Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, Tarsuslulara nefes oldu, ‘kadın emeği’ odaktaydı:

Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, Tarsuslulara nefes oldu, ‘kadın emeği’ odaktaydı:

 Şahmeran’ın izinde

“Binlerce yıl önce yedi katlı yeraltında, ‘Maran’ adında akıllı, şefkatli, barış içinde yaşayan ve kraliçeleri ‘Şahmaran’ olan yılanlar yaşarmış…”

Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, Tarsuslulara nefes oldu, ‘kadın emeği’ odaktaydı: Şahmeran’ın izinde

Böyle başlıyor hikâye. Arkadaşları tarafından daha çok bal bulunması için kuyuya atılan Cemşab, onu gördüğünü vezire söylemeseydi belki doğmayacaktı bu efsane.  Sonunda Tarsus’un, Şahmeran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından istila edileceği rivayet edilse de Şahmeran, Tarsus başta olmak üzere Çukurova’da oldukça sevilen ve değer verilen bir figür. Tabii bu, onlarca hikâyeden sadece bir tanesi.

‘ŞAHMERAN YILI’

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Tarsus, özellikle Bizans döneminden kalma tarihi eserleri, gastronomisi ve kültürel mirası ile Mersin’in en dikkat çeken ilçelerinden. Mersin Büyükşehir Belediyesi de, geçen yıl yapmaya başladığı “Uluslararası Tarsus Festivali”ni, bu yıl “Şahmeran Yılı” temasıyla ikinci kez düzenledi. Katılımcılara dolu dolu bir program sunan festivalde, resim sergilerinden edebiyat, dokuma, çocuk oyun ve gastronomi atölyelerine, söyleşilerden dans gösterilerine, konserlerden film gösterimlerine dek onlarca etkinlik Mersinlilerle buluştu. Festivalde öne çıkan en önemli ayrıntı “kadın emeği”ydi. Festival açılışında, Mersin Olgunlaşma Enstitüsü ve Girişimci İş Kadınları Derneği’nin hazırladığı Şahmeran Efsanesi defilesi, izleyenler ve katılımcılar arasında büyük beğeni topladı.

Ayrıca Tarsus’un merkezi alanlarına kurulan “üretici pazar alanları”nda, kadınların Şahmeran odaklı el işlemeleri, takıları ve giyim eşyaları da ilgi gördü. Festival, Tarsus’un ve Tarsusluların ekonomisine de ayrıca değer katma özelliğini de taşıyor.

YALNIZCA TARSUS MU?

Festival Tarsus halkı için, ilçenin tanınması ve değer görmesi bakımından oldukça önemli bir yere sahip. Ve umuluyor ki festival her geçen yıl daha fazla insanı Tarsus’a ve onun derin, kadim kültürel mirasına davet etsin. Peki Mersin’in diğer ilçeleri? Merkezde Yumuktepe, Mezitli’de Soli Pompeipolis antik kenti, Silifke’de Cennet Cehennem, Aya Tekla Yeraltı Kilisesi, Olba antik kenti, Erdemli’de Kızkalesi ve Kanlıdivane, Mut’ta Karacaoğlan, Adrassus antik kenti, Aydıncık’ta Kelenderis antik kenti ve Anamur’da Anemurius antik kenti var. Ve daha bir çok gastronomik ve folklorik miras.

Tarih boyunca yakın illerin gölgesi altında kalan Mersin’e, Uluslararası Tarsus Festivali gibi güçlü birçok festival yakışır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47