75. Cannes Film Festivali’nden notlar:

75. Cannes Film Festivali’nden notlar:

 Doğru yeri arayan insanlar

Güncel kaygılardan, kısır çekişmelerden, her tür manipülasyon girişiminden iki gün içinde kurtulduk galiba…

75. Cannes Film Festivali'nden notlar: Doğru yeri arayan insanlar

Sıra duyarlı, bilinçli ve sorumlu ‘sanat filmlerine’ geliverdi. Altın Palmiye adayı ilk üç film, modası geçmeyen, gürültü patırtı koparmadan izeyicisine derinden dokunmayı başaran özgün yaratıcı sineması örnekleriydi.

Köklerini sorgulayan, düşlerine sarılan, karabasanlardan kurtulmaya çabalayan ; sonuçta, doğasına ve iç dürtülerine en uygun anlamı yükleyebileceği en ‘doğru yeri’ ve yasam biçimini arayan insanlarla buluşuverdik beyazperdede. Yedisinden yetmişine herkesle, hep beraber…

Bağımsız Amerikan sinemasının özgün adlarından, senaryo yazarı ve yönetmen James Gray (1969) ve, birlikte imzaladıkları “Sekiz Tepe” ile ana bölüme ilk kez seçilen Belçikalı Charlotte Vandermeersch (1983) / Felix Van Groeningen (1977) çifti,  ‘gerçek dostluğun anlamı ve önemi’ diye özetleyebileceğimiz beylik temaya, çok farklı iki bakış açısıyla eğilerek, insanoğlunun gelip saplandığı döngüsel çıkmazları değişik açılardan aydınlatıyorlar. Üstelik, düşündürerek, duygulandırarak, ön sezi ve  ön yargılarımızı temelden sorgulamaya iteleyerek…

Her iki filmde de, çocuklukta örülmeye başlanan, bu nedenle de bağlılığın en sağlamı ya da en kırılganı olabilecek dostluklar, ya da serpilip gelişemeyen arkadaşlıklar söz konusu.

“Altın Palmiye yarışına beşinci kez katılan James Gray’in özgeçmişsel izler taşıyan  filmi “Armageddon Time”da, Nazizmden kaçarak ABD’ye yerleşmiş Yahudi kökenli orta sınıf ailenin üçüncü kuşağını temsil eden ortaokul öğrencisi Paul ile, yoksul ninesinin yanında yaşamak zorunda kalmış siyahi sınıf arkadaşı arasındaki olanaksız dostluğun, 1980’li yılların New York’unda geçen çok boyutlu öyküsünü izliyoruz. Yetenekli, zeki ve asi ruhlu Paul, ünlü bir ressam olmayı düşlemektedir… Öğretmenlerin ve yetişkinlerin her yaramazlığı, her suçu üzerine yükleyiverdikleri kara derili, dikbaşlı arkadaşı, Amerikan toplumunda eşitliğin bir düş olduğunu, iyi niyetli Paul’ün ve ailesinin gerçeklere direnemeyeceklerini çok iyi bilmektedir. Haksız suçlamaları üstlenmekten çekinmez. Bu çifte standartlı düzende, Onun iyi bir dost olmasına, yani fedakarlıkta bulunmasına izin vardır.  Kendisini kurtarmak zorunda kalan Paul ise,  vicdan azabıyla baş başadır artık. Babasının ya da görmüş geçirmiş sevecen dedesinin (Antony Hopkins) öğütleri acılarını dindiremeyecek, sadece yaşamın onulmaz adaletsizliği ve acımasızlığı karşısında, elindeki kozları kullanarak, önce kendini kurtarmak zorunda olduğunun bilincine varacaktır…

İyi yetişsin diye gönderildiği tutucu özel okulun en büyük bağışçısı, bugün ne yazık ki çok iyi tanıdığımız Donald Trump’un babasıdır!…

Çocukluğunu, Donald Reagan’ın Başkan seçildiği dönemde yaşayan küçük Paul, insanlığın 40 yıl sonra saplanacağı bataklığı herkesden daha önce farketmiş miydi acaba?

Fark etmiş olsa bile, yine elinden bir şey gelmemiş, sadece kendini ve yakın çevresini kurtarmak ‘zorunda’ kalmıştı herhalde…

TOM CRUISE RÜZGARI

Amerikan ve Rus sinemalarının yetenekli adları James Gray ile, filmi “Bayan Çaykovski”den yarın söz etmeye çalışacağım Kirill Serebrennikov içtenlikle alkışlanırken, sokakta ve festival sarayında coşkuyla karşılanan Tom Cruise, son filmi “Top Gun: Maverick”in özel gösterimi için, otuz yıl aradan sonra, Cannes’ da ilk kez boy göstermekte.

Tıklım tıklım dolu ‘sinema dersi’, daha doğrusu sohbeti sırasında, yıldız oyuncunun ne kadar mükemmelliyetçi bir zihniyetle çalıştığını ve mütevazi görünmeyi önemsediğini farkediyoruz…

Bu arada, festival yönetiminin de kuşkusuz hoşuna gidecek bir tavır sergiliyor Tom Cruise : Filmlerin tadına varabilmek için, sinema salonlarına gitmek, büyük ekranlarda izlemek gerekir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM