Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
BIÇAK
 • 0
 • 112
 • 27 Nisan 2021 Salı
 • +
 • -
2011 yılında ULUS gazetesine yazmışım.. daha sonra, sanki biraz ”yumuşatılmış” bi versiyonunu YEŞİLGİRESUN’a da yazdım..
minik çakı bıçağı idi ismi..
annannemin sütyeninde taşıdığı minicik çakı bıçağını anlatmıştım..
****
daha doğrusu, ”ananı da al git” diyebilmişlere inat, eski anadolu annelerindeki çağdaşlığı-güngörmüşlüğü-bilgeliği anlatan bi yazı üretmiştim..
o günün koşullarında, türkiye basınında belki de ilk’lerden biri niteliğinde bi rest çekişti, bi karşı koyuştu, bi dik duruştu muktedir’e.. kimler korudu beni de, hapislere atmadılar, halen bilemem?
onurumdur, uzatmiyim, nasıl olsa kimse madalya takmayacak..
****
annannem rahmetli olunca ben aldım o ”kutsal” çakı bıçağını.. yıllarca cüzdanımda, bi ”uğur” niyetine sakladım..
bigün fikret’in, evlenip bursa’ya gideceği tuttu.. oysa, çok uzun yıllar sonra, nihayet giresun’da buluşmuştuk.. giderken o çakı bıçağını fikret’e armağan ettim, kimin yadigarı olduğunu çok iyi biliyordu zaten..
-”ula, bi daha ne zaman aynı şehirde bi araya gelirsek bana geri verirsin, u zamana gadar sende duracak bu” dedim, ağlaya sızlaya..
fikret geri gelemedi, biliyonuz.. bi kalp krizi bizi ayırdı..
eşi elvan, dilersem köşe bucak arayıp bulabileceğini söylediyse de o çakı bıçağını, ”hayır olmaz elvancım” dedim.. ve;
-”bulursan, sen muhafaza et, bana söyleme sakın” diye de ekledim..
****
bilir misiniz, İZLER’in ”cennet kadrosunun” eser seçimini öyle güzel dağıtmışım ki dostlarıma, ey gidim eyyy.. can yücel’i, bedri rahmi’yi, can akengin’i, dayımoğlu bahtiyar’ı, ahmet kaçar’ı, naim tirali’yi..
hep ayrı bi dostum seçip gönderiyo bana..
ve çok şükür, ahmet kaçarolog yaşar çakar abim dışında hiçbiri giresunlu diğil bu ekibin.. muhatap olduğum tekbi boş ego yok..
sanki milyon dolar maaş alırlarmış gibi nasıl da istekliler, adanmışlar, bi bilseniz..
hatta o koskoca tuncay akgün, yelda karataş, osman tanburacı nasıl heyecanlılar İZLER için, görseniz bi..
****
ben yalnızca ruhi baba’nın ve sunay akın’in yazılarını seçiyorum.. onları kimseye bırakmam..
ve bi de kısa bi süredir fethi naci üstad..
****
mayıs sayımız için ”tükenen bıçak” adlı öyküsünü seçtim üstadın.. yalanım yok daha evvel okumamıştım.. detay verip de okurların keyfini kaçırmiyim, turgut uyar’dan yadigar bi bıçağı kaybettiği sanısıyla çok üzülürmüş fethi naci..
sonradan bulmuş da çok sevinmiş..
inşallah elvan da bulmuştur..
****
son olarak; çok ama çok istediğim ferhan şensoy ve müjdat gezen’in İZLER’de yazma olasılığı azıcık belirdi, lütfen bana şans dileyiniz, olsun artık bu iş..
ataol ve zülfü üstadlara ise henüz ulaşamadım bile.. bu denli ulaşılmaz olmak hiç de iyi bi halt diğil, ne diyeyim ki?
elvan inşallah bulmuştur diyeyim..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün cesur olmanız gereken bir gün olabilir. Bugün masaya yatırılması gereken bir konu ortaya çıkabilir, bunu yapmaktan çekinmeyin. Sırf ilişkinizin dengesini korumak için kendinizi geri tutmayın. Tekne sallanmasın diye kendi huzurunuzu feda etmeyin. Kendinize, duygularınıza ve etrafınızdaki insanlara karşı tamamen dürüst olun.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün zihninizin en uzak noktalarına kadar uzanmaya deneyin. Yaratıcı bir alanda büyük adımlar atabileceğiniz inanılmaz bir fırsat önünüzde açılıyor. Müziği takip edin. Bir enstrüman alın, bir online müzik mağazasına göz atın veya en sevdiğiniz çalma listesini dinleyin. İçerideki sanatçının uyanmasına izin verin. Bir hedef belirleyin ve ona ulaşana kadar durmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün aklınız oldukça karışık olabilir ama bunun sizi engellemesine izin vermeyin. Hayatınıza daha fazla sihir katmaya çalışın. Tuhaf duygularınızı ve fikirlerinizi ne kadar çok kabul ederseniz, o kadar çok şeyin yerine oturacağını keşfedeceksiniz. Hayattaki her şey tamamen mantıklı olmak zorunda değil.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM