Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Mısırlı kadın hakları savunucusu ve feminist yazar Nawal El Saadawi 89 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatını kadınların sesinin daha çok duyulmasına adayan Saadawi, verdiği son röportajlardan birinde, “Dünya artık daha agresif ve biz insanların adaletsizlik karşısında daha yüksek sesle konuşması gerekiyor” diyordu.

Sozcu.com.tr

Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Mısırlı feminist yazar ve kadın hakları savunucusu Nawal El Saadawi, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ülke medyasında yer alan haberlere göre bir süredir hastalığı nedeniyle tedavi gören Saadawi’nin Kahire’de yaşamını yitirdiği belirtildi. Saadawi’nin ölüm sebebine ilişkin bir detay ise paylaşılmadı.

Yaşamını kadın haklarını savunarak geçiren Saadawi, kendi yaşadığı zorlukları da kitaplarında anlatmasıyla biliniyordu. Sık sık ölüm tehditleri alan Saadawi, “Bana vahşi ve tehlikeli bir kadın olduğumu söylüyorlardı. Ben gerçekleri konuşuyorum. Gerçekler vahşi ve tehlikelidir” ifadelerini kullanıyordu.

1931 yılında Kahire’de dünyaya gelen Saadawi, dokuz çocuklu ailenin ikinci çocuğuydu. İlk romanını 13 yaşında yazan ünlü yazarın babası hükümet yetkilisi olarak çalışıyor, annesi ise varlıklı bir aileden geliyordu. Ailesi onu 10 yaşında evlendirmek istedi ancak buna karşı çıktı.

‘ARKASINI ASLA DÖNMEZ’

Annesinin de desteğini alan Saadawi, eğitim hayatına yönelse de, kız çocuklarının erkeklere göre daha az değerli görüldüğünü erken yaşlarda fark etti. Buna karşı çocuk yaşta mücadele etmek zorunda kalan Saadawi’yi en iyi yakın arkadaşı ve çevirmeni Omnia Amin anlatıyor.

2020’de BBC’ye konuşan Omnia Amin, “O savaşçı bir ruhla dünyaya geldi. Onun gibi insanlara nadir rastlanır. Yanlış ve yolunda gitmeyen bir şey gördüğünde konuşur, asla arkasını dönmez” demişti.

‘SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ’

Uzun yıllar ABD’de sürgün hayatı yaşayan Saadawi, 1996 yılında ülkesine dönebilmişti. 2004 yılında Başkanlık seçimlerine de giren Saadawi, 2018’de BBC’ye verdiği bir röportajda eleştirilerinin tonunu düşürmesi önerisine, “Hayır, daha fazla konuşmalıyım. Daha agresif olmalıyım. Çünkü dünya artık daha agresif ve biz insanların adaletsizlik karşısında daha yüksek sesle konuşması gerekiyor. Yüksek sesle konuşuyorum çünkü öfkeliyim” karşılığını vermişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda yeni kararlarınız veya plansız harcamalarınız olabilir. Yatırımlar ve birikimleri yönetmekle ilgili konularda ani kararlar almayın. Panikle hareket etmek kaybettirebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde aniden fikirlerinizin değiştiğini ve yeni duygulara, yeni kararlara doğru gittiğinizi görebilirsiniz. Kariyeriniz ve iş hayatınızla ilgili bir süreç netleşebilir ve ilerlemeye başlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde beklemediğiniz haberler alabilir veya bazı kişilerden şaşırtıcı söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Bir iş teklifi alabilir, ilişkilerinizin geleceğiyle ilgili bir yön belirleyebilirsiniz. Fevri tepkilerden kaçının.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün boyu iş ve özel hayatınızdaki ilişkiler ön planda olacaktır. Karşınızdaki kişileri daha fazla gözlemleyebilir, güven ilişkisine daha çok önem verebilir ve karşınızdaki kişilerin tavırlarına ve söylemlerine göre hareket edebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içindeki planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Değişen şartlara göre hareket etmeye çalışın ve önünüze gelen durumlarla inatlaşmayın. Bildiğiniz yoldan gitme isteğiniz artmasına rağmen yeniliğe gitmeniz esas faydanıza olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde kendi arzu ve istekleriniz pek çok durumun önüne geçebilir. Sizin için önemli olan şeyleri belirleyip bunların peşinden gideceksiniz. Akşam saatlerinde patavatsızlıklara ve düşüncesiz söylemler içinde olmaya karşı dikkat edin, ilişkilerinizi yıpratabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM