Yüksel Aymaz İmzalı “Rosa Luxemburg”

Yüksel Aymaz İmzalı “Rosa Luxemburg”

Oyunu  Seyirciyle Buluşuyor

Yüksel Aymaz’ın Margarethe von Trotta’nın aynı adlı filminden tiyatroya uyarladığı “Rosa Luxemburg” oyunu, yarın akşam İstanbul Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Işık ve dekor tasarımcısı Yüksel Aymaz’ın yazıp yönettiği “Rosa Luxemburg” oyunu izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Margarethe von Trotta’nın aynı adlı filminin tiyatroya uyarlandığı oyun, 6 ve 8 Nisan tarihlerinde İstanbul Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Oğuzhan Güner’in yapımcılığını üstlendiği oyunda, sahnede Haris Simyonidis, Deniz Eylem Çubuk, Eray Karadeniz ve Aycan Bilginer (kontrbas) yer alacak. 6 ve 8 Nisan tarihlerinde saat 20:30’da İstanbul Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyun, 26 Nisan Salı günü saat 20:30’da ise İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.

Yönetmen Yüksel Aymaz oyunla ilgili, “Rosa Luxemburg, dünya barışı için hayatına mal olan büyük bir mücadele vermiştir. Günümüz dünyası hâlâ ciddi savaş tehdidi altındadır. Bu koşullarda, Marksizm ve sosyalizme ilişkin düşüncelerini savunmaktan geri durmayan bu onurlu kadının hayatını tiyatroya aktarmayı kendim için bir görev bildim. Bu oyunda, Margarethe von Trotta’nın 1986 yapımı aynı adlı filmini tiyatroya uyarladım” ifadelerini kullandı.

Oyunun sinopsisi şöyle:

Rosa Luxemburg, Leo Jogiches’den uzun süre haber alamayınca Varşova’daki gizli hücre evinde onu bulur ve karşısına çıkar. Berlin’den Rusya’daki devrime katılmak için Polonya’ya gelmiştir.  Olaylar karışınca kendini Varşova Sitadil hapishanesinde bulur. Diğer bir tutuklu olan yan koğuşundaki kadın ile tanıdıklarının idam mangasına tanık olurlar.

Hapisten çıkınca ilk iş çok sevdiği arkadaşı Louise Kautsky’nin evine onu görmeye gider. Parti Başkanı August Bebel’in kefaretini ödediği için serbest bırakıldığını öğrenmesiyle çok sinirlenir ve özgürlüğü için dahi kimseye borçlu olmak istemediğini söyleyerek çıkar. Kendisinden yaşça büyük olan arkadaşı Clara Zetkin ile birlikte August Bebel’in evine ziyarete giderler. Durumları tartışırlar. Ardından Stuttgart’da, 2. Enternasyonel Sosyalistler Kongresi’nde Clara ve Rosa konuşma yapar. Clara Zetkin konuşmasında 8 Mart’ı Emekçi Kadınlar Günü ilan eder, Rosa da savaşın çıkması söz konusu ise ilgili ülkelerdeki işçilerin ve parlamenter temsilcilerinin savaşı engellemesi gerektiğini söyler. Savaş karşıtı propagandasını yapar ve evlerine dönerler.

Leo’ya olan aşkıyla da bilinen Rosa, aralarındaki soğukluğu telafi etmek adına ona yaklaşır fakat karşılık bulamaz. Üzerine gitmesiyle birlikte, yoldaşlardan biriyle aldatıldığını itiraf ettirir. Berlin’e geldiği zamanlarda evinde kalan Clara Zetkin’in oğlu, kendisinden yaşça küçük Kosta ile birlikteliklerine başlarlar.

Alman Sosyal Demokratik Partisi (SPD) ofisinde Karl Kautsky ile Rosa, politik duruşları ve iradeleriyle ilgili şiddetli bir kavgaya kapılırlar. Yakın arkadaşı olan Kautsky’nin eşi Louise ile de ardından araları bozulur. Rosa gittikçe yalnızlaşır. Fakat iradesini korumaktadır. Üstün amacı bir sosyal demokrat olarak halkını savaştan korumaya çalışmak, militarizme karşı gelmektir. Partiden sansür yiyecek olsa bile tüm engellere rağmen o halka seslenmeye devam eder. En sonunda Frankfurt Mahkemesi’nde savcıyla tartışır ve tutuklanma emri çıkar. Berlin Barnim sokağındaki Kadın Cezaevine kapatılır. Ardından Breslau Hapishanesi’ne nakledilir. Yazılarını görevli kadın Else sayesinde yoldaşı ve avukatı olan Karl Liebknecth’e ulaştırır. Birlikte Almanya Komünist Partisi/Spartakist Birliği’ni kurarlar. Fakat kısa bir süre sonra Rosa Eden otelinde subay tarafından öldürülür.

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/yuksel-aymaz-imzali-rosa-luxemburg-oyunu-sahneleniyor-haber-1559268

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM