altı kilometre yoldan dükkâna gidip erzak alıp yeniden gelmek durumum da olurdu. Eşek beni hesaba almazdı küçük çocuk olduğumdan dolayı. Kafasının dikine giderdi. Sonradan ağabeylerim bulur gelirlerdi, “Nereye gitti gelmedi” derlermiş, arar bulurlarmış.
Dönemiyorsunuz tabii.
Dönemezdim. Bir yerde beni ağlar bulurlardı. Ama tahmin ediyorum beni son derece güçlendirdi o tip yaşantılar.
Sorumluluk veriliyor çünkü değil mi?
Evet, sorumluluk.
O tavukların her birisinin ismi vardı. Ve tavukları da bölüşmüştük. Mesela bir anım vardır: Tavuklar biz yemek yerken gelip sofradan yiyecek çalmaya çalışırlardı. İstemezdik, kişlerdik onları, tabii yeniden gelirlerdi. Sürekli bir mücadele hali vardı. Bir keresinde ablam nalın attı –nalin derdik– nalın, takunya. Attı ve tavuğun kafasına geldi bu. Tavuk bayıldı. Ablam çok üzüldü, suya soktu tavuğun kafasını ayılsın diye. Ondan sonra tavuğun davranışı değişti. Sürekli, “gıt gıt gıt gıt… Gıt!” diye dolaşıyordu. Adını deli tavuk koyduk. Ablam Lütfiye’ye, “deli tavuk geldi, deli tavuk gitti” diyorduk. Kimse artık ona dokunamaz oldu. Deli tavuk artık evliya gibi bir şey oldu. İstediği yere girer çıkar oldu, Lütfiye ablamın koruması altına girdi. O deli tavuk öyküsü hâlâ aramızda canlılığını korur. O zamanlardan önemli anılarım vardır. Bu Çökmedam’ın olduğu yere bük derdik…
(Damdan Düşen Psikolog / Sayfa: 52-53)
Bir şunu diyen bir yazı '"Ama tahmin ediyorum beni son derece güçlendirdi Ο tip yaşantılar." DOĞAN CÜCELOĞLU' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda yeni kararlarınız veya plansız harcamalarınız olabilir. Yatırımlar ve birikimleri yönetmekle ilgili konularda ani kararlar almayın. Panikle hareket etmek kaybettirebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde aniden fikirlerinizin değiştiğini ve yeni duygulara, yeni kararlara doğru gittiğinizi görebilirsiniz. Kariyeriniz ve iş hayatınızla ilgili bir süreç netleşebilir ve ilerlemeye başlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde beklemediğiniz haberler alabilir veya bazı kişilerden şaşırtıcı söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Bir iş teklifi alabilir, ilişkilerinizin geleceğiyle ilgili bir yön belirleyebilirsiniz. Fevri tepkilerden kaçının.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün boyu iş ve özel hayatınızdaki ilişkiler ön planda olacaktır. Karşınızdaki kişileri daha fazla gözlemleyebilir, güven ilişkisine daha çok önem verebilir ve karşınızdaki kişilerin tavırlarına ve söylemlerine göre hareket edebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içindeki planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Değişen şartlara göre hareket etmeye çalışın ve önünüze gelen durumlarla inatlaşmayın. Bildiğiniz yoldan gitme isteğiniz artmasına rağmen yeniliğe gitmeniz esas faydanıza olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde kendi arzu ve istekleriniz pek çok durumun önüne geçebilir. Sizin için önemli olan şeyleri belirleyip bunların peşinden gideceksiniz. Akşam saatlerinde patavatsızlıklara ve düşüncesiz söylemler içinde olmaya karşı dikkat edin, ilişkilerinizi yıpratabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM