Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Mısırlı kadın hakları savunucusu ve feminist yazar Nawal El Saadawi 89 yaşında yaşamını yitirdi. Hayatını kadınların sesinin daha çok duyulmasına adayan Saadawi, verdiği son röportajlardan birinde, “Dünya artık daha agresif ve biz insanların adaletsizlik karşısında daha yüksek sesle konuşması gerekiyor” diyordu.

Sozcu.com.tr

Kadın hakları ikonu yazar Nawal El Saadawi hayatını kaybetti

Mısırlı feminist yazar ve kadın hakları savunucusu Nawal El Saadawi, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ülke medyasında yer alan haberlere göre bir süredir hastalığı nedeniyle tedavi gören Saadawi’nin Kahire’de yaşamını yitirdiği belirtildi. Saadawi’nin ölüm sebebine ilişkin bir detay ise paylaşılmadı.

Yaşamını kadın haklarını savunarak geçiren Saadawi, kendi yaşadığı zorlukları da kitaplarında anlatmasıyla biliniyordu. Sık sık ölüm tehditleri alan Saadawi, “Bana vahşi ve tehlikeli bir kadın olduğumu söylüyorlardı. Ben gerçekleri konuşuyorum. Gerçekler vahşi ve tehlikelidir” ifadelerini kullanıyordu.

1931 yılında Kahire’de dünyaya gelen Saadawi, dokuz çocuklu ailenin ikinci çocuğuydu. İlk romanını 13 yaşında yazan ünlü yazarın babası hükümet yetkilisi olarak çalışıyor, annesi ise varlıklı bir aileden geliyordu. Ailesi onu 10 yaşında evlendirmek istedi ancak buna karşı çıktı.

‘ARKASINI ASLA DÖNMEZ’

Annesinin de desteğini alan Saadawi, eğitim hayatına yönelse de, kız çocuklarının erkeklere göre daha az değerli görüldüğünü erken yaşlarda fark etti. Buna karşı çocuk yaşta mücadele etmek zorunda kalan Saadawi’yi en iyi yakın arkadaşı ve çevirmeni Omnia Amin anlatıyor.

2020’de BBC’ye konuşan Omnia Amin, “O savaşçı bir ruhla dünyaya geldi. Onun gibi insanlara nadir rastlanır. Yanlış ve yolunda gitmeyen bir şey gördüğünde konuşur, asla arkasını dönmez” demişti.

‘SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ’

Uzun yıllar ABD’de sürgün hayatı yaşayan Saadawi, 1996 yılında ülkesine dönebilmişti. 2004 yılında Başkanlık seçimlerine de giren Saadawi, 2018’de BBC’ye verdiği bir röportajda eleştirilerinin tonunu düşürmesi önerisine, “Hayır, daha fazla konuşmalıyım. Daha agresif olmalıyım. Çünkü dünya artık daha agresif ve biz insanların adaletsizlik karşısında daha yüksek sesle konuşması gerekiyor. Yüksek sesle konuşuyorum çünkü öfkeliyim” karşılığını vermişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir projeye dair yeni bir atılım yapacaksınız. Özellikle hayallerinizi ertelememeniz gereken bir süreçtesiniz. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmek adına biraz daha sakin kalmalısınız. Sizi ilerlemeye teşvik edecek bir enerjiye sahipsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün hedeflerinizde büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz. Net bir karar vermeden önce çevrenizde oluşan yanlış anlaşılmaları gidermek için adım atmalısınız. Aksi halde büyük bir kaousun ortasında kalarak seçim yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Geçmişteki örümcek ağlarını temizlemeden önce ilerleme kaydetmeye çalışmayın bile.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün adımlarınızı daha temkinli bir şekilde atmalısınız. Bu sürede risk almaktan çekinebilirsiniz. Hayatınızı birdenbire tersine çevirebilecek bir maceraya balıklama atlamamaya özen göstermelisiniz. Havada kendinizi keşfetmenizi sağlayan güzel bir enerji var. Bu enerji sizin için yabancı olsa da onu kucaklamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün iletişim becerilerinize her zamankinden daha fazla güvenmelisiniz. İletişim yetenekleriniz sayesinde zorlandığınız konuların üstesinden kolaylıkla geldiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın tüm kapıların anahtarları sizde! Doğru anahtarı bulun ve kilidi açın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Belki de mevcut rutininize zincirlenip kalmış hissediyorsunuz. Hayatınıza yeni bir heyecan ve düzen getirmenin zamanı geldi! Küçük değişikliklerin etkisine inamayacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün hayatınızı her yönden değerlendirdiğiniz ve kendinizle alakalı yeni cevaplar aradığınız bir gün olacak. Kendinizi anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak olayları olumlu bir şekilde değerlendirmeye ve karar vermeden önce daha emin adımlarla ilerlemeye özen göstermelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle duygusal yönünüz ve mantığınızı eşit bir terazide tutmayı başardığınızda kendinize olan güveniniz artacak. Kendinizle gurur duymak ve attığınız adımlarda yere daha sağlam basmanın zamanı! Arka planda çalışmak yerine kartlarınızı açık oynayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün yardım istemek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Başkaların yardım etmeniz gereken bir gün olabilir. Özellikle çevrenizdeki insanların sizden yardım talebinde bulunmasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Diğer insanların isteklerine cevap verirken kendinizi unutmamalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün etrafınızda gelişen potansiyel çatışmalara fazla kapılmamaya çalışın. İşiniz, olayları yatıştırmak ve duruma daha pratik bir bakış açısı getirmektir. Adımlarınızı sorgulayarak atın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM