Yunus Emre ve Dante anılıyor

Yunus Emre ve Dante anılıyor

Yunus Emre ve Dante anılıyor
Türkiye ve İtalya’nın milli şairleri Yunus Emre ve Dante Allighieri’nin 700. ölüm yıl dönümlerinde, Roma Yunus Emre Enstitüsünün etkinliği ile anılıyor.

UNESCO, 2021 yılını Yunus Emre ve Dante Allighieri’ye ithaf etti. Roma Yunus Emre Enstitüsü de “Yunus Emre ve Dante 700. Yıl Dönümlerinde İki Evrensel Şair” isimli anma etkinliği düzenledi.

Her iki şairin ortak özeliklerini ve evrensel değerlerini yakından tanıtmak amacıyla ilk kez düzenlenen etkinlikte, Türk ve İtalyan akademisyen ve büyükelçiler bir araya geldi.

İki şairin ortak özellikleri anlatıldı

İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani, programın başlığına atıfta bulunarak, “İki şairin de ortak özelliklerinden bir tanesi de kendi dillerini en doğal ve gerçekten etkileyici haliyle kültürel ve edebi diller haline getirmiş olmaları. Kullandıkları dinin gerçekten de çağdaş bir dil olarak bugüne kadar gelmiş olması. Bence bıraktıkları iz gerçekten çok kuvvetli, çok derin ve değerli. Dante’nin ve Yunus Emre’nin mesajının evrensel olacağı bir dünya diliyorum” dedi.

Yunus Emre’ye ayrılmış bir etkinlik düzenleyeceklerini anlatan Schirmo, 2021 yılı boyunca İtalyanca ve Türkçe olarak 21 hafta sürecek önemli bir etkinlik maratonu hazırladıklarını söyledi.

 

Yunus Emre ve Dante anılıyor

 

“Kültür merkezlerinin birlikte çalışması çok kıymetli”

Bu yılın UNESCO tarafından Yunus Emre ve Dante yılı kabul edilmesinin oldukça kıymetli olduğuna vurgu yapan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, şunları söyledi:

“Yıllar önce kültür enstitüleri yoktu maalesef. Ama yüzyıllar önce yaşayan iki büyük düşünür, şair ne kadar da çok benzerlik gösteriyor. Sadece yaşadıkları dönem itibarıyla değil ya da çektikleri sıkıntılardan, zorluklardan ötürü değil, daha önemlisi varmak istedikleri noktalar açısından çok kıymetli. Yunus’ta nefes düşüncesini 1 yıldır daha çok hissedebiliyoruz, özellikle paylaştığımız nefes birbirimize hastalık ve ölüm taşıyor. Dolayısıyla nefesi alırken düşünmemiz ve ona şükretmemiz gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor.

Kültür merkezlerinin birlikte çalışması, ortak kaygıları, ortak estetiği, ortak idare ile ortaya çıkartması çok kıymetli. Faaliyetlerimizin Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkilerin daha güzel bir hale dönüşmesine gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

“İki şairin de teknikleri, tarzları oldukça birbirine yakın”

UNESCO Türkiye Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz ise, “İki şairin de teknikleri, tarzları oldukça birbirine yakın. Örneğin İlahi Komedya’daki cennet-cehennem ile Yunus Emre’nin Risâletü’n-Nushiyye’deki alegorik üslubuyla bütün bu kavramları kişileştirme yolu gerçekten dönemleri açısından çok önemli” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Finansal konularınızda hız ve hareket artacak. Yatırım, birikim ve harcamalarla ilgilenebilirsiniz. Borç alma-verme konularında daha çekimser olmakta, akılcı ve gerçekçi planlamalar yapmakta fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilir, düşüncelerinizin rüyalarınıza yansıdığını daha fazla görebilirsiniz. Gün içinde finansal konularda risk alırken dikkat edin, paranızı ve değerli eşyalarınızı iyi koruyun ve muhafaza edin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Daha sosyal bir gün geçirebilir, sevdiklerinize bağlanabilirsiniz. Güvendiğiniz insanlarla bir arada olmak sizi daha huzurlu hissettirebilir, belli belirsiz ilişkilerde ise güven arayabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişkilerinizin yönü ve rotası belli olabilir. Davalarınız bir karara veya sonuca bağlanabilir. Uzlaşmacı ve yapıcı olmak size her alanda kazandırabilir. Ortaklı işlerde daha titiz ve detaylı çalışmalar yapın, seçici olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlahi desteği, ilahi adaleti daha fazla düşünebilir, arayabilir ve inançlarınıza sarılabilirsiniz. Spiritüel çalışmalarla ilgilenebilrsiniz. Sezgileriniz size olayların iç yüzünü söyleyebilir. Gizli konular açığa çıkıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. İlişki ve arkadaşlıkların öne çıkacağı bugün ve yarın, sosyalleşecek ve keyifli ortamlara katılacaksınız. Kutlamalar, davetler, partiler ve sürpriz organizasyonlar gündeme gelebilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde iş veya özel hayatınızda dönüm noktası olabilecek bir durum karşınıza gelebilir. Tamam veya devam durumu içine girebilirsiniz. Hırs, tutku, kazanma dürtüsü artıyor. Akıl ve duygular ayrılabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Gün içinde dayanıklılık ve sabırla sınanma durumları olabilir. Pes etmeden ilerlediğiniz noktalarda kazanç ve başarıyı elde edebilirsiniz. Bildiğinizi okuyan, fanatik ve inatçı tavrınız bugün daha güçlü çalışabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa burcunda ilerliyor. Olaylara, durumlara somut tarafından bakabilir, gerçekçi ve mantıksal adımlar atabilirsiniz. Düşüncelerinizin, sözlerinizin enerjisinin güçlendiği bir gün. İlahi adalete teşekkür edebileceğiniz bir durum olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM