Afife’ye Yakılmış Bir Blues Türküsü Gibi…

Afife’ye Yakılmış Bir Blues Türküsü Gibi…

“Hayat her zaman. Sürpriz yapan bir oyun yazarı gibiydi. Sahnedeki insanları canının istediği gibi yönlendirmeyi iyi biliyordu. Afife, hayattaki yeni rolü için beklemeye başladı. Adım adım bir tragedyaya doğru ilerliyordu.” (1)

Eyüphan Erkul‘un “Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz / Cahide” (2021) adlı romanından aldığım tadı “Afife Mavi Bir Melek” (2024)  ile yeniden duyumsadım.Hatta daha bile fazlasını…

“Afife, sanki az sonra sahneye çıkacakmış gibiydi ve ezberini yaptığı eserin adı hayattı. Sadece bu defa sahne arkası heyecanı yaşanıyordu ve çalan bir gong yoktu.” (2)

Eyüphan Erkul, Afife ile müthiş bir duygusal bağ kurmuş. Yaşam öyküsünü kurguladığı sanatçıyı öylesine içten, derinden tanıyıp aktarmış ki… Dahası hüzünlü bir şiir yanı var bu romanın. Satırlar arasında gidip gelirken, romandan sahneler gözümüzün önünden adeta bir film şeridi, nasıl desem adeta bir dağ suyu gibi çağsayıp akmakta.

“Hayatımda üç defa sahneye çıktım, ikisinde polis baskını vardı.” (3)

Kendimizi 1920’lerde işgal edilmiş İstanbul sokaklarında buluyoruz birden bire. Fransız, İngiliz askerler… Yasaklar. Tehditler. Tutsaklık duygusunun yarattığı, utanç, tedirginlik.

“Ülke işgal altındayken Damat Ferit’in polisi ne yapıyor? İşgalcilerin zulmünü bir yana bırakıp sahneye çıkan bir Türk kadınının peşine düşüyor.” (4)

“Baskınlara, kaçmalara, saklanmalara rağmen yaşadıkları güzeldi, ona özeldi.” (5)

Afife’nin mücadelesi, yaşadığı duygusal sarsıntılar, dönemin sosyo-politik özellikleri romanda başarıyla işlenmiş. Sayfalar arasında Halit Fahri, Reşat Nuri, Savni Bey, Refik Halid, Muhsin Ertuğrul, Eliza Binemeciyan, Behzat Butak, Süleyman Şefik, Burhanettin Tepsi, Cemal Sahir gibi isimlerle karşılaşmak da ayrı bir güzellik, hiç kuşkusuz. Özellikle Eyüphan Erkul‘un bu eseri kaleme alırken yararlandığı kitaplara yer vermesi, gelecekte araştırma yapacaklara önemli bir kaynak oluşturacak nitelikte.

Eyüphan Erkul rast taksimiyle başlıyor kitaba, ardından rast peşrevi, mahur, buselik, hüzzam makamlarında dolaşıyor ve bir dizi pentatonic esintilere getiriyor sözü. Zaten “Afife Bir Mavi Melek”i yazarken Blues dinlemiş hep, sanat müziğinin makamlarınışiirlerinde buluşturan Attila İlhan‘dan feyz almış.

“Bu romanı Afife’ye yakılmış bir Blues türküsü diye okuyabilirsiniz…” (6)

Eyüphan Erkul‘u eserleriyle hayatlarımıza kattığı olağanüstü incelikli, derin duyarlıklar, kıymetler, anlamlar için bir kez daha kutluyorum.

“Afife Mavi Bir Melek”in birinci cildini okudum bitti, şimdi heyecanla ikinci cildi bekliyorum.

Belki bir gün tiyatro sahnesine çıkan ilk Müslüman Türk aktör Ahmet Fehim‘in de yaşam öyküsü kitaplaştırılır.

PINAR ÇEKİRGE

 

Kaynakça:

(1,2,3,4,5,6 ) Erkul, Eyüphan: “Afife Bir Mavi Melek” Artemis Yayınları, İstanbul, 2024

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM