Osmanlı’da gündeliğin şenlik hâli

Osmanlı’da gündeliğin şenlik hâli

“Kırk Gün Kırk Gece”: Osmanlı düğünleri-şenlikleri-geçit alayları. Metin And, Türkiye kültür hayatında bir devin ismidir. Çalışmaları ve araştırmalarıyla bugün öncülük ettiği alanları kaplamayı başarabilmiş bir karakterdir And. Kimileri yabacı dillerde 54, 1.500’den fazla makalenin sahibidir.

Osmanlı’da gündeliğin şenlik hâli

Emin AKSOY

Türkiye’de müzik, opera, tiyatro ve bale üzerine çalışmalar dendiğinde akla gelen isimlerin başını çeker. Tüm bunların yanına bir de Osmanlı minyatür sanatı ve günlük yaşamı üzerine yaptığı çalışmaları eklemiştir And. Bu alana sığmayacak daha pek çok verimine ise meraklı okur, küçük bir araştırmayla ulaşabilir. Tüm bunlara bakarak Metin And’dan bahsetmeye başlarken neden “dev” denildiği şimdi daha iyi anlaşılabilir diye düşünüyorum. İşte bu “dev”, 30 Eylül 2008’de yaşamını yitirdiğinde ardında koca bir külliyat bıraktı.

YAŞAMIN RENKLİ GÖRÜNTÜLERİ

Yaşamında da basımlarını, tekrar basımlarını gördüğü kitapları, makaleleri, çalışmaları pek çok önemli araştırmacının kütüphanesinde yer alıp öncü çalışmalara kaynaklık etmeyi sürdürse de kimi kitaplarının baskıları yapılmıyordu. Dolayısıyla onlara ulaşmak isteyenler ya kütüphanelerin ya da sahafların kapısını aşındırmak zorunda kalıyordu. And’ın bu kitaplarından belki de en önemlisi “Kırk Gün Kırk Gece” olarak görülür. Yazar, bu kitabında Osmanlı düğünleri, şenlikleri ve geçit alayları üzerinden derin bir kültürel okumaya girişir. Saray düğünlerinin, halk şenliklerinin, resmigeçitlerin halkta ve saray erkânında nasıl karşılık bulduğunu, onlarca görsel malzemeyle, seçkin minyatürlerle ve yabancı seyyahların
yazdıklarından yola çıkarak değerlendirir. Sonuç olarak da ortaya devirleri ve dönemleri kapsayan, bir anlamda gündelik yaşamın en renkli görüntüleri ortaya çıkar.

DÜĞÜN, ŞENLİK DEYİP GEÇMEMEK

And’ın bu kitabı uzun süredir yeni bir baskıyla çıkmamıştı okurların karşısına. Fakat Yapı Kredi Yayınları yakın zaman önce kitapta basılan minyatürlerin, gravürlerin, görsellerin hakkını verecek yeni bir edisyonla meraklı okurun ilgisine bu kitabı tekrar sundu. Yayınevinin yaptığı bu yeni “Kırk Gün Kırk Gece” edisyonunda M. Sabri Koz’un bir sunuş yazısıyla beraber kitabın genelinde de etkisi hissedilen önemli dokunuşları bulunuyor. Düğün, dernek, şenlik deyip geçmemek gerek. Metin And, bu türden cemiyetlerin Osmanlı toplum hayatından bugüne neler taşıdığını çok kısa bir şekilde şöyle açıklıyor: “Osmanlı şenlikleri, bu çağların Türk teknolojisini, toplum yapısını, siyasal ve ekonomik etkinlikleri ve bu arada çeşitli sanatları incelemek için en elverişli bir alan.” And’ın bu sözünden yola çıkarak “Kırk Gün Kırk Gece” için şunu söylemek mümkün bizim için: Elimizdeki kitap, Osmanlı teknolojisinden toplum yapısına, eğlence anlayışından ekonomik gücüne, sanat anlayışından gündelik akışına kadar pek çok bilgiyi taşıyan çok ama çok önemli bir kaynak.

İY NİYETLİ DEĞİNMELER

Osmanlı şenlikleri ve Türk gösterim sanatlarının hemen her türünü incelemeye bir ömür adamış, bu uğurda ömür harcamış olan Metin And’ın en renkli kitaplarından biri ‘Kırk Gün Kırk Gece’. Osmanlı şenliklerine bir sanat bileşkesi olarak bakan And’ın tespitleri, yorumları, “erken” ve “yönlendirici” önerileri sanat tarihi için de iyi niyetli değinmeler içeriyor ayrıca. Gösterim sanatlarının bu dalında onun olağanüstü gayret ve sezgiyle açtığı “çığır”
ve bıraktığı “izler” ise kitabın her sayfasından ses veriyor okurlara. Meraklı okurlar ve alanda çalışanlar için kelimenin tam anlamıyla bir hazine ‘Kırk Gün Kırk Gece’.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM