Abısta Tiyatro’nun “Öte(de)kiler” Oyunu Seyirciyle Buluşuyor

Abısta Tiyatro’nun “Öte(de)kiler” Oyunu Seyirciyle Buluşuyor

Abısta Tiyatro’nun “Öte(de)kiler” oyunu, 12 Şubat’ta Taksim Ara Sahne’de seyirciyle buluşacak.
Oyun Hakkında:

(Bir Direniş Şarkısı)

 ”Savaşlar, içimizdeki gülleri topraklarından eder.” 

Oyun; bir ailenin son akşam yemeğine ve savaşın birden başlamasıyla sofralarının nasıl dağıldığına odaklanıyor. İki taraflı bir bakışla savaşın insanlar üzerindeki etkisi, varoluş mücadelesi, yaşam ve ölüm arasındaki döngüye ağırlıkla yer veriliyor. Oyunda imgesel olarak güller ve kasapların arasındaki savaş anlatılırken alt metinde savaşın ortasında öteki olmak, ötedeki olarak kalmak, çaresizlik, şaşkınlık ve birlik olarak direnmek duygusu derinden işleniyor. Çağdaş dans ve fiziksel tiyatro örneği olarak karşımıza çıkan Abısta Tiyatro’nun ikinci oyunu olan Öte(de)kiler, kültür araştırması, kimlik kavramı ve bireyin kökenlerine doğru yapılan bir yolculuğunu merkezine alıyor.

Oyunun Künyesi:

90 dakika

Tek Perde

Dram

Yazan & Yöneten: Nazlı Başaran

Hareket Düzenlemesi: Burak Kumaş

Işık Tasarım: İlker Togay

Afiş Tasarım: Rabia Gencer

Proje Asistanı: Pelin Habicoglu

Oyuncular: 

Aşemez Pihava

Burak Kumaş

Çağatay Koç

Hibla Atan

Pelin Habiçoğlu

Recep Özdemir

Setenay Özbaş

Şule Kesik

Yağmur Yılmaz

ABISTA TİYATRO HAKKINDA

Abısta; yüzyıllar boyunca Kafkas sofralarının vazgeçilmezi, ekmeği, tuzu biberi olmuştur. Bir sofranın etrafında kuşaklar boyu elden ele dolaşan, paylaşılan ve paylaştıkça çoğalan… 2016 yılında bu fikirden yola çıkarak kurduğumuz tiyatro ekibimizin manifestosu; birlik, beraberlik, üretkenlik ve yaratıcılığa dayanmaktadır. Bizler Abısta Tiyatro olarak bir sofranın etrafında tüm insanlık ile buluşabilmek ümidini taşıyoruz. Birlik olmanın gücü ve güzelliği adına soframıza hoşgeldiniz.

YÖNETMEN HAKKINDA

NAZLI BAŞARAN 1990 yılında İzmir’de doğdu. Yazarlığa kısa öyküler ve şiirler yazarak başladı. Daha sonraları uzun yıllar yazmakta olduğu Kafkaokur dergisi şiirlerinin yanı sıra birçok oyun ve senaryo yazdı. Üniversiteye başladığı sırada (TAL) Tiyatro Araştırma Laboratuvarı kurucularından Ayla Algan ile tanıştı.2011 yılın TAL’de eğitim almaya ve profesyonel oyuncu olarak çalışmaya başladı. Bu yapı içinde oyunculuk, sahne tasarımı, kostüm tasarımı, yazarlık, yönetmenlik, hareket düzenlemesi,felsefe vb. üzerine kapsamlı bir eğitim aldı. Troyalı Kadınlar, Boşluk ve Kadın, Anadolu Tanrıları gibi oyunlarda yer aldı. Daha sonra laboratuvar öğrencisi tekniğine uygun olarak süreç içinde kendi yolunu çizdi ve birçok ekip için metin yazarlığı, hareket düzenlemesi, sahne tasarımı yaptı. Kendi oyunlarını yazmaya ve yönetmeye başladı. 2015 yılında diğer sanatçı arkadaşları ile eğitime destek amaçlı sosyal sorumluluk projesi olan “Abısta” ekibinin kurulma aşamasına dahil oldu. ABISTA ile hayallerinden biri olan “kültür ve kimliğin sanata etkileri” araştırmasını başlattı. Uzun zamandır halklar, ritüeller, göç psikolojisi ve savaşın insan üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yapıyor ve bu türde oyunlar yazıyor. TAL ve ABISTA ile projeler yapmasının yanı sıra artık kendi yazıp yönettiği oyunları da bağımsız olarak buluşturuyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47