Doğan CÜCELOĞLU
Doğan CÜCELOĞLU
dogan@sanatlayasam.net
BERBERİN OKUMA KAMPANYASI
 • 0
 • 218
 • 07 Mayıs 2021 Cuma
 • +
 • -
Çocukken çevresinde kimse onu okumaya yönlendirmedi; büyüyünce yapabileceği en anlamlı iş olarak berberliği gördü ve bir yandan berberlik yaptı, bir yandan fırsat buldukça kitap okudu. “Mahallemdeki çocuklar için ben ne yapabilirim,” diye düşündü ve berber dükkânının bir köşesini çocuk kitaplığı haline getirdi. Çocuklar tıraş olmak için dükkâna geldiklerinde kitapları görüyorlar ve isteyen çocuk kitap alıp evine götürebiliyor; ayda 10 kitap okuyana tıraş bedava. Önceleri kimse bunu ciddiye almadı, ama şimdi çocuklar tıraş olmak için kuyruğa giriyorlar.
Esinlendiğim bu gazete haberini* neden önemli gördüm, düşündüklerimi kısaca paylaşmak istiyorum:
1- Berberin davranışının arkasında iyi niyet var. Bu niyet, onun BİZ bilincini yansıtıyor. Berber, mahalle içinde yararlı bir iş yapmak, katkıda bulunmak istiyor. İçinde yer aldığı büyük resme hizmet etmek istiyor.
2- Davranışını kendi etki alanı içinde, yapabileceği bir şeyi yaparak sergiliyor. Gücünün yettiği bir şeyi, kendi denetimi altında olan bir alanda sergiliyor.
3- Enerji ve zamanını kendi ana babasını eleştirmeye, düzeni kötülemeye, kadere küsmeye, öfkelenmeye harcamıyor. Berber olmaktan mutlu, şükür duygusu içinde, sahip olduğu şeylere sahip olmanın sorumluluğunu duyarak eyleme geçiyor. [Burada şunu ifade etmek istiyorum: Gerçek ve sağlıklı şükür duygusu insanı mutlaka eyleme, parçası olduğun büyük resme hizmete götürür. GERÇEK ÖZGÜRLÜK kitabımda bunu daha ayrıntılı irdeliyorum.]
4- Niyetinin saflığının arkasında insan sevgisi ve güven duygusu var. Mahallesindeki çocukların okuyarak gelişmesinden kendisinin bireysel bir çıkarı yok, ama o çocukların gelişmesine katkıda bulunmanın hazzı var; insan sevgisi olmayan biri bu hazzı alamaz. Çocuklara güvenmeyen bir berber olsaydı, “çocuklar kitapları alırlar, bir daha bu dükkâna uğramazlar,” diye düşünür ve böyle bir kitaplık oluşturma girişimine kalkışmazdı.
Etki alanımızın farkına varmak ve bu etki alanı içinde BİZ’e hizmet etmek sevgi ve güvenle olur. Ülkemizdeki milyonlarca emeklilerimizden diyelim binde onu, gerçek şükür duygusu içinde, köyündeki, mahallesindeki çocuklara, kadınlara, gençlere hizmet etmek için niyetinin saflığı içinde sevgi ve güven duygusu içinde eyleme geçse…
Bu düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Doğan Cüceloğlu (23.08.2015)
Bir şunu diyen bir yazı 'BERBERİN OKUMA KAMPANYASI KAMP' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM