Atatürk’ün ülkeyi gençlere emanetini orkestra ve solistler seslendirdi

Atatürk’ün ülkeyi gençlere emanetini orkestra ve solistler seslendirdi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’in 10. yılında 36 saatte okuduğu Nutuk, besteci şef Serdar Yalçın tarafından oratoryo olarak bestelenip İstanbul Opera Orkestrası ve Korosu tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesi ilk kez seslendirildi.

Atatürk’ün ülkeyi gençlere emanetini orkestra ve solistler seslendirdi

İŞ Sanat Kuleleri’nin sahnesinde 40 kişilik duayen bir koro! Sahnede, ne mutlu ona ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sesi olarak Nutuk’tan parçalar okuyan bas Gökhan Ürben, şef Serdar Yalçın’ın yönetimindeki 64 kişilik orkestranın gümbür gümbür müziğinin eşliğinde Nutuk’tan bölümler dinliyoruz: “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir!” Tüylerimiz diken diken. Evet, kahramanlıklarla ve büyük fedakârlıklarla kazanılmış zorlu bir savaşın ardından kanla, irfanla kurulmuş bir Cumhuriyet ve 10 yılda gelinen büyük aşama, bir gün “dahili ve harici bedhahlar” tarafından ihanete uğrayabilir? “İktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet, hatta hıyanet içinde olabilir.” Tersaneleri, tank fabrikaları satılmış, havaalanlarının pistleri kırılmış, yıkılmış olabilir? Kanla canla işgal kuvvetlerinden kurtarılmış vatan toprakları kanal yapacağız bahanesiyle dolarla Araplara satılıyor olabilir? Gurur duyduğumuz vatandaşlığımız, parasını veren herkese dağıtılıyor olabilir? Gözümü açıp müziğe odaklanıyorum: Nefesliler, yaylıları bastırıyor, vurmalılar, ziller bangır bangır. Koro ve solistlerin sesleri birbirine karışıyor, şef Serdar Yalçın, bu büyük orkestrayı, koroyu ve solistleri adeta gözüyle yönetiyor! Koro adeta sadece gençlere söylüyor: “Ey Türk Gençliği! En zor koşullarda bile bu cumhuriyeti korumak ve sonsuza kadar muhafaza etmek en büyük görevindir” Muhtaç olduğun güç, damarlarındaki asil kanda… Atatürk’ün 36 saatte okuduğu nutku, üç anlatıcı; Hüseyin Likos, Hande Soner Ürben, Deniz Likos ve Atatürk’ü seslendiren Gökhan Ürben, iki saate sığdırarak anlatırken sesleri koroyla nasıl karışıyorsa, zihnimde de dün ve bugün karışıyor!

ANLAMLI KUTLAMA

Serdar Yalçın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda böyle bir proje yapmanın gençliğinden beri en büyük hayali olduğunu anlatırken zorluğuna da değiniyor: Sadece müzikal anlamda değil, bu kadar uzun bir metni bu kadar kısa bir süreye uyarlamak ve Nutuk’un duygusunu aktarabilmek! Olmuş mu? Olmuş! Yüreklerine sağlık.

Konserin sonunda bitmeyen alkışlara karşılık üç kez sahneye gelen ve sonunda olmayacak bir işi oldurup son bölümü bir kez daha tekrarlatan Şef Yalçın, librettonun yazarı, pandemide ilk kaybettiklerimizden olan Orgeneral Aytaç Yalman’ı da anıyor: “Bu eserin tamamını sahnede keşke görebilseydi, göremedi.”

Aytaç Yalman, sert bir asker olarak tanınıyordu ama onun en önemli özelliklerinden biri de klasik müziğe olan düşkünlüğüydü. Hemen her konseri gelip dinlemekle de yetinmezdi. Bodrum Turgut Reis Marina’daki Klasik Müzik Festivali’nin bile fikir babasıydı. Libretto yazıyordu. Nutuk da en önemli projesiydi. Sahnede izleyemedi, anmadan geçmeyelim.

(İstanbul Opera Orkestrası ve Korosu ile Soprano/Hande Soner Ürben Mezzo Soprano/Deniz Likos Tenor/Hüseyin Likos’un anlatıcılığı eşliğinde ve Atatürk’ü seslendiren Bas Gökhan Ürben, şef Serdar Yalçın’la Nutuk Oratoryosunu seslendirdiler!)

GENÇLER İZLEDİ

İŞ Sanat Kuleleri’ndeki ücretsiz konserin izleyicileri arasında öğrencilerin davet edilmiş olması ne kadar güzeldi. Ama belli ki rezervasyon yaptırıp da gelmemiş olanların ön sıralardaki boş koltukları da bir o kadar ayıptı çünkü bu konsere gelmek isteyen çok kişiye de yer kalmamıştı!

Herkesin birbirine sorduğu bir soru da orkestra ve koronun kimler olduğuydu. İŞ Sanat, bu anlamlı konser için tam da bayram öncesi sahnesini ücretsiz açmış ama bir program bastırılamamış. 60 kişilik orkestranın adı İstanbul Opera Orkestrası ve Korosu. Şefi besteci Serdar Yalçın. Baş kemancı Seda Subaşı Yalçın, koro şefliğini Sema Subaşı üstleniyor. Dikkat ettiğiniz gibi bu tamamen ücretsiz gönül seferberliğinde çoğu İstanbul operasından yaş haddi dolayısıyla emekliye ayrılmış eş dost çalışması söz konusu. Her şey vatan için, Cumhuriyet için. Müzisyenler de müzikle katkıda bulunuyor! Bu konser her yaştan genç dinleyicilere tekrarlanırsa Nutuk’u çok daha iyi duyumsayacaklarına eminim. Atatürk de müziğe düşkündü, bu konseri izlemiş, adını unutturmak, “Gençliğe Hitabe”sini duvarlardan indirmek, hatta suç saymaya kalkmak isteyenlere inat, göklerden gülümsemiştir!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM