Avustralya’da 41 yıllık bir mikro devlet: Atlantium

Avustralya’da 41 yıllık bir mikro devlet: Atlantium

Sadece 41 yıl önce kurulan mikro ulus Atlantium İmparatorluğu ile tanıştınız mı?

Avustralya’da 41 yıllık bir mikro devlet: Atlantium

1981’de Sidney, Avustralya’nın bir banliyösünde, George Cruickshank ve iki arkadaşı arka bahçelerine bir sınır çizgisi çizdiler ve 10 metrekarelik alanı Atlantium İmparatorluğu’nun geçici bölgesi ilan ettiler.

Cruickshank, İmparator II. George olarak taç giydikten sonra, Avustralya’ya karşı tek taraflı bir bağımsızlık ilanı yayınladı. Mavi, turuncu ve sarı renklerde bir bayrak çekti ve Atlantium’un mikro ulusu resmen ortaya çıktı.

BBC’nn haberine göre, Atlantium, dünyadaki yüzden fazla mikro ulustan biri. Bir mikro ulus, varlığı için yasal bir temelden yoksun, kendi kendini ilan eden egemen bir devlettir. Sonuç olarak, mikro milletler yerleşik ulus devletler tarafından tanınmazlar, ancak bu onları törenlerden, ihtişamlardan ve hatta yönetim yapılarını ortaya koymaktan alıkoymaz.

Atlantium

ULUS DEVLET KAVRAMINA MEYDAN OKUYOR

Bununla birlikte, taklit her zaman bir iltifat şekli değildir. Cruickshank gibi mikronasyon kurucuları, “gerçekte ne kadar yapay bir yapı olduklarını kanıtlamaya çalışarak” ulus devlet kavramlarına meydan okumaya çalışırlar.

Konuyla ilgili olarak Cruickshank, “Belirlenmiş sınırlar içinde vatandaşları üzerinde tam yetkiye sahip egemen bir ulus devlet fikri oldukça yeni bir gelişmedir ve 20. yüzyılın korkularına yol açmıştır” diyor.

Atlantium’un diğer kurucu ortaklarının ilgisi giderek azalırken Cruickshank mikro ulusunun işlerine kendini iyice kaptırdı. Pullar, madeni paralar ve banknotlar bastı, diplomatik temsilciler atadı ve bir dizi bayrakla nişan tasarladı. Ayrıca yılı 10 aya bölen bir ondalık takvim sistemini de benimsedi.

2008’de Sidney’den yaklaşık 350 km (217 mil) uzaklıkta 80 hektarlık bir kırsal mülk satın aldı ve burası Atlantium’un idari başkenti oldu.

İmparator, hafta sonlarının çoğunu burada geçirip politika beyanları hazırlıyor ve diğer mikro ulus liderleri ve Atlantium’un Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve İsviçre’deki “akredite olmayan diplomatik temsilcileri” ile mektup alışverişinde bulunuyor.

George Cruickshank

PARA KARŞILIĞI VATANDAŞLIK

Atlantium, sınırsız uluslararası hareket özgürlüğünü destekliyor, bu nedenle Airbnb’de “Avustralya’nın en küçük ülkesi” olarak listelenen başkentte kalmaya gelen ziyaretçilere vize vermiyor.

Atlantium’un toprakları Vatikan’ın iki katı büyüklüğünde ve ücret karşılığında verdiği belgeyle 100 farklı ülkeden 3 bin “vatandaşı” bulunuyor ancak çoğu oraya hiç ayak basmadı.

Sidney Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve “Micronations and the Search for Sovereignty” adlı kitabın yazarlarından Harry Hobbs, “Bir mikronasyon kurucusu, bunun uluslararası hukukta devlet olmanın tanımını karşıladığını söyleyebilir. Sorun, bir bölge üzerinde egemenliği uygulamak için yasal bir temelden yoksun olmasıdır” diyor.

Atlantium hiçbir devlet tarafından resmi olarak tanınmıyor ama Cruickshank, tanınma eksikliğinden rahatsız değil. Cruickshank, “Atlantium, egemen bir devlet olarak yasal olarak tanınmak için çabalamıyor. İnsanların geleneksel ulus devletlerin varlığını sorgulamasını sağlamayı amaçlıyor” diyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM