Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
BIÇAK
 • 0
 • 84
 • 27 Nisan 2021 Salı
 • +
 • -
2011 yılında ULUS gazetesine yazmışım.. daha sonra, sanki biraz ”yumuşatılmış” bi versiyonunu YEŞİLGİRESUN’a da yazdım..
minik çakı bıçağı idi ismi..
annannemin sütyeninde taşıdığı minicik çakı bıçağını anlatmıştım..
****
daha doğrusu, ”ananı da al git” diyebilmişlere inat, eski anadolu annelerindeki çağdaşlığı-güngörmüşlüğü-bilgeliği anlatan bi yazı üretmiştim..
o günün koşullarında, türkiye basınında belki de ilk’lerden biri niteliğinde bi rest çekişti, bi karşı koyuştu, bi dik duruştu muktedir’e.. kimler korudu beni de, hapislere atmadılar, halen bilemem?
onurumdur, uzatmiyim, nasıl olsa kimse madalya takmayacak..
****
annannem rahmetli olunca ben aldım o ”kutsal” çakı bıçağını.. yıllarca cüzdanımda, bi ”uğur” niyetine sakladım..
bigün fikret’in, evlenip bursa’ya gideceği tuttu.. oysa, çok uzun yıllar sonra, nihayet giresun’da buluşmuştuk.. giderken o çakı bıçağını fikret’e armağan ettim, kimin yadigarı olduğunu çok iyi biliyordu zaten..
-”ula, bi daha ne zaman aynı şehirde bi araya gelirsek bana geri verirsin, u zamana gadar sende duracak bu” dedim, ağlaya sızlaya..
fikret geri gelemedi, biliyonuz.. bi kalp krizi bizi ayırdı..
eşi elvan, dilersem köşe bucak arayıp bulabileceğini söylediyse de o çakı bıçağını, ”hayır olmaz elvancım” dedim.. ve;
-”bulursan, sen muhafaza et, bana söyleme sakın” diye de ekledim..
****
bilir misiniz, İZLER’in ”cennet kadrosunun” eser seçimini öyle güzel dağıtmışım ki dostlarıma, ey gidim eyyy.. can yücel’i, bedri rahmi’yi, can akengin’i, dayımoğlu bahtiyar’ı, ahmet kaçar’ı, naim tirali’yi..
hep ayrı bi dostum seçip gönderiyo bana..
ve çok şükür, ahmet kaçarolog yaşar çakar abim dışında hiçbiri giresunlu diğil bu ekibin.. muhatap olduğum tekbi boş ego yok..
sanki milyon dolar maaş alırlarmış gibi nasıl da istekliler, adanmışlar, bi bilseniz..
hatta o koskoca tuncay akgün, yelda karataş, osman tanburacı nasıl heyecanlılar İZLER için, görseniz bi..
****
ben yalnızca ruhi baba’nın ve sunay akın’in yazılarını seçiyorum.. onları kimseye bırakmam..
ve bi de kısa bi süredir fethi naci üstad..
****
mayıs sayımız için ”tükenen bıçak” adlı öyküsünü seçtim üstadın.. yalanım yok daha evvel okumamıştım.. detay verip de okurların keyfini kaçırmiyim, turgut uyar’dan yadigar bi bıçağı kaybettiği sanısıyla çok üzülürmüş fethi naci..
sonradan bulmuş da çok sevinmiş..
inşallah elvan da bulmuştur..
****
son olarak; çok ama çok istediğim ferhan şensoy ve müjdat gezen’in İZLER’de yazma olasılığı azıcık belirdi, lütfen bana şans dileyiniz, olsun artık bu iş..
ataol ve zülfü üstadlara ise henüz ulaşamadım bile.. bu denli ulaşılmaz olmak hiç de iyi bi halt diğil, ne diyeyim ki?
elvan inşallah bulmuştur diyeyim..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde kazalara ve dikkatsizliklere açık olabilirsiniz. Yanlış anlamalar işlerinizde aksamaya neden olabilir. Dikkat dağınıklıkları ve güne dair planlarınızı değiştiren durumlar söz konusu olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde duygusal değişimler yaşayabilir ve akıl ve duygu arasında kalabilirsiniz. Hastane ziyaretleri, tedaviler, aşılar ve ilaçlar gündemde. Eğitim hayatınıza dair bir planlama ve rota belirleyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde şans ve şanssızlıklarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerle ilgilenebilir ve zihninizi meşgul eden durumları çözmek adına harekete geçebilirsiniz. Sözlerinizin enerjisi güçlenebilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Hareketli ve yoğun bir gün sizleri bekliyor. Hafta boyunca iş temposu, özel hayat ve aile ilişkileri arasında denge kurmaya çalışabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili hassasiyetler, yetersiz veya sağlıksız beslenmelerden kaynaklı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sağlıkla ilgili destekler almanız gerekebilir, iş hayatında ve çalışma ortamında yardımlaşmalar içerisinde olabilirsiniz. Maddi-manevi yardımlar yapmak ilahi bir korunma sağlayabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde iş ve özel hayatınızda bir iletişim trafiği içerisinde olabilirsiniz. Eski dostlarınızdan yardım ve destek görebilirsiniz. Ev içinde sularla ilgili sorunlara dikkat. Duygu durumunuz daha sık değişebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yaratıcı yönünüz öne çıkarken, sanatsal çalışmalarda başarı sağlayabilirsiniz. Geleceğe yönelik yeni planlamalar, eğitim hayatıyla ilgili yenilikler gündeme gelebilir. Zaman zaman sıkılganlıklarınız olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM