Teknolojiye ne kadar vâkıfız?

Teknolojiye ne kadar vâkıfız?

Yapay zekâ ve robotlar, teknolojide çığır açarken yaratıcılık isteyen sanatta çok başarılı değil

Yapay zekâ ve robotlar, teknolojide çığır açarken yaratıcılık isteyen sanatta çok başarılı değil

Eğitimde uzaktan erişim, EBA devreye girdikten sonra daha net ortaya çıktı ki herkesin Facebook’ta fotoğraf paylaştığı ülkemizde internete erişimde de kişisel bir bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi interneti kullanarak bağlanabilmekte de çok ilerlemiş durumda değiliz. Bilgisiyar sahibi olma oranı 50’de bir. Pandemi döneminde bu gerçek daha da sıkıntılı bir biçimde bizi sarsınca teknoloji firmaları da elini taşın altına koyup en azından eğitime destek verdi. Lenovo öncülüğünde çözüm ortaklarıyla hayata geçirilen Teknoloji İle Üretelim Platformu, İTÜ içinde bir yazılım merkezi kurdu. Teknoloji İle Üretelim Platformu, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), 71 öğrenim biriminde 7-13 yaş arasındaki 50 bin çocuğa bir yıl boyunca kodlama eğitimi vermeyi hedefliyor. GPT3 veri toplama ile Wikipedia’nın 23 katı daha fazla bilgiye sahip bir yapay zekânın Şekspir’in duygularıyla şiir bile yazabileceğini söylesem? Lenovo Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Banu Soyak ile yaptığımız çevrimiçi sohbet toplantısında yapay zekânın sağlık, endüstri, pazarlama konularında üstlendiği rolü can kulağıyla dinliyorum ama bu sayfanın konumu itibarıyla sizlere sadece sanatla ilgili bölümlerini aktaracağım.

BEYİN KADAR MÜKEMMEL BİR PROGRAM YOK

Sanat konusunda şöyle bir sıkıntı var, iyi ki de var: Makineler yüklenen verileri birleştirip yeni bilgiler yaratabiliyor ama henüz beyin kadar mükemmel bir program yok. Derin öğrenmede beynin çalışma sistemi de öğreniliyor.Doktorlar, tıpkı Mucize Doktor dizisindeki Dr. Ali Vefa gibi ameliyat sırasında sadece bir gözlük takarak yeşil ışıkla gözün göremediği bilgileri görüp teşhis koyabilecek. Ama sanat, duygu ve yaratıcılık gerektiriyor. Bir arkadaşımızın toplantıda aktardığı gibi Louvre Müzesi’nde yeni uygulanan bir programla Mona Lisa’yla sohbet etmek mümkün. Ya da Pera Müzesi’nde Kaplumbağa Terbiyecisi’yle aynı mekânda dolaşmak. Hatta Google’ın binası önündeki piyanoya dünyanın her yerinden yüklenen beste ve müziklerin çalınması gibi atraksiyonlar da. Hatta o piyanonun özgün bir beste yapması bile bekleniyor ama henüz yok! Peki, yapay beyin resim yapabiliyor mu? Bence yapabilir! Son zamanlarda konuşulduğu gibi bu ilerde büyük sahtekârlıklara bile yol açabilir, bir tablonun bütün verilerini yüklerseniz size bire bir kopyasını yapabilir ve çok makul fiyatlara evinizde bir Picasso’nuz olabilir! Ama yeni, orijinal bir resim yapabilir mi? Henüz değil. Ya da yapsa bile bir sanatseverin ROBOTWÖ3X’in yaptığı resmi satın almak isteyeceğini düşünmek için erken. Ben ise hâlâ Robin Williams’ın canlandırdığı hizmet etmek için üretildiği kadına âşık olan sevimli robotu yapmalarını bekliyorum, satın almaya da hazırım!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM