Bilge Çolak, “Atatürk ve Ben” adlı tiyatro oyununu yazdı.

Bilge Çolak, “Atatürk ve Ben” adlı tiyatro oyununu yazdı.

13 yaşında ‘Atatürk’ kitabı yazdı

13 yaşında ‘Atatürk’ kitabı yazdı
13 yaşındaki Bilge Çolak, bir çocuğun gözünden Milli Mücadeleyi anlattı. 8’inci sınıf öğrencisi Bilge Çolak, önce Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı “Atatürk ve Ben” adlı tiyatro oyununu yazdı. Ardından eklemeler yaparak oyunu kitap haline getirdi.
Hande ZEYREK

Bilge Çolak, 13 yaşında… Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli bir pilot albayın kızı. 2007’de Almanya’da dünyaya geldi, babasının görevi nedeniyle önce Malatya’da, ardından Ankara’da yaşadı. Geçen yaz Isparta’ya taşındılar. Okumayı söktüğü yıl babası ile gittiği Anıtkabir’den Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan ilk kitabını aldı. İlk Atatürk kitabının arkası geldi. Atatürk’e hayranlığı, yakın tarihe merakı giderek arttı. 7 yaşından bu yana tiyatro eğitimi alan Çolak, dergilere yazı yazıp röportajlar da yapmaya başladı.  Ve bir tiyatro oyununu kaleme aldı. İsmi ‘Atatürk ve Ben’… Bilge Çolak, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın hikayesini bir çocuğun gözünden anlattığı tiyatro oyununu, kitap haline getirdi.

Çolak’ın kitabı yakında yayınlanacak.

Milli Mücadele kahramanlarından, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker’le bir araya gelip anılarını dinledi. Kitap önümüzdeki günlerde yayınlanacak. 8. sınıf öğrencisi Bilge Çolak şunları söyledi: “Şu anda özgürce düşüncelerimi anlatabiliyorsam bu Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesinde. Onlara minnettarız. Borcumuz büyük. Bizim de bu borcu ödememiz gerek. Bu ancak fikirlerine ve inkılaplarına sahip çıkarak, çok çalışarak, çok öğrenerek olur.”

ATATÜRK’E BORCUMUZU ÖDEMELİYİZ
Çolak, “Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borcumuzu
çok çalışarak ve çok öğrenerek ödeyebiliriz” diyor.

Atatürk’ü dünya çocuklarına yazılarıyla anlatmak isteyen Bilge Çolak, bu amaçla Alman Bild Gazetesi’ne başvurdu. Öğrenciler için ayrılacak bölümde yazabileceği cevabını aldı. Şimdi tek hedefi Atatürk’ü tüm yönleriyle dünyaya anlatmak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM