26. İstanbul Tiyatro Festivali, Molière’in Doğumunun 400. Yılını Kutluyor

26. İstanbul Tiyatro Festivali, Molière’in Doğumunun 400. Yılını Kutluyor

Açılışını 25 Ekim’de, bir Molière uyarlaması olan Kibarlık Budalası Remix ile yapacak 26. İstanbul Tiyatro Festivali, ünlü Fransız yazar Molière’in doğumunun 400. yılını birbirinden özel gösterilerle kutlamaya hazırlanıyor. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Festivali, komedi ve hicvin ölümsüz ismi Molière’in doğumunun 400. yılını kutluyor. Festival programında “Molière’in 400. Yılı” teması altında, ünlü yazarın eserlerinin çağdaş uyarlamalarından 358 yıl sonra ilk kez sansürsüz sahnelenecek orijinal hâline, ünlü sinema yönetmenleri M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk tiyatro oyunundan dünyanın en köklü tiyatro topluluğu Comédie-Française’in bu yıla özel yapımlarına kaçırılmayacak gösteriler yer alıyor.

Molière’e özel bir bölüm ayıran festival ayrıca Türkiye’den ve yurtdışından, merakla beklenen, yepyeni oyunlardan yenilikçi ve ufuk açıcı performanslara, toplam 24 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getiriyor. 25 Ekim – 26 Kasım tarihleri arasında, Işıl Kasapoğlu küratörlüğünde düzenlenecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı tiyatro.iksv.org/tr/program adresinde; biletler ise passo.com.tr’de ve İKSV ana gişede satışta.

Açılış Oyunu: Kibarlık Budalası Remix

ZenneÇekmeceler ve Bergen filmleriyle tanınan yönetmen ikilisi M.Caner Alper ve Mehmet Binay renkli karakterler ve etkileyici dramatik hikâyelerle sinema perdesinde yarattıkları eşsiz dünyayı bu kez sahneye taşıyor ve ilk oyunlarını İstanbul Tiyatro Festivali için yönetiyor. Kibarlık Budalası Remix, Molière’in 17. yüzyıl Fransası’nda el değiştiren zenginliği ve gücü hicvettiği çok sevilen oyununu farklı bir bakış açısıyla ele alarak popülerlik çabası ile şöhret peşinde koşma temaları üzerinden günümüze uyarlıyor. Tekfen Holding’in yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorluğunda sahnelenecek Kibarlık Budalası Remix festivale görkemli olduğu kadar eğlenceli bir açılış yapacak. 25 ve 26 Ekim’de saat 20.00’de Maximum UNIQ Hall’da izlenebilecek oyun, seyircisini oyun sırasında sosyal medya paylaşımı yapmaya teşvik ederek geleneksel seyir kurallarının da dışına çıkaracak.

Comédie-Française ile Molière Maratonu

“Molière’in Evi” olarak da anılan köklü topluluk Comédie-Française’in Molière’in 400. Yılı’nı kutlamak üzere sahnelediği oyunlardan bir seçki 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde beyazperdeden gösterime giriyor. Institut Français Türkiye’nin desteğiyle, 12 Kasım’da Atlas 1948 Sineması perdesinde izleyiciyle buluşacak Molière Maratonu’nda sırasıyla Hastalık Hastası, Kibarlık Budalası ve Tartuffe ya da İkiyüzlülük gösterilecek. 

Perdeden: Hastalık Hastası

Molière’in ölmeden hemen önce başrolünü bizzat Comédie-Française sahnesinde oynadığı son oyunu Hastalık Hastası melankoliye çalan bir alacakaranlık komedisi. Toplumun ahlaki yapısına ve yozlaşmış tıp çevrelerine taşlamalarda bulunan Hastalık Hastası’nı tiyatroseverler, Fransız tiyatro tarihinin önemli yönetmenleri arasına ismini yazdırmış, 2007’de aramızdan ayrılan Claude Stratz’ın 21 yıldır 500’den fazla kez sahnelenen rejisiyle izleyecek. Gösterim 12 Kasım Cumartesi saat 11.00’de gerçekleşecek.

Perdeden: Kibarlık Budalası

Molière Maratonu’nun 12 Kasım Cumartesi saat 14.30’da gerçekleşecek ikinci seansında, ünlü yönetmen çift Valérie Lesort ve Christian Hecq ile güçlerini birleştiren Comédie-Française’in ihtişamlı yapımı Kibarlık Budalası yer alıyor. Lesort ve Hecq’in komik olduğu kadar şiirsel bir vizyonla ele aldığı bu yeni prodüksiyon, görkemli sahne tasarımından Balkan esintili bestelerine kadar son derece zengin bir deneyim sunuyor. Hayattaki tek amacı soylu sınıfına dâhil olmak olan zengin burjuva Mösyö Jourdain’in hikâyesini anlatan Kibarlık Budalası 1670’ten bu yana müzik ve dans eşliğindeki kurgusuyla her dönemde izleyenleri etkilemeyi başarıyor.

Tartuffe ya da İkiyüzlülük, Photo:Jan Versweyveld

Perdeden: Tartuffe ya da İkiyüzlülük

Molière Maratonu’nun 12 Kasım Cumartesi saat 19.00’da gerçekleşecek son seansında Comédie-Française, tiyatroseverlerin çok sevdiği ama bugüne kadar hep sansürlenmiş hâlini izledikleri Tartuffe’ün orijinal versiyonunu çağımızın önde gelen yönetmenlerinden Ivo van Hove’un çağdaş yorumuyla beyazperdenin görkeminde keşfetmemizi sağlıyor. Klasik Fransız tiyatrosu tarihinde en çok sahnelenmiş oyun unvanına sahip Tartuffe, 358 yıl sonra ilk defa sansürsüz orijinal hâliyle tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan Tartuffe

İstanbul Şehir Tiyatroları, Molière’in doğumunun 400. yılı vesilesiyle yeni sezonda sahneleyeceği Tartuffe’ün prömiyerini 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapıyor. Ülkemiz tiyatrosunun beğeniyle takip edilen, bol ödüllü isimlerinden Yiğit Sertdemir’in yönettiği, Orhan Veli’nin olağanüstü çevirisine şiirlerinden bestelenen şarkıların da eşlik ettiği İstanbul Şehir Tiyatroları’nın bu yeni yapımında, hayata ve insan ilişkilerine dair bilmeceler bir kez daha kahkahalarla selamlanıyor. 15 Kasım’da Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde sahnelenecek bu yeni yapımda inanç, aile, aşk, mizah, müzik, acı, hüzün iç içe ve olanca dinamiğiyle seyirci karşısına çıkıyor. 

0
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM