8. Hamburg Gösteri Sanatlar Festivali’nde Göktuğ Engel Sahne Aldı

8. Hamburg Gösteri Sanatlar Festivali’nde Göktuğ Engel Sahne Aldı

Hamburg’da düzenlenen Gösteri Sanatları Festivali çerçevesinde kentin multikültürel sahnesi Mut Tiyatro’da da iki oyun sahnelendi. Göktuğ Engel, “Gülmek Yasak“ oyunuyla seyirciyle buluştu.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde bu yıl “En Önemlisi Özgür Olmak“ başlığı altında düzenlenen 8. Gösteri Sanatları Festivali’nde, kentin tek multikültürel sahnesi olan Mut Tiyatrosu’nda da iki oyun sahnelendi. 

Akşam seansının ilk gösterisinde, üç yıl sanat çalışmalarını Hamburg’da yürüten Kadir Has Universitesi Oyunculuk bölümü mezunu ve eski BKM Mutfak ekibi üyesi Göktuğ Engel, kendi yazdığı, dramaturjisini Pauline Schönfelder’in yaptığı ve koreografisini Elisabeth Kaul’ün hazırladığı “Gülmek Yasak“ adlı oyunuyla sahne aldı. İzleyicilere kendi biyografisinden yola çıkarak standup komedi tarzında, danslı, müzikli bir performans sunan Göktuğ Engel, oyun adının aksine izleyicileri kahkahalara boğdu. Engel ve ekibi bir saatlik performans sonunda dakikalarca alkışlandı.

Komünizmden kaçan ve komünist olduğu için kaçan mültecilerin çocukları Almanya’da buluşursa

Akşamın yine bir saatlik ikinci oyununda Çek kökenli Michaela Jirotka, İran kökenli Shahab Anousha ve Vietnam kökenli Linda Jiayun Gao-Lenders, “Jesse James Veya Komünizmin Ne Olduğu” adlı oyunda, Almanya’ya sığınan babalarının ve kendi yaşam öykülerini harmanlayarak, politik ve ideolojik kavramların, bizzat içinde yaşayanlara göre nasıl bir evrim geçirdiklerini sahneye taşıdılar.

Komünist olduğu İran’dan kaçan babanın oğlu Shahab ile, komünizmden kaçan Çekoslovak babanın kızının ile Vietnam’dan kaçan babanın kızının mülteci olarak Almanya’da buluşmasını konu olan etkileyici oyun, ideolojik kavramların göreceliğini irdeledi. Bazılarının cennet misali hayal ettiği düzenin, bizzat içinde yaşayanlar için cehennem veya tam tersinin olabileceğini gözler önüne seren oyun, bireysel hürriyetin önemine dikkat çekti. Oyunun konu aldığı ideolojik kavram kargaşasına uygun şekilde kaotik bir sahne dekoru ve düzeniyle sahnelenen oyun büyük beğeni topladı.

0
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Çoğu zaman kendi iyiliğiniz için çok temkinli değilsiniz, ancak Neptün'ün haritanızın en hassas bölgesindeki etkisi bugün sizi biraz geride tutabilir. Korkacak tek şeyin korkunun kendisi olduğunu kesinlikle biliyorsun, bu yüzden ne olursa olsun ilerlemeye devam et.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bir tür para veya iş sorununu çözme şansınız varsa, bu harika, ancak uğraştığınız bazı kişilerin yaklaşımlarının biraz kaygan olduğu gerçeğini gözden kaçırmayın. Çok kolay güvenmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Burcunuzdaki Güneş size enerji ve coşku veriyor. Ancak diğer etkiler sizi uyarıyor, eğer bugün gereksiz riskler alırsanız, bunun gerçekten acıttığı yerde, cüzdanınızda ödeyebilirsiniz! Neden insanları etkileme ihtiyacı hissediyorsun? Seni etkilemelerine izin ver.

BAŞAK BURCU YORUMU

Zihninizin arkasını uzun süredir rahatsız eden bir şüphe kemiriyor ve önümüzdeki 24 saat içinde olanlar endişelenmekte haklı olduğunuzu teyit edecek. Sonuç olarak, uzun vadeli bir ortaklığı sonlandırmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugünün yıldızlarının mesajı, işverenleri ve diğer otorite figürlerini etkilemeye çalışmayı unutmanız ve yalnızca kişisel olarak size doğru gelen şeyi yapmanız gerektiğidir. Bir bireysellik dokunuşu gösterirseniz, sizi daha çok düşüneceklerdir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün başka insanlarla çalışma havasında olmayabilirsiniz ama çaba göstermelisiniz, en azından onların yaptıkları kesinlikle size bir şekilde yansıyacaktır. Sorumluluğu üstlenin ve birlikte yaptığınız şeyin adınıza layık olduğundan emin olun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Gezegenler, küçük ayrıntılara takılma ve büyük resmi gözden kaçırma tehlikesi olduğu konusunda uyarıyor. Günlük bir bakış açısıyla, şu anda her şey çok iyi görünmeyebilir, ancak daha yüksek bir bakış açısından her şey mükemmeldir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM